Gospodarka

Ursula von der Leyen: zadbamy o to, by decyzja Gazpromu miała jak najmniejszy wpływ na europejskich konsumentów

Czwartek, 28 kwietnia 2022
Ogłoszenie przez Gazprom jednostronnego wstrzymania dostaw gazu do niektórych państw członkowskich UE jest kolejną prowokacją Kremla. Nie jest jednak zaskoczeniem, że Kreml wykorzystuje paliwa kopalne do prób szantażu. Komisja Europejska przygotowywała się na taki bieg wydarzeń w ścisłej koordynacji i solidarności z państwami członkowskimi i partnerami międzynarodowymi. Nasza reakcja będzie natychmiastowa, spójna i skoordynowana.
Oświadczenie prasowe przewodniczącej Ursuli von der Leyen po ogłoszeniu przez Gazprom wstrzymania dostaw gazu do niektórych państw członkowskich UE.

Po pierwsze, zadbamy o to, by decyzja Gazpromu miała jak najmniejszy wpływ na europejskich konsumentów. Państwa członkowskie spotkały się dziś w ramach Grupy Koordynacyjnej ds. Gazu. Polska i Bułgaria przedstawiły nam informacje na temat bieżącej sytuacji. Zarówno Polska, jak i Bułgaria otrzymują obecnie gaz od swoich sąsiadów z UE. Świadczy to przede wszystkim o ogromnej solidarności między nami, ale jest również dowodem skuteczności dotychczasowych inwestycji, na przykład w połączenia wzajemne i inną infrastrukturę gazową. Komisja zintensyfikuje również współpracę z tzw. grupami regionalnymi państw członkowskich, które mogą zapewnić sobie nawzajem najbardziej bezpośrednią pomoc. Złagodzi to wszelkie skutki ewentualnych zakłóceń w dostawach gazu.

Po drugie, będziemy kontynuować prace, aby zapewnić wystarczające dostawy i zapasy gazu w perspektywie średnioterminowej. Nasz plan działania REPowerEU pozwoli znacznie zmniejszyć naszą zależność od rosyjskich paliw kopalnych już w tym roku. Osiągnęliśmy również porozumienie ze Stanami Zjednoczonymi w sprawie zapewnienia dodatkowego importu skroplonego gazu ziemnego w tym roku i w kolejnych latach. Współpracujemy również z państwami członkowskimi, aby zapewnić alternatywne dostawy gazu także od innych partnerów. W dłuższej perspektywie REPowerEU pomoże nam również przejść na bardziej niezawodne, bezpieczne i zrównoważone dostawy energii. W połowie maja przedstawimy nasze plany przyspieszenia transformacji ekologicznej. Każde euro, które inwestujemy w odnawialne źródła energii i efektywność energetyczną, stanowi zaliczkę na poczet naszej przyszłej niezależności energetycznej.

Ten ostatni agresywny krok Rosji po raz kolejny przypomina, że musimy współpracować z wiarygodnymi partnerami i budować naszą niezależność energetyczną. Komisja pozostaje w kontakcie z prezydencją francuską. Z zadowoleniem przyjmuję jej plany jak najszybszego zwołania posiedzenia unijnych ministrów energii. Dziś Kremlowi ponownie nie udało się podzielić Europejczyków. Epoka rosyjskich paliw kopalnych w Europie dobiega końca. Europa czyni postępy w dziedzinie energii.
źródło: ec.europa.eu

tagi: Ursula von der Leyen , Unia Europejska , Gazprom , ekonomia , gospodarka , gaz , energetyka , finanse ,