Jednak, PFPŻ zachęca aby zachować wyjątkową ostrożność oraz wzmożoną higienę przy postępowaniu z surowymi produktami pochodzenia zwierzęcego. Należy również zwrócić uwagę na powierzchnie produktów spożywczych sprzedawanych bez opakowań oraz produktów w opakowaniach.
Jak informuje PFPŻ, pracownicy zakładów spożywczych powinni zwrócić szczególną uwagę na zachowanie zasad higieny oraz przestrzegania obowiązujących procedur w miejscu pracy. Oznacza to m.in. częste i dokładne mycie rąk wodą z mydłem lub środkiem dezynfekującym. Co istotne, środki te powinny być na bazie alkoholu o minimalnym stężeniu 60 %.
Jak czytamy dalej, przedsiębiorcy powinni się upewnić, że pracownicy są świadomi aktualnej sytuacji związanej z wystąpieniem koronawirusa SARS COV-2 oraz znają komunikaty na ten temat zamieszczane przez Główny Inspektorat Sanitarny. Co więcej, przedsiębiorca może wprowadzić pomiary temperatury pracowników, kierowców oraz osób odwiedzających zakład.
Polska Federacja Producentów Żywności informuje, że może dojść do problemów z zaopatrzeniem w surowce do produkcji lub w opakowania. W związku z tym, każdy zakład spożywczy powinien ustalić plan działań, aby zapewnić ciągłość produkcji. W przypadku braku dostaw surowców, sugerowane jest pomijanie lub zastępowanie brakujących składników lub zmiana procesu produkcji.
Przygotowanie firmy na wypadek zakażenia pracowników koronawirusem SARS COV-2
Zgodnie z wytycznymi PFPŻ, firma powinna opracować plan postępowania (plan zarządzania kryzysowego) na wypadek stwierdzenia przypadku zachorowania pracowników na chorobę wywołaną koronawirusem SARS COV-2. Jedną z możliwych sytuacji, w których pracownik może zarazić się koronawirusem jest bliski kontakt z osobą zakażoną. Bliski kontakt rozumie się poprzez:
• narażenie na kontakt z osobą chorą w odległości mniejszej niż 2 metry przez ponad 15 minut;
• prowadzenie rozmowy z osobą z objawami choroby twarzą w twarz;
• gdy osoba zakażona należy do grupy najbliższych przyjaciół lub kolegów;
• gdy osoba mieszka w tym samym gospodarstwie domowym, co osoba chora, lub w tym samym pokoju hotelowym.
W komunikacie czytamy również o konieczności monitorowania stanu zdrowia pracowników podróżujących, o przykładowych działaniach zakładu spożywczego, postępowaniu ze zużytymi środkami ochrony osobistej, czy odpowiedzi Komisji Europejskiej nt. ryzyka zarażenia się wirusem przez żywność.
Pełny komunikat dostępny jest na stronie PFPŻ: https://www.pfpz.pl/nowosci/?id_news=7198
tagi: koronawirus , pfpż , żwyność , producenci ,
W tym roku tylko 11,2% Polaków postanowiło zorganizować...
Sprzedaż perfum i kosmetyków na lotniskach była wyższa o...
O zakupie konkretnych art. spożywczych na święta...
Przedsiębiorcy domagają się konsultowania nowych przepisów...
Może objąć technologie pochłaniania CO2...
Zrównoważona produkcja i zabezpieczenie żywności dla...
Prognozy na najbliższe miesiące są zróżnicowane, a...
Już ponad 38% dorosłych Polaków słyszało o tym, że ktoś...