Kategorie produktów

Woda na sklepowych półkach

Poniedziałek, 19 marca 2007 HURT & DETAL Nr 3 (13) / 2007
Wody które rozlewana są do butelek i innych pojemników przeznaczone do sprzedaży pochodzą z ujęć podziemnych i muszą posiadać swą pierwotną czystość. Zapewnia to że są one zdrowe i nie spowodują u człowieka chorób wywołanych przez bakterie lub też inne zanieczyszczenia. O nich mówi się potocznie, że są „krystalicznie czyste”.

Wody podziemne nasycone są w sposób naturalny składnikami mineralnymi, które wypłukiwane są z różnych warstw geologicznych.

W zależności od stopnia nasycenia w składniki mineralne, dzielą się na trzy grupy:

- wody normalne lub tzw. słodkie wody - o mineralizacji poniżej 500 mg/l

- wody niskozmineralizowane czyli akratopegi - o mineralizacji od 500 do 1000 mg/l

- wody mineralne - o mineralizacji powyżej 1000 mg/l. (W wodach butelkowanych do 4000 mg/l)

Pierwsza grupa wód sprzedawana jest w handlu jako tzw. wody źródlane.
Nie należy ich mylić z wodami mineralnymi, bo chociaż na etykietach często mają wypisane składniki mineralne, to jest ich tak mało, że nie mają żadnego znaczenia dla organizmu człowieka. Takie wody są alternatywą dla nie zawsze dobrych wód wodociągowych i powinno się ich używać przede wszystkim w kuchni do gotowania potraw, parzenia herbaty i ziół, rozcieńczania koncentratów soków i syropów.
Mają tę pozytywną cechę, że doskonale rozpuszczają produkty, z których przygotowuje się posiłki wydobywając z nich potrzebne do celów odżywczych składniki pokarmowe. Dlatego też zalecane są do przygotowywania posiłków dla niemowląt. Takie wody można pić w niewielkich ilościach w celu ugaszenia pragnienia, ale picie ich w większej ilości może być niekorzystne dla zdrowia bo wypłukują z organizmu składniki mineralne i przez to rozrzedzają elektrolity w mięśniach, które są elementem sprawczych ich ruchów motorycznych. Wody źródlane, jako wody miękkie doskonale się też nadają do celów higienicznych oraz prania.

Druga grupa, to wody sprzedawane pod różnymi nazwami rodzajowymi, ale najczęściej jako wody źródlane lub wody mineralne nisko lub średniozmineralizowane. Ta dwoistość nazw wynika z często zmieniających się niestety przepisów i nie odzwierciedla prawdziwego charakteru tych wód.
Nie są to jednak wody mineralne, o znaczącej ilość składników mineralnych, potrzebnych do uzupełnienia ich zasobów w organizmie, dlatego nie służą celom profilaktyczno- zdrowotnym, ale tylko do gaszenia pragnienia. Ich cechą pozytywną jest to, że nie wypłukują z organizmu składników mineralnych, a więc nie naruszają równowagi elektrolitycznej.

Trzecia grupa to wody mineralne zawierające od 1000 do 4000 mg/l składników mineralnych.
Zawierając znaczne ilości składników mineralnych, wody te uzupełniają ich niedobory w organizmie, dzięki czemu pełnią ważną funkcję profilaktyczno zdrowotną.

Najważniejszymi składnikami jakie zawierają, a które najbardziej potrzebne są organizmowi człowieka do prawidłowego funkcjonowania są: magnez i wapń. I na te składniki trzeba zwracać największą uwagę. Takie wody powinny mieć co najmniej w jednym litrze 50 mg magnezu i 150 mg wapnia. Pozostałe składniki mineralne uzupełniają potrzeby organizmu w mniejszym stopniu, ale trzeba wiedzieć jakie znajdują się w wodzie, by odpowiednio dobierać wody do potrzeb swojego organizmu. Dlatego należy dobrze zapoznać się ze składem mineralnym wody, jaki podany jest na etykiecie.

Ponadto w sprzedaży są tzw. wody stołowe, które są produkowane z wód źródlanych i wzbogacone w składniki mineralne, przede wszystkim w magnez i wapń. Służą one również celom profilaktyczno zdrowotnym podobnie jak naturalne wody mineralne.

O znaczeniu poszczególnych składników mineralnych dla zdrowia człowieka, które można spotkać w wodach butelkowanych napiszemy w następnym numerze.

Tadeusz Wojtaszek

Autor jest ekspertem
Polskiego Towarzystwa Magnezologicznego
im. Prof. Juliana Aleksandrowicza


tagi: woda,rynek wody ,