Kategorie produktów

Rynek leków przeciwbólowych, komentarz eksperta

Sobota, 20 stycznia 2007 HURT & DETAL - Nr 1 (11) / 2007
Pozaapteczna obrót roczny lekami OTC to około 350 milionów złotych. Długookresowe trendy jednoznacznie pokazują, iż obrót pozaapteczny lekami zwiększa swoją wartość. W okresie maj 05- kwiecień 06 rynek ten wzrósł o 5%, głównie za sprawą tabletek przeciwkaszlowych i od bólu gardła oraz leków przeciwbólowych - informuje Izabela Skorżańska, Trade Marketing Manager w firmie Bayer Sp. z o.o.

Najważniejszym segmentem dla tego rynku pozostają nieodmiennie leki przeciwbólowe, które stanowią 81 % rynku w ujęciu wartościowym (wg danych ACNielsen Maj 2005 – Kwiecień 2006). Lekki przeciwbólowe charakteryzuje wysoki poziom dystrybucji – w listopadzie 87% placówek handlu detalicznego miało je w swojej ofercie. Jednak rynek pozostałych preparatów, jak leki gastryczne i preparaty witaminowe oraz przeciw bólowi gardła, także rozwija się dynamicznie, głównie poprzez zwiększanie dystrybucji w sklepach. Trudno jest określić na jakim poziomie rynek ustabilizuje się, póki co spodziewamy się dalszego wzrostu znaczenia sprzedaży pozaaptecznej. Rynek masowy różni się znacznie od rynku aptecznego, ze względu na ograniczenia prawne dotyczące dostępnego asortymentu leków OTC, dlatego trudno jest określić jaka będzie jego struktura w przyszłości.
Dla firmy Bayer rynek pozaapteczny jest ważnym i zyskującym na znaczeniu kanałem sprzedaży. Poza lekami przeciwbólowymi (Aspirin i Aspirin przeciw migrenowym bólom głowy), mamy także w swojej ofercie dla sklepów, pomagający zwalczyć syndrom „dnia poprzedniego” - Alka Seltzer, po który najczęściej sięgają w sklepach konsumenci (wg danych ACNielsen Grudzień 2005 – Listopad 2006), oraz Rennie – niekwestionowanego lidera wśród leków gastrycznych na rynku pozaaptecznym (Wg danych ACNielsen Grudzień 2005 – Listopad 2006). W ostatnim roku dla wszystkich naszych produktów wzrosty sprzedaży były dwucyfrowe (Wg danych ACNielsen Grudzień 2005 – Listopad 2006), a sprzedaż Aspirin przeciw migrenowym bólom głowy – jedyny produkt o takich właściwościach dostępny poza aptekami - wzrosła ponad dwukrotnie (Wg danych ACNielsen Grudzień 2005 – Listopad 2006). Tak dobre wyniki to efekt wzrastającego zainteresowania markowymi oryginalnymi produktami, które oferuje firma Bayer. Zielone pudełka Aspirin są dostępne w coraz większej liczbie sklepów, dzięki czemu nasi konsumenci mogą ten uniwersalny środek na bóle oraz przeziębienia mieć zawsze ze sobą.

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Historia obrotu lekami na rynku pozaaptecznym w Polsce ma swoje korzenie w lekach przeciwbólowych. Kiedyś ta kategoria było jedyną dostępną w tym sektorze rynku. Przez ostatnich kilka lat, a w szczególności od momentu wejścia w życie poszerzonej listy leków dopuszczonych do obrotu pozaaptecznego, mamy do czynienia z rozwojem oferty konsumenckiej o kolejne kategorie - mówi Paweł Bernat, Kierownik ds. PR w firmie US Pharmacia. Ten wzrost asortymentowy nie powoduje jednak zmniejszenia ilości sprzedawanych leków przeciwbólowych. Estymowana ilość sprzedaży w roku 2006 będzie prawie identyczna jak w roku poprzednim. Jeśli zaś chodzi o wartość, to prognozuje tutaj wzrost o około 6%.

Jaki udział leków przeciwbólowych w całym rynku OTC powinien stanowić optymalny i stabilny poziom?

Kategoria przeciwbólowa jest bardzo odporna na zmniejszanie wolumenu, kosztem wzrostu obrotu innych preparatów leczniczych. Decyduje o tym powszechność dolegliwości, szybkość i styl życia oraz masowość dystrybucji. Leki przeciwbólowe są dostępne w ok. 85% sklepów w Polsce. To, że przyrost sprzedaży tej kategorii nie jest już tak dynamiczny jak kiedyś i nie wynosi już ponad 30% rok do roku, jest spowodowane wypełnieniem dystrybucyjnym rynku detalicznego. Czeka nas zapewne utrzymanie znaczenia biznesowego kategorii leków przeciwbólowych, co nie oznacza utrzymania ich udziałów w makrokategorii, ale bez wątpienia wartości ich obrotu.

Jakich zmian należy się spodziewać na rynku tych produktów w ciągu najbliższych kilku lat?

Najbliższe kilka lat, to konsekwentny wzrost jakości dystrybucji i ekspozycji. Pracujemy nad tym i doświadczamy wyników już dzisiaj. Podnoszenie jakości skutkuje wzrostem znaczenia produktów o dobrej rotacji, marek znanych i oczekiwanych na półce przez konsumentów. Oferta US Pharmacia w kategorii przeciwbólowej stanowi dziś blisko 60% jej wartości. W dłuższej perspektywie na półkach sklepów pozostaną tylko rozpoznawalne marki. To naturalny wynik biznesowej ewolucji, gdzie jej motorem jest wzrost jakości dystrybucji i ekspozycji.

tagi: leki przeciwbólowe ,