Kategorie produktów

Jaki był ubiegły rok dla dużych producentów piwa?

Piątek, 16 lutego 2007 HURT & DETAL Nr 2 (12) / 2007
Rok 2006 był wyjątkowym w historii Żywiecczyzny i Browaru w Żywcu, rokiem w którym świętowaliśmy 150 rocznicę powstania Browaru. Towarzyszące temu świętu obchody były największą imprezą tego typu w Polsce. Przede wszystkim było to jednak święto piwa Żywiec - największej polskiej marki premium i najbardziej znanego polskiego piwa poza granicami naszego kraju - mówi Krzysztof Rut, Dyrektor ds. Korporacyjnych, Grupa Żywiec S.A.

Krzysztof Rut
Dyrektor ds. Korporacyjnych
Grupa Żywiec S.A.

Na polskim rynku piwa dominują lagery, stanowiące ponad 70 % sprzedaży. Większość polskich piwoszy od kilkunastu lat niezmienne wybiera dla siebie właśnie jasnego pilsa z pianką. Nasze najważniejsze marki w tym segmencie to międzynarodowa marka Heineken, ogólnopolskie Żywiec, Tatra i Warka oraz lokalny Specjal. Warka rozszerzyła w ubiegłym roku swoją sieć Piwiarni Wareckich. Piwiarnie Warki to miejsca o określonym stylu i klimacie. Ich unikalną atmosferę tworzy przede wszystkim oryginalne wnętrze. Ceglane ściany zdobią sportowe gadżety, połączone z piwnym światem – tematycznymi wycinkami z gazet, grafikami, ilustrowaną tradycją picia piwa, nadając wnętrzu unikalny charakter. W Piwiarniach zadbano również o liczne atrakcje dla gości. Jedną z nich są wydarzenia sportowe, transmitowane na najwyższej klasy sprzęcie RTV.

Wiele zmieniło się też w innych segmentach rynku piwa. Choć jeszcze kilka lat temu wydawało się, że Polacy będą skłaniali się ku piwom mocnym to po chwilowym wzroście segment ten zaczął gwałtownie się kurczyć. Dlatego między innymi w lutym tego roku zrepozycjonowaliśmy markę Strong. Obecnie umiejscawiamy ją na pograniczu piw mocnych, premium i specjalności. Specjalności piwne do których zaliczamy też piwo Strong to najmłodszy, ale doskonale rokujący segment na naszym rynku. Piwa te charakteryzują się odmiennymi sposobami fermentacji, smakiem i kolorem samego napoju. Jesteśmy też coraz bardziej zadowoleni ze sprzedaży piw specjalnych na polskim rynku. Nasze portfolio piw importowanych składa się ze starannie wyselekcjonowanych, najlepszych marek będących własnością Heinekena. Wymienię tu tylko pszenicznego Paulanera, w odmianach jasnej i ciemnej, Fischer Tradition, Murphy’s Irish Red, Murphy’s Stout, Desperados, Kaper i Żywiec Porter. Charakteryzują się one odmiennymi sposobami fermentacji i smakami. Są u nas pozycjonowane jako specjalności piwne. Oceniamy, że w przyszłości segment ten będzie się rozwijał i zdobywał coraz większe grono wiernych konsumentów. Choć nie osiągnie prawdopodobnie w polskich warunkach wielkości innych segmentów rynku to na pewno będzie bardzo atrakcyjny, przede wszystkim pod względem zyskowności. Duże szanse otwierają się też przed producentami piw smakowych. Zachęceni dobrymi wynikami wprowadzonego rok temu Freeqa, o smaku malinowo-wiśniowym, zdecydowaliśmy się w tym roku poszerzyć linię tej marki, o Freeqa o smaku orzeźwiającej limonki.

Bardzo sprawdza się na rynku urządzenie do nalewanie piwa - David. Dzięki zastosowanej technologii chłodzenia, David utrzymuje świeżość piwa Żywiec oraz Heineken nawet przez trzy tygodnie od podłączenia 20 litrowej beczki. Dla porównania - beczka piwa w standardowej instalacji zachowuje świeżość przez około 3 - 4 dni. Innowacyjność instalacji nie kończy się na dłuższej świeżości piwa. Dzięki zastosowaniu jednorazowych wężyków łączących beczkę z kranem, instalacja nie wymaga czyszczenia, ponieważ 20 litrowa beczka wymieniana jest razem z wężykiem. Zapewnia to wygodę i wysoką higienę systemu. Dzięki nowoczesnej technologii chłodzenia nie występują także straty piwa podczas nalewania. Przy tradycyjnej instalacji mogą być one rezultatem nadmiernego pienienia się piwa czy konieczności zlewania tzw. „pierwszego kufla” po otwarciu lokalu.

Polski rynek piwa w dalszym ciągu charakteryzuje się niespotykanym w innych krajach bardzo wysokim 39 % i nadal rosnącym udziałem puszki. W pierwszym półroczu tego roku wzrósł on o kolejne 3%, (głównie kosztem opakowań szklanych). Sądzimy, że trend ten utrzyma się także w nadchodzących latach.
Także nasz eksport cechuje duża dynamika. Korzystając z coraz liczniejszej rzeszy Polaków za granicą notujemy znaczący wzrost exportu naszych piw, w szczególności marki Żywiec. Wszędzie tam, gdzie przybywają Polacy w ślad za nimi pojawia się nasza flagowa marka – Żywiec. Wraz z kolejnymi falami emigracji żywieckie piwo wędrowało z Polakami po całym świecie, do Francji, Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, a ostatnio także Irlandii. Dla wielu Polaków stało się symbolem polskości. Żywiec jest zresztą ceniony poza granicami nie tylko przez Polaków. Jako pierwsza polska marka został niedawno wyróżniony w prestiżowej, brytyjskiej edycji Superbrands. Wyróżnienie to otrzymał w kategorii „Brands to watch”, czyli marki godnej uwagi. To pierwszy polski produkt, który zdobył takie wyróżnienie plasujące go wśród takich gigantów jak BBC, IBM, Nokia czy Chelsea Football Club. Nagrody w kategorii „Brands to watch” przyznawane są produktom, które dzięki swojej wyjątkowej strategii marketingowej w krótkim czasie uzyskały znaczący udział w brytyjskim rynku i mają potencjał, który może doprowadzić je, w nieodległej przyszłości, do uzyskania tytułu Superbrands w Wielkiej Brytanii .Warto podkreślić, że jest to jedyna marka piwna, która w tym rankingu zaszła tak wysoko. Nic więc dziwnego, że Polakom za granicą Polska kojarzy się właśnie z Żywieckim piwem. Nie ma drugiego polskiego piwa, które przez tyle lat byłoby tak bardzo znane na całym świecie. Nie stało się to oczywiście z dnia na dzień, bo warto przypomnieć, że żywiecki browar zaatakował rynki zagraniczne jeszcze przed drugą wojną światową.
Kolejnym powodem do dumy jest fakt, że marka Żywiec jest szczególnie doceniana przez Prezesa Zarządu Heinekena Jeana Francois van Boxmeer’a. W październikowym wywiadzie udzielonym Wall Street’ Magazine powiedział on, że Europa Środkowo Wschodnia, w tym Polska będą odgrywać na rynku piwa coraz większą rolę, a marka Żywiec należy do jego ulubionych piw
Chciałbym na koniec wspomnieć o tym, że sukcesom Grupy Żywiec na rynku piwa towarzyszą inne, na do niedawna nowych dla nas polach. Wystarczy tu wymienić Heineken Opener Festival. Aktualnie zdaniem wielu ekspertów z branży muzycznej jest to nie tylko największy, ale także najbardziej profesjonalnie przygotowywany Festiwal Muzyczny w Polsce.

----------------------------------------------------------

Paweł Kwiatkowski
Dyrektor ds. Korporacyjnych KOMPANIA PIWOWARSKA

Miniony rok był dla branży piwowarskiej rokiem prawdy: nadzwyczajne upały, zaostrzona konkurencja, bezprecedensowy odpływ części konsumentów do krajów Unii Europejskiej, rysująca się na horyzoncie podwyżka akcyzy – wszystko to sprawiło, że należało się wykazać wielką skutecznością i hartem ducha. Z satysfakcją powiem, że jako lider rynku piwowarskiego, Kompania Piwowarska z zagrożeń wyszła obronną ręką, a szanse rynkowe wykorzystała w 100 procentach.

Niezwykle gorące lato sprawiło, że w niektórych okresach nie nadążaliśmy z dostarczaniem piwa na rynek. A ten złoty trunek wymaga niezwykłej staranności w całym procesie produkcji - nie można go skrócić ani przyśpieszyć. Gdyby nie te ograniczenia, sprzedalibyśmy nieco więcej piwa, choć i tak wzrost sprzedaży w porównaniu do poprzedniego roku, był imponujący, znacznie przewyższający tempo wzrostu naszych konkurentów i całej branży.

Nic dziwnego zatem, że bardzo ważnym wydarzeniem jest dla nas trwająca obecnie rozbudowa mocy produkcyjnych. Z 12,5 miliona hektolitrów rocznych mocy produkcyjnych celujemy obecnie na 15 milionów hektolitrów. Po rozbudowie browaru w Białymstoku inwestujemy niemałe pieniądze w Tyskie Browary Książęce, które staną się wkrótce największym browarem w Europie, spośród wszystkich należących do grupy SABMiller.

W minionym roku zainwestowaliśmy także nowe Centra Dystrybucji – we Wrocławiu, w Rzeszowie i Lublinie. Dzięki temu możemy znacznie poprawić jakość naszej obsługi klientów tych ważnych regionach kraju.

Wzrosty sprzedaży w kraju osiągnęliśmy mimo „ucieczce” konsumentów na Zachód. Przekonaliśmy się z satysfakcją, że polski konsument pozostaje wierny Lechowi i Tyskiemu, mimo porzucenia kraju. Dzięki lojalności naszych rodaków, Kompania Piwowarska osiągnęła ponad 300 proc. wzrostu swego eksportu, osiągając zarazem palmę pierwszeństwa pośród polskich eksporterów piwa. W niektórych krajach mamy niezwykle silną pozycję – np. w Irlandii ponad 70 proc. udziałów w sprzedaży polskich piw eksportowanych do tego kraju. Tyskie jest dziś obecne w Tesco w Wielkiej Brytanii, a o naszych sukcesach z entuzjazmem rozpisywały się prestiżowe, brytyjskie gazety, jak np. „Financial Times”.

To naprawdę wielka frajda dla piwowara przekonać się, że konsumenci po prostu nie wyobrażają sobie życia bez Tyskiego, Żubra czy Lecha!

Miniony rok to także okres innowacji w zakresie portfela naszych marek: na rynek trafiły dwie wersje marki LECH – bezalkoholowy LECH FREE oraz niskoalkoholowy i niskokaloryczny LECH Lite, którego wejście otworzyło całkiem nowy segment produktów na rynku piwowarskim. Polska dołączyła tez do krajów, w których SABMiller oferuje – za pośrednictwem Kompanii Piwowarskiej – piwo z najwyższej półki, przebojem zdobywające wiele rynków zagranicznych piwo PERONI NASTRO AZZURO. W ten sposób znacznie wzbogaciliśmy ofertę dla polskich konsumentów.

Kolejny rok będzie całkiem inny, pod wieloma względami: spodziewamy się wzrostu oczekiwań konsumentów, a także zaostrzonej rywalizacji. Rynek nadal będzie wzrastał, ale już nie tak szybko, jak niegdyś, więc też od umiejętnego odczytywania potrzeb konsumenta i od rozważnego wsłuchiwania się w jego głos zależało będzie powodzenie na tym trudnym rynku. Z punkt widzenia zarządzania portfelem marek, należy też oczekiwać zwiększonego popytu na piwa z najwyższej półki, tzw. marek premium czy worthmore. Jest to związane z większą mobilnością społeczeństwa oraz wzrostem jego zamożności, szczególnie w wielkich miastach. Intensywnie przygotowujemy się do tego trendu, na którym skorzysta silnie nasza wspomniana powyżej międzynarodowa marka Peroni Nastro Azzuro oraz Pilsner Urquell.

---------------------------------------------------------------

Melania Popiel
Dyrektor ds. Komunikacji
Carlsberg Polska

Rok 2006 był dla branży piwnej w Polsce kolejnym rokiem wzrostu, dzięki bardzo dobrej pogodzie oraz mistrzostwom świata w piłce nożnej, przyczyniającym się do większej konsumpcji piwa.
Jako Carlsberg Polska sprzedaliśmy w 2006 roku ponad 4 mln hl piwa. Udziały rynkowe w sprzedaży detalicznej Carlsberg Polska były stabilne, a pod koniec roku wykazywały tendencję rosnącą, w samym tylko grudniu rosnąc o 0,5%.
Wzrost udziałów rynkowych nastąpił głównie za sprawą znakomitej sprzedaży marki Carlsberg, która dzięki promocji konsumenckiej, komunikującej niższą cenę oraz wyróżniającemu się wsparciu medialnemu, skokowo zwiększyła sprzedaż w stosunku do 2005 roku, osiągając ponad 60% wzrost.
Sprzedaż największej marki w portfelu Carlsberg Polska, Harnasia, również znacząco rosła w 2006 roku, osiągając udziały w rynku na poziomie 3%. Przyczyniły się do tego takie aktywności jak Sponsoring Pucharu Świata w skokach narciarskich, czy spektakularna promocja marki „Zostań milionerem”, będąca największą w historii firmy promocją konsumencką. Do zwiększenia sprzedaży przyczyniło się również odświeżenie marki we wrześniu 2006 roku, polegające na zmianie jej wizualizacji oraz modyfikacji smaku piwa. Celem prowadzonych przez Carlsberg Polska działań jest uzyskanie przez Harnasia w perspektywie najbliższych lat pozycji lidera wśród piw segmentu tzw. lower mainstream.
Rok 2006 był także rokiem odświeżenia wizerunku marek regionalnych Carlsberg Polska. W kwietniu i w maju wprowadzone zostały nowe opakowania dla trzech marek: Piast, Bosman i Kasztelan, a w czerwcu ruszyły ich promocje, które trwały przez całe lato. Wszystkie te marki zanotowały w 2006 roku wzrost udziałów rynkowych.
Rok 2006 był także rokiem wielu nagród. Wśród nich znalazły się m.in. „Perła Polskiej Gospodarki” dla Carlsberg Polska, tytuł „Marki Wysokiej Reputacji” dla marki Carlsberg, jako jedynej spośród międzynarodowych marek piwnych obecnych w Polsce, nagroda „Hit Handlu” dla Karmi Poema di Caffé czy wreszcie medalowe miejsca, jakie uzyskiwały marki OKOCIM, Kasztelan i Karmi podczas wielu konkursów.

W rok 2007 weszliśmy z pełnym impetem, odnotowując w styczniu sprzedaż o 60% wyższą niż w tym samym okresie roku poprzedniego.
Będziemy mieli w tym roku kilka niespodzianek dla naszych konsumentów, spodziewamy się więc, że odnotujemy znaczącą dynamikę wzrostu.

tagi: piwo , grupa żywiec ,