Drogeria

Dzidziusiowo

Wtorek, 17 maja 2022 Autor: Monika Górka, HURT & DETAL Nr 05/195. Maj 2022
Kiedy rodzi się dziecko, razem z nim rodzi się rodzic. Zwłaszcza, jeżeli zostaje się nim po raz pierwszy. Wtedy wszystko jest nowe. Noworodek poznaje świat. Również rodzice wchodzą w nową rolę, zmienia się ich otoczenie, zwyczaje, nawyki. Także te zakupowe. Jakie produkty wybierają i czym kierują się podczas zakupów?
Wybierając kosmetyki i artykuły higieniczne dla bobasa – zawsze – wybieramy to, co najlepsze.

Kupując kosmetyki do pielęgnacji delikatnej skóry maluszka staramy się wybierać takie, które są bezpieczne, mają przejrzystą etykietę, krótki skład. W miarę rozwoju dziecka, dostosowujemy produkty pielęgnacyjne i artykuły higieniczne do wieku. I jedno jest pewne – jak znajdziemy już produkt idealny – taki, który nie uczula, sprawdza się w wielu sytuacjach, to będziemy tej marce wierni na dłużej. Bo jedno czego maluch nie potrzebuje w tym okresie to testowanie. Tak więc znana, zaufana i sprawdzona marka, często polecona przez inną mamę czy innego tatę – może zostać naszą ulubioną.

Stając się rodzicem poznajemy nie tylko nasze nowonarodzone dziecko, ale także szereg produktów, które będą niezbędne do codziennego funkcjonowania. Rodzice muszą dokonywać licznych wyborów – które pieluszki będą najlepsze, jaki krem na odparzenia warto mieć w domowej apteczce czy jakich produktów powinno używać się do kąpieli i pielęgnacji skóry maluszka. W przypadku tego ostatniego – pojawiają się w naszym słowniku – nowe określenia. Jak na przykład emolienty. To specjalne preparaty o działaniu nawilżającym i natłuszczającym. Przeznaczone są do pielęgnacji delikatnej czy przesuszonej skóry zarówno dzieci, jak i dorosłych, w tym – przy leczeniu atopowego zapalenia skóry. Emolienty dla dzieci wspomagają tworzenie bariery ochronnej, eliminują nadmierne oddawanie wody i zapobiegają swędzeniu.

Wybieramy to, co najlepsze

Pieluchy, waciki to niezbędny element każdej dziecięcej wyprawki. Kiedy na świecie witamy małego człowieka staramy się od pierwszych dni życia zapewnić mu wszystko co najlepsze. Pielęgnacja niemowlęcej skóry to jedno z większych wyzwań dla wielu rodziców. Podstawą są zawsze – odpowiednio dobrane produkty. Waciki – z miękkiej, naturalnej bawełny, pieluszki – takie, by nie spowodowały odparzeń i otarć na delikatnej skórze maluszka, kosmetyki pielęgnacyjne – tylko z dobrym składem. I każdy z produktów musi być hipoalergiczny.

Wybierając kremy, oliwki, szampon do kąpieli, mydełko, krem na odparzenia, płyny do mycia ciała i inne środki pielęgnacyjne dla noworodków, należy kierować się zasadą, że im uboższy i bardziej naturalny skład, tym lepiej. Dlaczego? Skóra dzieci różni się od skóry osób dorosłych – nie ma w pełni wykształconych właściwości ochronnych, jest bardziej wrażliwa i delikatna, łatwiej ulega podrażnieniom.

Wielu rodziców zdaje sobie z tego sprawę i bardzo starannie wybiera kosmetyki. Szukają oni delikatnych produktów. Zwracają uwagę na skład kosmetyku, deklarowane właściwości oraz informacje o badaniach przeprowadzonych z udziałem kosmetyku.

Rynek kosmetyków dla niemowląt i dzieci1

W ostatnim roku rynek kosmetyków dla niemowląt był wart 330,3 mln zł. Najlepiej sprzedającym się rodzajem produktu w kategorii były produkty wielofunkcyjne do mycia, których wartościowy udział w rynku wyniósł 34,6%. Na drugim miejscu uplasowały się kremy, olejki i balsamy do pielęgnacji (18,8%), wyprzedzając produkty do opalania dla niemowląt (10,5%). Z kolei pieluchy to rynek wart ponad 1,1 mld zł.

"Co prawda kategoria kosmetyków dla niemowląt wartościowo rośnie o 3,6%, ale sprzedaż ilościowa spada o 6,4%. Niższą sprzedaż ilościową widać również w kategorii pieluch dla niemowląt. Wartościowo kategoria spadła o niecałe 10%, ale ilościowo już prawie o 33%. Inaczej niż w całej grupie kosmetyków dla niemowląt, oznacza to, że ceny za opakowanie w kategorii pieluch dla niemowląt średnio również spadły. Wynika to z faktu, iż na tym rynku mamy do czynienia ze wzrostem znaczenia mniejszych opakowań. Udział opakowań zawierających od 10 do 41 sztuk, wzrósł o niecałe 11 punktów procentowych, podczas gdy tych największych (czyli ponad 90 sztuk) spadł o 4,1 p.p" – komentuje Mateusz Śmietanka, Client Consultant.

Wzrosty cen są już widoczne niemal w każdej dziedzinie gospodarki. Według danych GUS inflacja w styczniu 2022 r. wyniosła 9,2% rok do roku, co oznacza, że jest najwyższa od 22 lat (ostatni raz 9,3% odnotowano w listopadzie 2000). NBP przewiduje, że inflacja w 2022 roku wyniesie 10,8%. Te niekorzystne zjawiska gospodarcze nie ominęły rynku kosmetyków dla niemowląt. Przeciętna cena za pojedynczy produkt w tej kategorii wzrosła o niecałe 11% (w analizowanym okresie ostatnich 12 miesięcy). Największą podwyżkę cen widać w segmencie kosmetyków do twarzy dla niemowląt, za które (średnio za sztukę) trzeba teraz zapłacić ponad 26% więcej niż rok temu.

Pozytywnym akcentem wśród kosmetyków dla najmłodszych dzieci – jak zauważa Mateusz Śmietanka – są dynamiczne wzrosty sprzedaży wartościowej w segmencie kremów i olejków do opalania dla niemowląt. Wartość sprzedanych towarów wzrosła o 56% w porównaniu z poprzednim rokiem, a ilościowo segment urósł o prawie 39%. Najprawdopodobniej wzrosty te są spowodowane faktem, że w 2021 Polacy chętniej wybierali się na wakacje niż w 2020. W pierwszym roku pandemii znaczna część rodzin ograniczyła wyjazdy wypoczynkowe ze względów bezpieczeństwa.

Skład produktu to jeden z istotniejszych czynników wyboru produktów dla dzieci. Jest to jedna z najbardziej wymagających kategorii. Dlatego wybierając ofertę na dzidziusiową półkę w sklepie – warto kierować się pozytywnymi opiniami. Marki, które budzą zaufanie od lat – będą jednym z lepszych wyborów. Pamiętajmy – klienci – mama i tata – są bardzo wymagający. Nie zapominajmy więc o liście najpotrzebniejszych artykułów, których obecność w osiedlowym sklepie jest dla rodziców znacznym ułatwieniem. Kiedy zabraknie pieluch, chusteczek nawilżonych czy asortymentu do kąpieli maluszka – najłatwiej udać się do pobliskiej placówki handlowej, by uzupełnić zapasy.

Niezbędnik pielęgnacyjny maluszka – to warto mieć na półce:

· pieluchy
· chusteczki nawilżane
· waciki bawełniane
· patyczki higieniczne
· płyn, szampon, emolient do mycia ciała
· krem do pielęgnacji okołopieluszkowej
· krem na odparzenia
· oliwka
· krem do twarzy, ciała
· krem z filtrem

Monika Górka
Zastępca Redaktora Naczelnego




1 Dane: NielsenIQ, Panel Handlu Detalicznego, cała Polska z dyskontami (Drug), okresy skumulowane: luty 2021 – styczeń 2022 względem okresu luty 2020 – styczeń 2021, Fakty: sprzedaż wartościowa w PLN oraz ilościowa w opakowaniach; kategorie: Produkty do pielęgnacji i mycia dla dzieci (produkty wielofunkcyjne do mycia, mydła toaletowe, szampony, żele pod prysznic, płyny do kąpieli, talk, środki do ochrony przed słońcem, środki po opalaniu, produkty do ochrony twarzy, środki na odparzenia odpieluchowe, kremy, olejki i balsamy do mycia i pielęgnacji ciała) oraz Pieluchy dla niemowląt




Fot: Adobe Stock



tagi: drogeria , zrównoważony rozwój , produkcja , sprzedaż , handel , konsument , FMCG ,