Wiadomości

Unikalny wywiad Janusza Palikota z Lechem Wałęsą

Poniedziałek, 13 września 2021
Janusz Palikot upublicznił swój unikalny wywiad przeprowadzony z Lechem Wałęsą, pierwszym Prezydentem wolnej Polski. To początek niezwykłego cyklu rozmów ze znanymi osobami z kręgów polityki, kultury, sztuki i nauki na temat doświadczeń z alkoholem prowadzonych osobiście przez Janusza Palikota. Na liście nagranych już rozmów znalazł się także Bronisław Komorowski. Kolejne wywiady są w trakcie nagrywania lub przygotowywania do nagrania. Rozmówcami są m.in. Marek Dyjak i Mariusz Treliński.
Rozmowa z Lechem Wałęsą odbyła się w Gdańsku pod koniec lipca 2021r. Rozmowę nagrał zespół pod kierownictwem Jarosława Kuźniara z Kuźniar Media. Postprodukcję zrealizował także Kuźniar Media.

„Tu jest Wałęsa jakiego nie znacie. Prawie zero polityki, tylko wielka historia opowiedziana przez małe anegdoty. Czasem się dowiadujesz o danej epoce więcej z anegdoty niż z wielkiej historii. Zawsze marzyłem, by usiąść przy stole z ludźmi mającymi wpływ na nasze życie dzięki swoim osiągnieciom czy zajmowanej pozycji społecznej i spytać jak wyglądała ich inicjacja alkoholowa. Jak przebiegały różne ważne zdarzenia w świecie polityki czy kultury „od tyłu”, bez kamer. To są szczere rozmowy, pełne unikalnych anegdot, nieopisanych wcześniej sytuacji. Mam jeden cel, odkłamać rolę alkoholu w życiu społecznym. Nóż może służyć do zadania śmiertelnej rany, może także pokroić chleb. Z alkoholem jest podobnie. Pity z umiarem może pomóc. Nadużyty jest destrukcyjny. Ale prawda jest taka, że alkohol towarzyszy człowiekowi od tysięcy lat. Próbuję zrozumieć dlaczego i co z tego wynika.” – powiedział Janusz Palikot.

W rozmowie Lech Wałęsa przyznaje się, że źle znosi nadmiar alkohol i dlatego „spił się” w swoim życiu tylko 3 razy. Pierwszy raz winem w Lipnie, w czasach nauki w szkole zawodowej. Dzisiaj, idąc tropem królowej Elżbiety Matki, codziennie spożywa pięćdziesiątkę czystego alkoholu dla zdrowia. Lech Wałęsa opowiedział także o abstynencji w czasie strajku i roli alkoholu w czasach opozycji przedsierpniowej. O pomówieniach na temat rzekomego nadużywania przez niego alkoholu w czasach internowania w Arłamowie. A także o kulisach negocjacji wycofania wojsk sowieckich z Borysem Jelcynem. Lecha Wałęsa nigdy nie wypił prywatnie alkoholu razem z braćmi Kaczyńskimi.

Bezpośredni link do wywiadu i playlisty pt. WyBU©Howy PALIKOT: https://youtu.be/YenjJTzMkk4.

Wywiad jest również dostępny w formie podcastu pt. WyBU©Howy PALIKOT: https://anchor.fm/janusz-palikottagi: Janusz Palikot , Lech Wałęsa , Tenczynek , browar , alkohole , rynek spożywczy , sprzedaż , handel , konsument , FMCG , przemysł spożywczy ,