Z rynku FMCG

WEPA i CHEP współpracują przy ograniczaniu pustych przebiegów i emisji CO2

Piątek, 21 stycznia 2022
CHEP, firma oferująca rozwiązania z zakresu obsługi łańcucha dostaw i lider w dziedzinie poolingu palet, po raz kolejny dowiodła swojego zaangażowania na rzecz redukcji emisji dwutlenku węgla, organizując wspólne trasy transportowe dla firmy WEPA – dostawcy profesjonalnych i osobistych produktów higienicznych.
Projekt jest częścią rozwiązań Współpracy Transportowej CHEP – programu mającego na celu optymalizację logistyki, w taki sposób, aby przy wsparciu analiz BIG Data badających miliony ruchów paletowych na terenie Europy, identyfikować punkty synergii w łańcuchach dostaw oraz stwarzać możliwość transportu z innymi partnerami, jak i firmą CHEP.

Program jest realizowany od siedmiu lat i obejmuje ponad 240 klientów CHEP w Europie. Włączenie firmy WEPA do programu Współpracy Transportowej CHEP miało miejsce w 2014 r. we Włoszech. Był to jeden z pierwszych klientów CHEP, którzy wykorzystali to narzędzie.

WEPA i CHEP współużytkują razem 12 tras w czterech krajach: w Polsce, Francji, Niemczech i Włoszech. Obaj partnerzy współpracują w celu współdzielenia przestrzeni ładunkowej pojazdów ciężarowych (np. łącząc dostawy i odbiory palet CHEP z dostawami produktów WEPA), aby zoptymalizować trasy i zmniejszyć liczbę pustych przebiegów. Taki model współpracy przynosi roczne oszczędności w wysokości 113,8 ton CO2 i 141 000 „pustych” kilometrów, których udaje się uniknąć, realizując wspólne transporty.
 
Sebastian Schulte, Head of Supply Chain w firmie WEPA, komentuje: „Udział w tym projekcie to dla naszej firmy ekscytujący krok w kierunku rozwoju współpracy logistycznej. Zrównoważony rozwój był i jest priorytetem we wszystkich naszych decyzjach, dlatego jesteśmy bardzo zadowoleni, że partner logistyczny – czyli firma CHEP – wyznaje te same wartości i nieustannie dąży do wprowadzania ulepszeń”.

Partnerstwo WEPA z CHEP rozpoczęło się w 2006 r., kiedy to europalety CHEP (1200 x 800) zostały włączone do łańcucha dostaw WEPA w Niemczech. Z biegiem lat współpraca obu firm rozszerzyła się na Włochy, Polskę, Francję i Wielką Brytanię. Wykorzystanie palet wielokrotnego użytku firmy CHEP, które są produkowane zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju, pomogło również zmniejszyć wpływ WEPA na środowisko.

Peter Adamczyk, Director European Key Accounts w CHEP, podkreśla: „Rozwijanie współpracy z firmami z segmentu FMCG, takimi jak WEPA, ma kluczowe znaczenie w świecie, który zmaga się z problemem stale rosnącego popytu i konieczności zmniejszenia śladu środowiskowego. Zwłaszcza ten drugi czynnik stał się w ostatnim okresie wyjątkowo istotny”.   

Rozwiązania Współpracy Transportowej CHEP są częścią inicjatywy Zero Waste World Programme, która łączy wiodące sieci detaliczne i producentów w celu stworzenia bardziej inteligentnych i zrównoważonych łańcuchów dostaw. Oprócz ograniczania pustych przebiegów transportowych, inicjatywa ZWW koncentruje się również na zmniejszeniu ilości odpadów fizycznych i redukcji nieefektywności w łańcuchach dostaw poprzez zastosowanie rozwiązań cyfrowych.  tagi: WEPA , CHEP , ekonomia , ekologia , ochrona środowiska , ograniczanie pustych przebiegów , emisja CO2 , logistyka , transport ,