Wynika to z faktu, iż zapalniczka zawiera w środku łatwopalną substancję - płynny gaz pod ciśnieniem i sama służy do przypalania, czyli używa się jej do uzyskania ognia.
Zapalniczka podczas swojego cyklu życiowego narażona jest również na wpływ szeregu czynników atmosferycznych, jak również my sami nie zawsze stosujemy się do zaleceń producentów mówiących o bezpieczny użytkowaniu.
Pierwszą cechą jaką powinna charakteryzować się zapalniczka bezpieczna, to „Certyfikat Bezpieczeństwa” wydawany przez Instytut Nafty i Gazu w Krakowie, uprawniający do oznaczania zapalniczek znakiem bezpieczeństwa i jakości kategorii „B”, na podstawie badań przeprowadzanych przez Laboratorium Badań Urządzeń Domowych, Komunalnych i Turystycznych. Każdy producent, importer czy dystrybutor zapalniczek w Polsce powinien posiadać taki certyfikat.
Drugą rzeczą wymaganą przez polski prawo, jest instrukcja bezpiecznego użytkowania i przechowywania towaru (w tym przypadku zapalniczek), napisana w języku polskim, umieszczana wraz z adresem producenta lub dystrybutora na opakowaniu jednostkowym i pojedynczej sztuce zapalniczek.
Takie dwie z pozoru błahe i wydawałoby się może oczywiste cechy widoczne gołym okiem, mogą od razu scharakteryzować zapalniczki, których użytkownicy mogą czuć się nie zagrożeni.
Uważam jednak, że mamy w Polsce wielu importerów i dystrybutorów, szczególnie w segmencie najtańszych zapalniczek, którzy nie dbają o jakość towarów a niska cena jest ważniejsza od certyfikatu i bezpieczeństwa klienta - podkreśla Michał Drela.
Swedish Match - producent zapalniczek CRICKET był jednym z pierwszych koncernów, który postrzegał bezpieczeństwo klientów w jeszcze wyższym wymiarze. Zapalniczki te posiadają korpus wykonany z niepalnego nylonu, wytrzymującego duże ciśnienie. Dodatkowo zastosowany zawór bezpieczeństwa w stopce, który otwiera się w przypadku przekroczenia bezpiecznej wartości ciśnienia gazu w środku.
Dlatego mogę pokusić się tutaj na stwierdzenie: każda zapalniczka jest bezpieczna pod warunkiem, że użytkowana jest zgodnie z instrukcją i jest to zapalniczka marki CRICKET.
UWAGA!!! ZAPALNICZKI MAJĄ
STAWIAĆ OPÓR DZIECKU!!!
W marcu 2007 roku w krajach członkowskich Unii Europejskiej, Decyzją Komisji z dnia 1 maja 2006 roku - wchodzi w życie ustawa nakazująca używanie zapalniczek z zabezpieczeniem „child resist” tzn. z zabezpieczeniem stawiającym opór dziecku oraz zakaz wprowadzania na rynek zapalniczek - gadżetów. Co za tym idzie od 11 marca 2008 roku w sprzedaży będą mogły znajdować się tylko zapalniczki spełniające te wymogi. Zapalniczki, które będą posiadały certyfikat dopuszczający je do obrotu będą posiadały specjalny znak.
Dlaczego akurat ma stawiać opór dziecku? Dlatego, że spośród stu przebadanych dzieci, między trzecim a piątym rokiem życia, aż dziesięcioro było w stanie obsługiwać zapalniczkę.
Wszystkie zapalniczki CRICKET będą posiadały opcje stawiającą opór dziecku.
Takie rozszerzenie zabezpieczeń uniemożliwia używanie zapalniczek przez małe dzieci, minimalnym spadkiem komfortu użycia zapalniczki przez dorosłych.
TERAZ BĘDZIE NAPRAWDĘ
BEZPIECZNIE !!!
tagi: swedish match , cricket ,
Wśród poprawek pojawiła się jednak istotna zmiana związana...
Prace budowlane rozpoczną się w maju 2025 roku i potrwają 24...
W tym roku Polacy przeważnie chcą skorzystać z obniżek cen...
Ponad 200 projektów otrzymało granty o wartości 92 mln euro...
Mniejsze przedsiębiorstwa potrzebują wsparcia w tym procesie...
Obie strony czeka kilka lat przygotowań...
Sztuczna inteligencja jest coraz mocniej wykorzystywana przez...
Ankietowani wskazali pięć rzeczy, których obecnie...