Na najważniejsze okazje wybieramy najlepsze rodzaje win. Bez wątpienia takim wyjątkowym czasem, którego celebrowanie wymaga specjalnej oprawy jest Wielkanoc. Wspólne biesiadowanie przy suto zastawionym stole i delektowanie się świątecznymi specjałami stanowi nieodzowny element wiosennych świąt - tak jak malowanie pisanek czy święcenie pokarmów. Aspekt kulinarny uwidacznia się w wielu rytuałach związanych ze świętami Wielkiej Nocy. Jak sprawić, by nasi goście zachwycili się nie tylko smakiem serwowanych potraw, ale także docenili kompozycje podanych do nich win?
W tym roku wiosenne święta będziemy spędzać w nieco zawężonym gronie najbliższych, co nie zmienia faktu, że będą one stanowić doskonałą okazję do skosztowania wyśmienitych potraw przygotowywanych specjalnie na ten czas. Polska gościnność niejako zobowiązuje nas, by uczynić te chwile magicznymi, pełnymi ciepła i niezwykłych doznań smakowych, których nie powstydziłby się sam Joe Bastianich.
Wina na dobry początek
Jakież smutne byłyby święta bez sałatki jarzynowej! Ta warzywna królowa to jedna z wielu przystawek goszczących na wielkanocnym stole. Oprócz niej znajdziemy jaja kurze lub przepiórcze w wielu odsłonach: faszerowane, zapiekane, w formie pasty stanowiącej doskonałe smarowidło do pieczywa czy tradycyjne - sauté - ugotowane na twardo lub półmiękko.
- Do tego rodzaju przystawek doskonale sprawdzi się cięższe wino białe – chardonnay lub włoskie verdicchio, czy mocne, utlenione wina w stylu Fino. - mówi Małgorzata Sułek, sommelier Kondrat Wina Wybrane. Innym wielkanocnym klasykiem są pasztety i terriny - te z kolei coraz częściej serwujemy w wersji warzywnej, np. z ciecierzycy, soczewicy czy fasoli.
- Ich smak dopełnią białe lekkie wina na przykład ze szczepów sauvignon blanc, pinot grigio, jak również aromatyczny gewurztraminer. Doskonałym towarzyszem potraw jest także wino różowe. - dodaje ekspert.
Z pasztetami mięsnymi wyśmienicie zagra zaś lekko słodkie wino – muskat czy riesling spätlese.
- Przechodząc do nieco cięższych przystawek, takich jak biała kiełbasa, powinniśmy zadbać o odpowiedniego dla niej kompana w postaci delikatnego wina czerwonego jak pinot noir, czy dolcetto. – wyjaśnia Małgorzata Sułek, sommelier Kondrat Wina Wybrane.
Wielkanocna “Uczta Babette”
Po finezyjnych przystawkach i kremowych zupach - białym barszczu, żurku czy chrzanowej przychodzi czas na długo wyczekiwane danie główne. Tym najczęściej jest pieczona kaczka nadziewana jabłkami, udziec jagnięcy aromatyzowany rozmarynem, królik w aksamitnym jasnym sosie, comber z sarny czy udziec z dzika.
- Udany mariaż z pewnością stworzy jagnięcina z winem czerwonym z Bordeaux lub starzonymi cabernetami z Chile i Argentyny. Dzik, sarna czy jeleń doskonale skomponują się z głębokim, zdecydowanym w smaku cabernet sauvignon, merlot, shiraz lub winem z Bordeaux. - zapewnia Małgorzata Sułek, sommelier Kondrat Wina Wybrane. Tłustą kaczkę najlepiej zrównoważą, charakteryzujące się wysoką kwasowością, pinot noir oraz riesling. Delikatne mięso z królika pozostawia nam dość szeroki wachlarz możliwości. Pieczonego możemy podać z winem czerwonym jak cabernet sauvignon, a duszonego w śmietanie - z winem białym jak na przykład pełnym kwiatowo-cytrusowych aromatów viognerem.
Słodkie zakończenie
Po kulinarnych doznaniach z najwyższej półki przychodzi pora na słodkie zwieńczenie wielkanocnej uczty. Wiosenne święta obfitują w rozmaite tradycyjne wypieki - keksy, babki, mazurki, serniki, makowce - których słodycz zawartą w miodzie, bakaliach i kandyzowanych owocach powinniśmy zrównoważyć odpowiednim winem. Ciasta te nie są przekładane kremem na bazie serka mascarpone i śmietany, dlatego też babka o puszystej fakturze stworzy duet idealny z musującym moscato. To wino odnajdzie się także w towarzystwie innych lekkich ciast z owocami.
- Kroku klasycznemu sernikowi lub temu w nieco bardziej ekstrawaganckiej odsłonie dotrzyma tokaj aszú. Aksamitny smak tego wypieku podkreśli również alzacki pinot gris i gewürztraminer. - wyjaśnia Małgorzata Sułek, sommelier Kondrat Wina Wybrane.
Tradycyjny wielkanocny mazurek o kruchym spodzie, z czekoladową polewą i bakaliami musi mieć równego sobie kompana. Tym może być bezkonkurencyjny w połączeniach deserowych tokaj aszú lub jego francuski odpowiednik sauternes.
- Poza wyborem odpowiedniego do danej potrawy wina powinniśmy pamiętać o właściwej temperaturze podawania i wcześniejszym schłodzeniu win białych i różowych. Podczas świątecznych przygotowań i próbach wine pairingu sami sprawdzimy, które wino najlepiej współgra z konkretnymi pozycjami wielkanocnego menu. - podpowiada Mikołaj Kondrat, prezes Kondrat Wina Wybrane.