Wiadomości

UOKiK skontroluje branżę rolno-spożywczą

Środa, 22 kwietnia 2020 Autor: Adam Pańczyk,
Prezes UOKiK wszczął postępowanie w celu sprawdzenia, czy największe podmioty sektora rolno-spożywczego płacą na czas swoim kontrahentom. Zapowiada również, że zostaną zbadane polityki cenowe i handlowe oraz czy nie zmieniły się one w okresie epidemii na niekorzyść kontrahentów. O wyjaśnienia w tym zakresie Prezes UOIK Tomasz Chrósty zwrócił się do sieci handlowych oraz największych producentów w branżach mięsnej, mleczarskiej i przetwórstwa owocowego.
Jak powiedział Tomasz Chrósty, w czasie epidemii zapotrzebowanie na żywność znacząco nie zmalała i dlatego tak ważne jest prawidłowe funkcjonowanie sektora rolno-spożywczego, a w szczególności zachowanie płynności finansowej przez podmioty na każdym szczeblu łańcucha dostaw żywności. Ponadto wskazuje, iż bezpieczeństwo żywnościowe Polski wymaga dotrzymania terminów płatności pomiędzy kontrahentami oraz zapewnienia transparentnych warunków umów i niewykorzystywania obecnej sytuacji do wywierania presji na mniejszych dostawców.

W komunikacie Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów czytamy również, że zgodnie z przepisami maksymalny czas na uregulowanie zobowiązania nie powinien być co do zasady dłuższy niż 60 dni od dostawy towaru lub doręczenia faktury, ale jeśli w umowie przewidziano krótszy czas na dokonanie zapłaty, to jest on wiążący oraz że po upływie terminu umownego lub też przewidzianego w przepisach prawa dostawcy przysługują odsetki.

Obecny czas wymaga solidarności rynkowej bardziej niż kiedykolwiek – powiedział Prezes UOKiK. Od większych przedsiębiorców oczekuje się większej odpowiedzialności za kontrahentów, mają oni w tym okresie dużo większe możliwości sprawnego funkcjonowania na rynku niż inne branże gospodarki. Zależność mniejszych podmiotów może rodzić pokusę do wywarcia presji na dodatkowe korzyści ekonomiczne ze strony większych graczy, na co nie można się zgodzić. W najbliższych tygodniach zweryfikujemy zachowania przedsiębiorców na rynku rolno-spożywczym. Oczekuję, że działania Urzędu udrożnią przepływy pomiędzy przedsiębiorcami, zaś ewentualne niedozwolone praktyki zostaną niezwłocznie wyeliminowane bez sięgania po środki administracyjne. Zachęcam przedsiębiorców do dobrowolnej weryfikacji swoich praktyk w celu uniknięcia negatywnych konsekwencji – warto do relacji handlowych z kontrahentami podejść uczciwie i odpowiedzialnie – wyjaśnia Prezes UOKiK Tomasz Chróstny.


Źródło: uokik.gov.pl


tagi: Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów , UOKiK , branża rolno-spożywcza ,