Kategorie produktów

Przedświąteczne porządki

Poniedziałek, 23 listopada 2020 Autor: Anna Pańczyk, HURT & DETAL Nr 11/177. Listopad 2020
Jak zawsze przed świętami w polskich domach odbywają się generalne porządki. Mycie okien, czyszczenie podłóg czy glazury, wycieranie kurzy z mebli i blatów… A porządki dotyczą wszystkich pomieszczeń – łazienki, kuchni, salonu, a także holu czy balkonu. Wiele kategorii właśnie w tym czasie notuje wzrosty sprzedaży. Warto przygotować odpowiednią ofertę w swojej placówce już teraz.
Okres przedświąteczny to nie tylko coraz niższe temperatury i pozytywnie nastrajające dekoracje świąteczne. Przełom listopada i grudnia to także czas przygotowań, do których angażują się wszyscy domownicy. Przyrządzenie dań świątecznych pozostawiamy raczej na poprzedzający święta tydzień, zaś za porządki w mieszkaniu warto zabrać się odpowiednio wcześniej.

Tegoroczny okres przedświąteczny dla wielu Polaków będzie różnił się od tych znanych z lat ubiegłych. Za sprawą przenoszenia obowiązków zawodowych i szkolnych do internetu, więcej czasu spędzamy w kameralnym gronie najbliższych w domu. Co za tym idzie, także porządki przedświąteczne mogą nieco różnić się od tych znanych sprzed lat.

Porządki od święta

Jak co roku całe mieszkanie potrzebuje przed świętami gruntownych porządków. Poza odkurzeniem pomieszczeń i wymyciu najpopularniejszych powierzchni, podczas tego szczególnego sprzątania należy skupić się na zakamarkach, o których uprzątnięciu raczej zapominamy.

Porządki na balkonie, serwis pralki i zmywarki, dokładne oczyszczenie dywanów, a jeśli pozwoli na to pogoda także umycie okien oraz framug – lista obowiązków jest długa. Aby porządki przedświąteczne przebiegły równie miło jak same święta warto zastosować się do kilku wskazówek. Pamiętajmy, że sprzątamy zawsze od góry w dół – wówczas kurz i zanieczyszczenia nie będą opadać na już czyste powierzchnie. Kolejną ważną kwestią są akcesoria do sprzątania – rękawiczki to pozycja obowiązkowa podczas porządków, poza tym podczas większego sprzątania warto zastosować kolorystyczny system ścierek dostosowany do pomieszczeń. Z kolei do powierzchni wymagających specjalnego traktowania wybierajmy specjalistyczne preparaty. Tym samym kuchnię i łazienkę myjmy środkami przeznaczonymi do tych pomieszczeń, które poradzą sobie z niebezpiecznymi dla zdrowia bakteriami i grzybami. Nie można zapomnieć także o tym, aby środki czystości stosować zgodnie z zaleceniami producenta – wiele preparatów należy pozostawić na jakiś czas na mytych powierzchniach, aby mogły „popracować”.

Wskazówek, które warto stosować podczas sprzątania jest oczywiście o wiele więcej. Te wymienione powyżej z pewnością pozwolą uniknąć wielu problemów podczas porządków, a tym samym umilić czas przedświąteczny.

Środki czyszczące

Fundamentalną kwestią podczas przygotowań do porządków przedświątecznych jest dobór odpowiednich środków czyszczących. Wiele produktów z kategorii chemii gospodarczej odnotowuje wzrosty w sprzedaży właśnie w okresie świąt – zarówno Wielkanocnych, jak i Bożego Narodzenia. Zgodnie z danymi CMR wśród takich kategorii znajdują się m.in. środki do czyszczenia mebli i drewna, które w grudniu 2019 roku zanotowały 50% wzrost sprzedaży w porównaniu do roku poprzedniego, a także mleczka i proszki czyszczące czy płyny do mycia szyb.

Rok 2020 okazał się jednak wyjątkowy jeśli chodzi o piki sprzedażowe. Zdecydowana większość kategorii chemii gospodarczej odnotowała wyższe niż w przypadku świąt wzrosty sprzedaży w marcu tego roku. Było to spowodowane rozpoczynającym się wtedy okresem pandemii, kiedy czystość zyskała szczególnie na znaczeniu.

Podczas doboru odpowiednich środków czystości konsumenci zwracają uwagę na podobne czynniki takie jak marka, cena czy przeznaczenie danego produktu. Od pewnego czasu w kolejnych kategoriach obserwujemy także wzrastającą rolę segmentu produktów ekologicznych, w biodegradowalnych opakowaniach. Większe, ekonomiczne pojemności, ale także opakowania nadające się do recyklingu oraz naturalne składy to kierunki, w jakich zdecydowanie podążać będą także producenci środków z kategorii chemii gospodarczej. Wskazują na to już nie tylko zmiany preferencji wśród konsumentów, ale także polityka unijna.

Przejrzyste okna

Mycie okien to pozycja obowiązkowa podczas większych porządków, tym bardziej tych przedświątecznych – w końcu to właśnie przez okna wielu Polaków wypatruje pierwszej gwiazdki! Nie należy jednak ryzykować zdrowiem, szczególnie w czasie kiedy to właśnie zdrowie odgrywa tak ważną rolę. Przed myciem okien należy się zatem przygotować – sprawdzać temperaturę powietrza i ogólne warunki pogodowe. Jeśli jesienna aura nie umożliwia umycia okien zewnątrz, warto skupić się na ich wewnętrznej części. Gdy już trafi się odpowiedni dzień, aby zniwelować wkład pracy, warto zaopatrzyć się w odpowiednie akcesoria, jak ściągaczka do wody czy ścierki, oraz odpowiedni płyn.

Kategoria płynów do mycia szyb odnotowuje wzrosty sprzedaży wolumenowej w okolicach świąt. „Przed świętami Bożego Narodzenia – w grudniu roku 2019 kategoria ta zanotowała wzrost sprzedaży wolumenowej o około 15% w porównaniu do średniej z całego roku” – informuje dr Magdalena Wilgatek z CMR. Mimo wszystko, podobnie jak w przypadku pozostałych kategorii chemii gospodarczej, pierwsza połowa bieżącego roku charakteryzowała się najwyższym pikiem sprzedażowym, kiedy to odnotowano ponad 20% wzrost wolumenu sprzedaży w tej kategorii w sklepach do 300 mkw. „Kategoria płynów do mycia szyb regularnie odnotowuje wzrosty sprzedaży wolumenowej na wiosnę kiedy to przed świętami Wielkanocnymi dużo osób mobilizuje się do świątecznych porządków” – dodaje ekspertka instytutu.

Kompleksowe podejście do podłóg

Odkurzanie i mycie podłóg wpisuje się w podstawy porządków. Warto jednak przy okazji świąt przystąpić do tego etapu kompleksowo. W łazience zwróćmy uwagę na fugi, może zbierać się na nich brud i pleśń co stanowi sprzyjające środowisko do rozwoju bakterii. Z brudnymi fugami uporamy się bez zbędnego wysiłku za pomocą specjalistycznego preparatu lub domowymi sposobami, np. przy pomocy pasty z sody oczyszczonej, wody i octu. Warto pamiętać przy tym, że środki czystości najczęściej powinniśmy pozostawić na zabrudzonej powierzchni na czas sugerowany przez producenta. W kuchni sytuacja wygląda dosyć podobnie. W tym pomieszczeniu na płytkach i fugach zbiera się sporo tłuszczu, dlatego też wymagają regularnego czyszczenia. Specjalistyczne środki przeznaczone do tych pomieszczeń najczęściej dodatkowo zabezpieczają powierzchnie przed osadzaniem się brudu – warto takiej informacji szukać na opakowaniu.

Podłogi w pozostałych pomieszczeniach również wymagają kompleksowego podejścia. Czas przedświąteczny to idealny moment, aby poza podstawowym odkurzeniem i umyciem zabezpieczyć podłogi. W przypadku powierzchni wykonanych z drewna warto sięgnąć po produkt, który je zaimpregnuje, a co za tym idzie zapewni większą ochronę podczas codziennego użytkowania. Środki do czyszczenia podłóg i dywanów są kategorią, która (przeciwnie do dominującego trendu) w pierwszej połowie tego roku odnotowała spadek sprzedaży wolumenowej o blisko 5% w porównaniu do tego samego okresu roku 2019 – informuje dr Magdalena Wilgatek.

Zgodnie z danymi CMR na rynku liczą się trzy marki – Sidolux z blisko 50% udziałami wartościowymi w kategorii od producenta Lakma, Vanish od Reckitt Beneckiser oraz Pronto od SC Johnson. Konsumenci środki do czyszczenia podłóg i dywanów znajdą w około 30% placówek małoformatowych do 300 mkw. „Średnia cena jaką klient musi zapłacić za butelkę płynu do czyszczenia podłóg wynosi około 9,80 zł zaś płynu do prania dywanów około 10,70 zł” – podsumowuje ekspertka instytutu.

Odświeżone pranie

Wielkie porządki, a szczególnie te przedświąteczne, to również duża ilość prania. Odświeżenia wymagają kołdry i poszewki, obrusy i firany. Podczas takiego prania liczą się przede wszystkim świeżość, higieniczna czystość oraz (najczęściej) nieskazitelna biel.

Regularna wymiana pościeli jest ważna nie tylko ze względu na jej świeżość, która wpływa na komfort snu, ale także z powodu osadzających się na niej (szczególnie zimą, gdy pomieszczenia nie są wietrzone tak często jak latem) potencjalnych alergenów czy naskórka. Aby zachować długą żywotność pościeli należy prać ją zgodnie z zaleceniami producenta. W zależności od materiału, z jakiego jest wykonana oraz jej wypełnienia wybieramy odpowiednią temperaturę. Decydując się na środek do prania warto postawić na produkt o delikatnym działaniu – pościel ma bezpośredni kontakt ze skórą zatem agresywne preparaty mogą powodować alergie.

Wielkie porządki to także najlepszy moment na to, aby zadbać o samą pralkę. Regularne czyszczenie i pielęgnacja tego sprzętu wpływa na prawidłowe jej funkcjonowanie przez lata. Dlatego nie należy pomijać tego etapu podczas ogólnych porządków. Kamień osadzający się na podzespołach pralki może wywołać sporo problemów, których unikniemy regularnie czyszcząc urządzenie przy użyciu środka do czyszczenia pralki. Poza tym przy okazji każdego prania warto zwrócić uwagę na pojemniki na proszek oraz płyn, a także uszczelkę pomiędzy bębnem a drzwiami pralki. Są to miejsca, w których gromadzić może się brud i pozostałości po środkach czystości, które pod wpływem czasu zmieniają się w śluz mogący zmniejszyć efektywność prania.

W czasie pandemii konsumenci coraz częściej na zakupy wybierają się do pobliskich, mniejszych sklepów. Środki czystości, które najczęściej nabywane były podczas większych zakupów, w tym roku mogą pojawić się na mniejszych paragonach. Warto na tę okazję przygotować odpowiednią ofertę – niezależnie od wielkości czy lokalizacji sklepu. Porządki przedświąteczne odbywają się w niemal każdym polskim domu, a świadomi konsumenci będą poszukiwali odpowiednich środków.

Anna Pańczyk
Redaktor



tagi: drogeria , środki czystości , przedświąteczne porządki , sprzedaż , handel , hurt , detal , konsument ,