Wiadomości

Rusza akcja edukacyjna Stowarzyszenia Polska Wódka i Muzeum Polskiej Wódki

Środa, 13 stycznia 2021
„Kto czyta, nie błądzi” – warto czytać etykiety”. 13 stycznia, w rocznicę wprowadzenia obowiązującej definicji Polskiej Wódki, chronionego oznaczenia geograficznego, nieoficjalnego święta naszego narodowego trunku – ruszyła akcja edukacyjna Stowarzyszenia Polska Wódka i Muzeum Polskiej Wódki.
Chronione oznaczenie geograficzne Polska Wódka/Polish Vodka odnosi się do wielowiekowej historii, tradycji, rodzimych surowców oraz jakości wódki wytwarzanej na terytorium naszego kraju. 13 stycznia 2013 r. weszła w życie nowelizacja ustawy o wyrobie napojów spirytusowych definiująca Polską Wódkę, jako tę produkowaną wyłącznie na terytorium Polski z ziemniaków albo tradycyjnych zbóż (żyto, pszenica, owies, jęczmień, pszenżyto) pochodzących wyłącznie z naszego kraju. Czym jest chronione oznaczenie geograficzne Scotch Whisky dla Wielkiej Brytanii a Champagne dla Francji, tym jest Polska Wódka dla Polski.

„Od kilku lat Stowarzyszenie Polska Wódka oraz Muzeum Polskiej Wódki buduje świadomość oznaczenia „Polska Wódka/Polish Vodka” – mówi Andrzej Szumowski, Prezes Stowarzyszenia – „To bardzo trudne, odpowiedzialne i długofalowe zadanie służące promocji i wspieraniu polskich rolników, gorzelników i producentów Polskiej Wódki. Polska Wódka to nasze dobro narodowe, dziedzictwo historyczno-kulturowe, z którego powinniśmy być jako Polacy dumni. To element naszej tradycji. Dlatego powinniśmy promować unikalność i wyjątkowość tego polskiego trunku zarówno w kraju, jak i na całym świecie”.

Częścią działań edukacyjnych jest stworzony przez Stowarzyszenie Polska Wódka cykl pięciu krótkich video-animacji, które mają namówić polskich konsumentów do czytania etykiet i dokładnego sprawdzania, po jaki produkt sięgają na półce sklepowej. Czytanie etykiet na butelce jest również niezmiernie ważne w promowaniu chronionego oznaczenia geograficznego Polska Wódka/Polish Vodka oraz wszystkich Polskich Wódek spełniających kryteria definicji oraz zatwierdzonej przez Unię Europejską specyfikacji technicznej.

W video animacjach o Polskiej Wódce, w sposób lekki i żartobliwy przedstawione zostały wymogi, jakie musi spełnić wódka, abym móc używać chronionego oznaczenia geograficznego. Czy Polską Wódkę można wytworzyć z tofu? Czy można ją wyprodukować w Hiszpanii? I czy każda wódka wyprodukowana w Polsce jest Polską Wódką? Na te pytania odpowiedzi można znaleźć w prezentowanych filmach.

Jak więc odróżnić na sklepowej półce Polską Wódkę, chronione oznaczenie geograficzne od innych wódek? Zgodnie z określonymi kryteriami Polską Wódką jest jedynie produkt z obowiązkowym oznaczeniem Polska Wódka/Polish Vodka na butelce. Dodatkowo mogą być umieszczone na niej: napis „chronione oznaczenie geograficzne” lub skrót ChOG oraz znak Stowarzyszenia Polska Wódka przygotowany dla uczestników programu oraz unijne logo chronionego oznaczenia geograficznego.

Przechwytywanie_2.JPG

Polska Wódka, podobnie jak inne narodowe alkohole wpisane na listę chronionych oznaczeń geograficznych musiała spełnić wiele wymogów. Udokumentowana historia, wspaniałe tradycje, najwyższa jakość oraz powiązanie z naszym krajem przyczyniło się do znalezienia się w tym wyśmienitym gronie. Dodajmy, że Polska Wódka jest jednym z dwóch polskich napojów spirytusowym, które możemy na tej liście znaleźć.

„Anglicy mają swoje whisky, Meksykanie mają swoją tequilę itd. My mamy nasza Polską Wódkę i powinniśmy się nią chwalić” – mówi jeden z bohaterów filmu rozpoczynającego zwiedzanie Muzeum Polskiej Wódki, znajdującego się w historycznym budynku Rektyfikacji na warszawskiej Pradze, w którym można zapoznać się z wielowiekowymi tradycjami i historią Polskiej Wódki.

Kreację i koncepcję kampanii przygotował „Brand Kolektyw”.

Linki do animacji: https://pva.org.pl/pva_drupal/pl/kampania-edukacyjna
tagi: Stowarzyszenie Polska Wódka , Muzeum Polskiej Wódki , akcja edukacyjna , Polska Wódka , Polish Vodka , oznaczenie geograficzne , kto czyta , nie błądzi warto czytać etykiety ,