Wiadomości

Poprawa nastrojów konsumenckich

Piątek, 23 października 2009
W III kwartale 2009 r. odnotowano poprawę nastrojów konsumenckich społeczeństwa polskiego, która świadczy pośrednio o poprawie niekorzystnej sytuacji społeczno-ekonomicznej gospodarstw domowych, którą obserwowano od IV kwartału 2008 roku - wynika z najnowszego raportu Głównego Urzędu Statystycznego.

Bieżący wskaźnik ufności konsumenckiej (BWUK), syntetycznie opisujący bieżące tendencje konsumpcji indywidualnej, ukształtował się na poziomie -20,5 p.proc. i był wyższy o 4,0 p.proc. niż w II kwartale oraz o 4,7 p.proc. niż w I kwartale. Podobnie kształtowały się zmiany wyprzedzającego wskaźnika ufności konsumenckiej (WWUK), syntetycznie opisującego tendencje konsumpcji indywidualnej oczekiwanej w najbliższych miesiącach, który w III kwartale 2009 r. zwiększył się o 5,3 p.proc. w stosunku do II kw. oraz o 9,2 p.proc. w stosunku do I kw. osiągając poziom -29,1 p.proc. - informuje GUS.

Obydwa wskaźniki ufności konsumenckiej, pomimo wzrostu w II i III kwartale, nie osiągnęły jeszcze poziomu z IV kwartału 2008 r.

Zaobserwowana od II kwartału, początkowo nieznaczna, ale już w III kwartale 2009 r. bardziej wyraźna poprawa ogólnych nastrojów konsumenckich jest wynikiem pozytywnych zmian wszystkich podstawowych czynników wpływających na kształtowanie się dynamiki konsumpcji gospodarstw domowych.

W III kwartale 2009 r. wskaźnik ocen zaistniałych zmian w sytuacji finansowej gospodarstw domowych (które miały miejsce w ostatnich 12 miesiącach) ukształtował się na poziomie -17,5 p.proc. i był wyższy o 1,2 p.proc. niż w II kwartale oraz o 0,6 p.proc. niż w I kwartale tego roku. Natomiast wskaźnik ocen oczekiwanych zmian sytuacji finansowej gospodarstw domowych (w najbliższych 12 miesiącach) przyjął wartość -8,8 p.proc. i był wyższy o 3,0 p.proc. niż w poprzednim kwartale oraz o 7,1 p.proc. niż I kwartale. Pomimo pozytywnych zmian obydwa wksaźniki nie osiągnęły poziomu
z IV kwartału 2008 r.

Kierunki tendencji konsumenckich ocen zmian w sytuacji finansowej gospodarstw domowych wskazują, że społeczeństwo polskie wyraźnie odczuło spowolnienie wzrostu dochodów w I półroczu 2009 r. i zaczyna ponownie oczekiwać wyższego poziomu poprawy swojej sytuacji finansowej.

(Maja Święcka)