Dwie dekady funkcjonowania na rynku świadczą o sile firmy i zaufaniu, jakim darzą ją klienci. Jednym z takich przedsiębiorstw jest PUH PILOT. Firma przez lata rozwijała się, bazując na aktualnych trendach i nowych technologiach, ale nie zapominając o relacjach międzyludzkich – dzięki temu może teraz świętować swój okrągły jubileusz.
A zaczęło się od...
Firma PUH PILOT powstała w 2000 roku z inicjatywy Pawła Kubiaka. Od początku nadrzędnymi wartościami firmy były rozwój, profesjonalizm, inwestycja w technologie i ludzi. Maksyma Henry’ego Forda: „Połączenie sił to początek, pozostanie razem to postęp, wspólna praca to sukces” – najdokładniej odzwierciedla kierunek rozwoju PUH PILOT UNLIMITED.
Niewiele z firm powstałych na przełomie XX i XXI wieku istnieje dzisiaj na rynku. Natomiast te, które przetrwały próbę czasu mogą pochwalić się silną i ugruntowaną pozycją. PUH PILOT rozpoczął swoją działalność na terenie Praskiej Giełdy Spożywczej, która była swoistym centrum handlowym Polski. Dwadzieścia lat temu zamówienia składało się przeważnie osobiście, w trakcie spotkań bądź przez telefon. Dlatego nie tylko cena i dostępność towaru, ale przede wszystkim relacja z partnerem biznesowym decydowała o podjęciu współpracy. Wartości pielęgnowane przez PUH PILOT zaowocowały zaufaniem i relacjami trwającymi do dziś.
Cyfryzacja i postęp technologiczny
Na przestrzeni lat znacząco rozwinęły się technologie cyfrowe i internet. Cyfryzacja miała niebagatelny wpływ na branżę spożywczą. Między innymi ułatwiony został dostęp do międzynarodowych targów, jak Anuga, ISM, Gulfood, a klienci dostali dodatkowe narzędzia upraszczające znalezienie partnera biznesowego na rynkach zagranicznych.
Firma PUH PILOT w okresie 2009-2015 przeżyła rozwojowy „boom”. Z niewielkiej rodzinnej spółki w krótkim czasie stała się poważnym partnerem na rynkach międzynarodowych. Udało się to m.in. dzięki zgranemu zespołowi oraz nieszablonowemu podejściu do biznesu.
Profesjonalizm w każdym calu
Aktualnie PUH PILOT zatrudnia prawie 100 pracowników. Firma od początku działalności skupia się na budowaniu wartościowych relacji. Kontakty i sympatia wśród pracowników przekładają się na relacje z kontrahentami. Dzięki takiemu podejściu produkty FMCG, którymi handluje firma, docierają do najdalszych zakątków świata. Pomaga w tym nowoczesne zaplecze logistyczne, z autorskimi oprogramowaniami wspomagającymi pracę zespołu PUH PILOT.
Jak działa PUH PILOT? Przede wszystkim dostosowuje ofertę do potrzeb i oczekiwań klienta. Firma uwzględnia nie tylko wielkość przedsiębiorstwa, kraj, w którym jest ono zlokalizowane i wynikające z tego faktu różnice kulturowe, ale też temperament kontrahenta i jego ulubiony sposób kontaktu czy styl pracy. To sprawia, że firma ceniona jest przez partnerów z całego świata. Lata doświadczenia sprawiły, że pracownicy PUH PILOT pamiętają, aby w kontaktach z klientami z południa Europy szanować ich poobiednie przerwy w pracy, w przypadku kontrahentów z Zachodu podejmować szybkie i stanowcze decyzje, a wobec firm azjatyckich czy arabskich – zwracać szczególną uwagę na kulturę i zasady prowadzenia negocjacji. Technologia i wprowadzone systemy pozwalają też na uszanowanie różnych stref czasowych klientów z całego świata i odpowiadanie na ich pytania w godzinach ich pracy.
Dla zespołu PUH PILOT bardzo istotny jest bezpośredni kontakt z klientem. Handlowcy starają się przynajmniej raz w roku odwiedzić partnerów i osobiście z nimi porozmawiać. Od lat pozwala to budować firmie trwałe relacje z kontrahentami i lepiej poznać ich potrzeby oraz oczekiwania, a także weryfikować wiarygodność klientów.
Po 20 latach postępu i ciągłego rozwoju technologii, PUH PILOT za klucz do sukcesu niezmiennie uważa bezpośrednie relacje z klientami. „Ludzie mogą zapomnieć, co powiedziałeś, mogą zapomnieć, co zrobiłeś, ale nigdy nie zapomną tego, jak się dzięki Tobie poczuli” – ta sentencja Mai Angelou najlepiej opisuje fundamentalną zasadę, jaką zespół przedsiębiorstwa kieruje się podczas kontaktów zarówno między sobą, jak i z klientami. Jak podkreślają pracownicy i zarząd PUH PILOT – firmę tworzą przede wszystkim ludzie.