Kategorie produktów

Fotowoltaika może znacząco obniżyć koszty firmy

Poniedziałek, 11 kwietnia 2022 HURT & DETAL Nr 04/194. Kwiecień 2022
Rosnące ceny prądu, gazu, szalejące kursy walut, ogromne niepokoje rynkowe i społeczne, jak również trendy oraz wymogi dotyczące działań proekologicznych to wyzwania, z którymi mierzą się praktycznie wszystkie polskie firmy. Wiele sklepów, magazynów i zakładów produkcyjnych znalazło źródło oszczędności w fotowoltaice.
Energia dla firm zdrożała nawet o kilkaset procent rocznie, a prognozy wskazują dalszy wzrost cen średnio o 14-15% każdego roku. Firmy, w przeciwieństwie do klientów indywidualnych, nie są chronione przed podwyżkami, a zapotrzebowanie na energię elektryczną stale rośnie. Prowadzący biznes szukają alternatywnych rozwiązań, które pozwolą uniezależnić się od nieuchronnych podwyżek. Rozwiązaniem jest inwestycja we własną elektrownię słoneczną.

Niższe koszty, większe zyski

Instalacja fotowoltaiczna o mocy 50 kW, przy obecnych cenach prądu pozwala wypracować średni miesięczny zysk w roku na poziomie około 4 tysięcy złotych. Inwestycja w fotowoltaikę to aktualnie najbardziej opłacalna lokata kapitału. Daje stopę zwrotu na poziomie 20% rocznie. Dla przykładu: lokata bankowa w wysokości 100 tys. zł, to 2% zysku w skali roku, przy inflacji na poziomie 8,6%, zainwestowanie tej kwoty w instalację przynosi średnio 20-30% zysku, jednocześnie ograniczając skutki podwyżek cen energii elektrycznej. „Stałe opłaty za prąd to koszt, który nie przynosi korzyści w przyszłości. Zamiast tego, firmy mogą zainwestować w rozwiązanie, które posłuży im wiele lat, wykorzystując do tego atrakcyjne finansowanie, na przykład leasing fotowoltaiczny. A po okresie finansowania firma ma na własność w pełni funkcjonalną elektrownię, która nieprzerwanie generuje oszczędności i zielony prąd” – mówi Beata Zabłocka, Dyrektorka ds. Klientów Biznesowych, Sunday Polska.

Nowy system rozliczania

1 kwietnia 2022 roku zmienia się system rozliczeń prosumentów z systemu opustów na net-billing. Prąd w starym, metrycznym systemie był rozliczany w kilowatogodzinach. W nowym systemie – net-billingu – nadwyżki wyprodukowanej energii będą zamieniane na pieniądze i magazynowane w wirtualnym depozycie. Za zgromadzone środki, w okresie niedoboru energii, np. nocą, w pochmurne dni lub w przypadku większego zapotrzebowania, prosument będzie mógł brakującą energię zakupić. Co ważne, w przypadku systemu opustowego inwestorzy często decydowali się na instalacje nawet o 30% większe, niż to wynikało z ich potrzeb, aby skompensować 30% energii zostawianej w sieci. W nowym systemie nie będzie już takiej konieczności. Możliwe będzie dopasowanie instalacji do rzeczywistych potrzeb prosumenta, a to w konsekwencji już na starcie zmniejszy koszt inwestycji.

„Fotowoltaika dla firm od Sunday Polska będzie równie opłacalna w nowym systemie i może być bardziej korzystna ekonomicznie, a zwrot z inwestycji nastąpi w ciągu kilku lat. Wszystko zależy od odpowiednio dobranej instalacji oraz poziomu autokonsumpcji. Nasi eksperci wykonają bezpłatny audyt i dopasują najlepsze rozwiązanie dla każdej firmy” – dodaje Beata Zabłocka.

Dodatkowe korzyści

Zamontowanie instalacji fotowoltaicznej jest sposobem nie tylko na generowanie oszczędności, ale również metodą na budowanie pozytywnego wizerunku wśród klientów. Wykorzystywanie fotowoltaiki to m.in. zmniejszenie emisji CO2, a klienci coraz większą rolę przywiązują do ekologii i dbania o środowisko naturalne.

Nie masz pewności czy dla Twojego sklepu można zainstalować panele fotowoltaiczne? Umów się na bezpłatną konsultację z ekspertem Sunday Polska, który dobierze instalację fotowoltaiczną dopasowaną do potrzeb Twojej firmy.



tagi: fotowoltaika , energia , koszty , firma , ceny energii , ekologia , ochrona środowiska ,