Drogeria

Świąteczne porządki – środki czystości i akcesoria

Środa, 20 października 2021 Autor: Anna Pańczyk, HURT & DETAL Nr 10/188. Październik 2021
Porządki przed Bożym Narodzeniem wcale nie muszą być niemiłym obowiązkiem. Na rynku dostępne są środki ułatwiające sprzątanie i odświeżenie mieszkania. Wysoka jakość i skuteczność łączą się z dbałością o naturę, czyszczone powierzchnie, a także naszą skórę. Prezentujemy środki czystości i akcesoria, dzięki którym dom będzie perfekcyjnie przygotowany na święta.
Świąteczny czas zbliża się wielkimi krokami, o czym świadczą coraz niższe temperatury, wydłużające się wieczory, grzejące kaloryfery oraz oczywiście poprzedzająca zimę kalendarzowa jesień. Sklepy detaliczne powinny już przygotowywać się na ten wyjątkowy okres w roku, ponieważ właśnie w tym czasie listy zakupowe Polaków wydłużą się o nowe, sezonowe pozycje.

Porządki przedświąteczne to praktycznie coroczny rytuał. Warto zadbać o to, aby sprzątanie rozłożyć odpowiednio w czasie, by kompleksowo zadbać o każde pomieszczenie i powierzchnie. Po letnim odpoczynku przychodzi czas na mycie okien, pranie firan, dokładną dezynfekcję powierzchni w łazience, toalecie oraz kuchni, a także wymianę pościeli – z lekkiej letniej na cieplejszą zimową.

Porządki przedświąteczne to także doskonała odskocznia od codziennych obowiązków, jak również pozytywny bodziec dla mózgu. Z jednej strony ogranicza pozycję siedzącą, a nawet przypomina spokojne ćwiczenia fizyczne. Z drugiej natomiast sprzątanie wymaga wielozadaniowości i organizacji, a także opiera się na wykonywaniu rutynowych zadań – dzięki temu ćwiczymy mózg i dajemy mu odskocznię od codziennego biegu i niespodziewanych sytuacji. Aby sprzątanie przebiegło według planu, w domowym arsenale porządkowym nie może zabraknąć skutecznych produktów i akcesoriów.

Dezynfekcja nie tylko od święta

Od momentu rozpoczęcia pandemii dezynfekcja – zarówno dłoni, jak i powierzchni – nabrała bardzo ważnego znaczenia, czyli gwaranta ochrony i zdrowia. Jest to jak najbardziej prawidłowe skojarzenie. Warto jednak, aby dbałość o higieniczną czystość pozostała dla nas równie ważna już zawsze na co dzień.

Podczas gruntownych porządków dezynfekcja szczególną rolę odgrywa w trzech pomieszczeniach – łazience, toalecie oraz kuchni. Dwa pierwsze, z uwagi na podwyższoną wilgotność powietrza, to miejsca, w których bakterie i wirusy znajdują przyjazne środowisko do rozwoju i namnażania się. Dlatego, po wstępnym oczyszczeniu powierzchni środkami czystości, nie możemy pomijać kolejnego etapu porządków, czyli właśnie dezynfekcji wszelkich powierzchni. W tym kroku ważne jest postępowanie zgodnie z zaleceniami producenta – najczęściej środki do dezynfekcji należy pozostawić na czyszczonej powierzchni na czas około 30 sekund. Warto pamiętać także o tym, że do porządków niekoniecznie używać musimy preparatów na bazie alkoholu. Producenci oferują również bezalkoholowe środki w formie koncentratów do rozcieńczenia z wodą, które nie wpływają negatywnie na czyszczone powierzchnie. Kuchnia natomiast to pomieszczenie, w którym przechowujemy oraz przygotowujemy jedzenie, zatem o dezynfekcji blatów należy pamiętać codziennie. Surowe jajka lub mięso to potencjalne źródło niebezpiecznych bakterii, jak chociażby salmonelli. Aby uniknąć nieprzyjemności, wszelkie blaty, a także deski do krojenia, które mogą mieć kontakt z surową żywnością i na których przygotowujemy posiłki, należy dokładnie dezynfekować – dla zdrowia własnego oraz całej rodziny.

Lśniąca łazienka

Mimo że podczas porządków łazienki i toalety dezynfekcja odgrywa bardzo ważną rolę, nie należy zapominać o innych kluczowych krokach – w końcu gruntowne porządki to także umycie luster, odkamienienie powierzchni, uporanie się z zaciekami pod prysznicem lub w wannie czy też wyczyszczenie fug. Jak widać lista porządków w tym niepozornym pomieszczeniu jest nieco dłuższa niż mogłoby się wydawać na pierwszy rzut oka, lecz świąteczne porządki to przecież najlepszy moment, aby zadbać o gruntowne odświeżenie.

Porządki w łazience zawsze rozpoczynamy od oczyszczenia powierzchni. Na tym etapie sprawdzą się środki uniwersalne lub te dedykowane do łazienki. Różnica polega na tym, że te drugie często wzbogacone są o składniki, które poradzą sobie z typowo łazienkowymi zabrudzeniami, jak osad z wody lub mydła czy kamień. Takim składnikiem może być chociażby kwas cytrynowy, który jest substancją przeciwgrzybiczą i przeciwbakteryjną, a dodatkowo charakteryzuje się działaniem wybielającym.

Specjalnego traktowania podczas porządków wymagać będą fugi. Najczęściej zbierają się na nich bakterie, a nawet czarna pleśń. W tym przypadku najlepiej jest sięgnąć po specjalistyczny płyn do czyszczenia fug, który poza oczyszczeniem powierzchni, posiada także właściwości grzybobójcze oraz dezynfekujące. Warto zaopatrzyć się również w szczotkę o półtwardym włosiu. Po zaaplikowaniu preparatu i odczekaniu czasu, który na opakowaniu sugeruje producent, szczotką warto wyszorować fugi, a następnie zetrzeć pozostałości ściereczką.

Lustro to element obowiązkowy w większości polskich łazienek, który widzimy najczęściej od razu po wejściu do pomieszczenia. Dlatego też warto, aby nie znajdowały się na nim zacieki od wody czy inne zanieczyszczenia. Do mycia luster używamy tych samych produktów, co do mycia okien, które dzięki zawartości alkoholu nie pozostawiają smug na czyszczonych powierzchniach. Warto jednak pamiętać o tym, aby unikać stosowania produktów z dodatkiem octu, który za sprawą silnie kwaśnego pH może uszkodzić strukturę lustra.

Ekologiczność na świeczniku

Trend na produkty ekologiczne bezustannie rośnie w siłę i nie zapowiada się, aby miało to ulec zmianie. Konsumenci poszukują już nie tylko w pełni naturalnych składów, ale także biodegradowalnych oraz pochodzących z recyklingu opakowań. Polacy zwracają też uwagę na politykę oraz wartości, które reprezentują producenci. W odpowiedzi na rosnące w świadomości konsumentów znaczenie minimalizowania wpływu na środowisko, naturalnie pojawiają się w tym obszarze innowacyjne rozwiązania.

Jednym z takich rozwiązań są opakowania „refill”, które już od pewnego czasu występują zarówno w ofertach producentów kosmetyków, jak i środków czystości. Tego typu opakowanie daje możliwość wykorzystywania butelki na płyn czyszczący bądź pojemnika na kosmetyk wielokrotnie. Wystarczy zakupić produkt w opakowaniu występującym najczęściej w większej objętości, które wystarczy na kilka uzupełnień. Dzięki takiemu rozwiązaniu nie tylko oszczędzamy pieniądze i czas, ale także plastik. Rezygnując z każdorazowego zakupu np. mydła w butelce z pompką, ilość plastiku, który trafia do obiegu znacząco maleje.

Jednak coraz częściej nie chodzi już tylko o minimalizowanie ilości dostarczanego do obiegu plastiku czy możliwość nadania mu „drugiego życia”, czyli recykling, ale także ograniczanie emisji CO2 podczas produkcji, a więc minimalizowanie śladu węglowego. Konsumenci bacznie przyglądają się działaniom producentów, a informacja o materiale zdatnym do recyklingu zaczyna już być normą wśród artykułów powszechnego użytku. Współcześnie coraz bardziej liczy się odpowiedzialność ekologiczna oraz filozofia, która przyświeca idei zrównoważonego rozwoju.

Skuteczne pranie

Czas przedświąteczny nie obejdzie się bez wielkiego prania. W końcu firany powinny być nieskazitelne, a kołdry miękkie i pachnące. Do tego dochodzą jeszcze obrusy – odświętne białe, ale także dekoracyjne. Podczas prania firan i obrusów warto trzymać się kilku zasad. Pierwsza z nich to odpowiednia temperatura – o ile producent tekstyliów nie zaznaczył inaczej, materiały te powinno się prać w temperaturze 40 stopni Celsjusza. Kolejna sprawa to dedykowane produkty – białe firany i obrusy warto prać w specjalnych detergentach o właściwościach wybielających, dbając przy tym, aby w pralce przypadkiem nie znalazł się żaden kolorowy materiał. To ważne, aby na półce sklepowej w sezonie przedświątecznym znalazł się przynajmniej podstawowy asortyment produktów dedykowanych właśnie tym materiałom – szczególnie biorąc pod uwagę fakt, że gruntowne porządki często planowane są na weekendy, kiedy to duże hipermarkety bądź drogerie mogą być nieczynne.

Natomiast podczas prania kołder i poszewek warto postawić na produkty hipoalergiczne. Dzięki temu niwelujemy ryzyko jakichkolwiek podrażnień czy reakcji alergicznych. Producenci oferują produkty pozbawione wszelkich alergenów i równocześnie nieodbiegające skutecznością od tradycyjnych preparatów. Na półkach sklepowych konsumenci powinni znaleźć odpowiedni wybór, szczególnie, że w ofertach producentów obecne są zarówno hipoalergiczne proszki, jak i płyny czy kapsułki, które sprawdzą się podczas prania białych, jak również kolorowych materiałów.

Odświeżacze

Doskonałym uzupełnieniem świątecznych porządków są zapachy, które odświeżą całe mieszkanie. W zależności od pomieszczenia mamy do wyboru różne opcje – a kategoria ta jest zdecydowanie obszerniejsza w ciekawe rozwiązania niż może się wydawać na pierwszy rzut oka.

W łazience i toalecie najlepiej sprawdzą się neutralizatory i odświeżacze powietrza. Te pierwsze nie tylko maskują nieprzyjemne zapachy, ale też blokują je i, jak wskazuje sama nazwa, neutralizują. Rozwiązanie to sprawdzi się także w miejscach takich jak lodówka czy szafa z butami. Neutralizatory docenią z pewnością także właściciele czworonogów. Zdecydowanie bardziej popularną opcją są natomiast odświeżacze powietrza. Do łazienki i toalety najkorzystniej sprawdzą się zapachy odświeżające, jak te morskie czy leśne. Przy półce sklepowej wybierać można z odświeżaczy w różnych postaciach – rozpoczynając od spreju, poprzez formuły żelowe, aż na elektrycznych dozownikach kończąc. Jakby tego było mało, odświeżacze powietrza występują w różnorodnych opakowaniach, które mogą stanowić ciekawy dodatek do wnętrza pomieszczenia.

W przypadku pozostałych pomieszczeń, jak salon czy sypialnia, warto postawić na delikatne zapachy. Tutaj zdecydowanie lepiej sprawdzą się odświeżacze w formie patyczków, świece zapachowe z olejkami eterycznymi lub odświeżacze dedykowane do szaf – najczęściej występujące w formie dysków lub zawieszek. W okresie świątecznym ciekawym zwieńczeniem porządków może okazać się odświeżacz o zapachach typowo wigilijnych, jak aromaty korzenne, które momentalnie na myśl przywodzą rodzinne chwile podczas przygotowywania pierników lub innych świątecznych wypieków.

Akcesoria

Ścierki, gąbki, mopy, rękawiczki, ręczniki papierowe… Segment akcesoriów do sprzątania jest bardzo obszerny i szczególnie ważny. W końcu ciężko wyobrazić sobie porządki bez tych podstawowych pomocy. Warto, aby w sklepie akcesoria do sprzątania znajdowały się w bliskim sąsiedztwie środków czystości. Ścierki czy rękawiczki to pozycje, o których łatwo zapomnieć komponując listę zakupową, natomiast okazują się niezbędne podczas gruntownych porządków. Tym bardziej warto przypominać klientom o ich zakupie tworząc kategorie komplementarne. Wtedy konsumenci z większym prawdopodobieństwem wybierając płyn do szyb sięgną także po wycieraczkę, a kompletując środki czystości do powierzchni, do koszyka wrzucą także zestaw ścierek z mikrofibry.

Gruntowne porządki to stały element okresu przedświątecznego, który doceniamy podczas grudniowych uroczystości. Ważną rolę w tym kontekście odgrywają pobliskie sklepy detaliczne, do których konsumenci trafiają w razie nagłej potrzeby. Warto, aby klienci znaleźli w nich najpotrzebniejsze artykuły, które nie tylko ułatwią, ale także zdecydowanie umilą ten obowiązek.

Anna Pańczyk
Redaktortagi: świąteczne porządki , środki czystości , akcesoria , drogeria , sprzedaż , handel , konsument ,