Drogeria

„Dzidziusiowo” – niezbędnik dla najmłodszych

Poniedziałek, 19 kwietnia 2021 Autor: Anna Pańczyk,
Każdy rodzic wie, że produkty dla najmłodszych muszą być jak najlepszej jakości. A półka z akcesoriami dla tej grupy wiekowej jest niezwykle szeroka. Zaczynając od pieluch, poprzez nawilżające balsamy i kremy, szampony czy mleczka łagodne dla skóry, po detergenty używane do prania ubranek oraz środki do czyszczenia powierzchni, gdzie bawi się maluch. Sprawdzamy jakich produktów nie może zabraknąć na liście zakupów dla dziecka.
W zależności od wieku dzieci mają różne potrzeby. Zupełnie innych produktów będziemy poszukiwać dla niemowlęcia, a innych dla przedszkolaka. Jednak wszystkie artykuły dla najmłodszych łączy jeden mianownik – jakość i bezpieczeństwo. Krótkie składy produktów dla dzieci to najczęściej gwarancja braku ulepszaczy i sztucznych dodatków.

Pielęgnacja skóry najmłodszych

Skóra dziecka różni się od skóry osoby dorosłej. Stąd też wymaga zupełnie innych produktów pielęgnacyjnych. Płyn, emulsja lub kostka myjąca, oliwka, krem bądź maść przeciwko odparzeniom – to jedynie część spośród produktów, w które zaopatrzy się każdy rodzic.

Skóra dziecka dopiero po około 3-4 latach zaczyna przypominać skórę dorosłej osoby. Do tego czasu jest ona zdecydowanie bardziej wrażliwa, cienka i sucha. Charakteryzuje się pH bliskim obojętnemu i nie ma jeszcze ukształtowanej bariery lipidowej, która ma za zadanie chronić przed wnikaniem do krwioobiegu substancji niepożądanych.

Dlatego też do każdego etapu rozwoju pociechy należy stosować odpowiednie preparaty – pierwszym krokiem jest weryfikacja informacji na opakowaniu. Producenci artykułów dla najmłodszych zaznaczają od jakiego wieku dany produkt może być stosowany. Kolejny ważny przy wyborze aspekt to oznakowania i rekomendacje ośrodków badawczych. Istnieją instytucje, jak chociażby Instytut Matki i Dziecka, które wydają oznaczenia na podstawie swojej opinii. Podczas podejmowania decyzji przy półce warto także zwrócić uwagę na skład – im krótszy, tym większe prawdopodobieństwo, że pozbawiony jest sztucznych dodatków.

Podstawa zakupów

Pieluchy to absolutny niezbędnik dla najmłodszych. Najważniejsze, by nie podrażniały delikatnej skóry malucha, były chłonne oraz dopasowane do ciała. Pieluchy rozróżniamy przede wszystkim ze względu na rozmiar (określany za pośrednictwem wagi dziecka). Produkty te charakteryzują się najczęściej innowacyjnymi rozwiązaniami w zakresie chłonności, przewiewności (która niweluje odparzenia) czy też dopasowania.

Podobnie jak w przypadku produktów pielęgnacyjnych, także podczas wyboru pieluch należy szukać informacji o testach dermatologicznych oraz odpowiednich oznaczeń, jak Pozytywna Opinia Instytutu Matki i Dziecka czy atest Państwowego Zakładu Higieny. Świadczą one o przebadaniu produktu przez niezależne instytucje pod kątem bezpieczeństwa.

Na rynku nie istnieje produkt uniwersalny, idealny dla każdego rodzaju skóry, ponieważ każde dziecko jest inne. Wybierając preparat dla swojej pociechy przede wszystkim należy mieć na uwadze indywidualne potrzeby malucha. Na szczęście producenci nie pozostawiają rodziców samych.

Anna Pańczyk
Redaktor

tagi: drogeria , artykuły dla niemowląt , niezbędnik dla najmłodszych , sprzedaż , handel , konsument , drogeria ,