Drogeria

Świąteczne porządki od A do Z

Sobota, 14 marca 2020 Autor: Anna Pańczyk, HURT & DETAL Nr 03/169. Marzec 2020
Czego potrzebujemy by nasz dom lśnił wielkanocnym blaskiem? Płyny, proszki, żele, mleczka, ściereczki, gąbki i mopy idą w ruch! Zwłaszcza przed świętami musi być czysto i świeżo.
Wiosna zaczyna witać nas wydłużającym się dniem oraz coraz większą ilością promieni słonecznych wpadających do mieszkania. Powoli chowamy grube, zimowe ubrania oraz ciężkie kremy ochronne na niskie temperatury. Data 21 marca, czyli początek kalendarzowej wiosny, powinna dostarczyć sporo nowej energii. Warto wykorzystać ten czas na przygotowanie mieszkania do świąt, które w tym roku wypadają 12 kwietnia. W końcu pozostawienie porządków na ostatnią chwilę zepsuje całą przyjemność związaną z Wielkanocą. Co więcej, wraz z porządkami świątecznymi wymieciemy z mieszkania mroźną zimę i powitamy dłuższe oraz cieplejsze dni.

Niezastąpiona pomoc – ułatwmy sobie pracę

By nadać mieszkaniu świeżości i blasku na Wielkanoc już powoli powinniśmy zabierać się na gruntowne porządki. Wpadające z zewnątrz promienie słoneczne ukazują brudne po zimie okna oraz zalegający na półkach kurz. Co prawda do Wielkanocy mamy jeszcze chwilę, jednak warto już teraz ułożyć plan działania. Przy pomocy odpowiednich środków czystości oraz pozytywnego nastawienia sprzątanie stanie się przyjemną odskocznią. Warto przeznaczyć na to wolny czas, aby uniknąć pośpiechu, a co za tym idzie – niepotrzebnego zdenerwowania. Porządkami trzeba się cieszyć! W końcu oficjalnie żegnamy chłodną i ponurą zimę.

Odpowiednio dobrane środki czystości i akcesoria do sprzątania to połowa sukcesu. Szorowanie, szlifowanie i uporczywe doczyszczanie może przyprawić o zawrót głowy i na długo zniechęcić do porządków, które tak naprawdę przy wykorzystaniu odpowiednich produktów stają się miłą odskocznią od codziennych obowiązków i pośpiechu. Środki uniwersalne, specjalistyczne, gąbeczki, ścierki czy też mopy, szczotki i odkurzacze – oferta artykułów do sprzątania jest obfita we wszelkie udogodnienia i nowości. Warto zawczasu zaopatrzyć się w najpotrzebniejsze z nich.

Specjalistyczna pomoc

W zależności od pomieszczenia i powierzchni przydadzą się różne preparaty. Do wyboru mamy szeroką gamę środków specjalistycznych oraz uniwersalnych. Przed rozpoczęciem porządków świątecznych warto przejrzeć produkty, które posiadamy już w domu. Dzięki temu nasze zakupy będą przemyślane i nie narazimy się na zbędne wydatki.

Podczas porządków w kuchni należy zachować odpowiednią kolejność prac. Zaczynamy od góry pomieszczenia i kierujemy się w dół. Zniwelujemy wówczas osadzanie się kurzu i zanieczyszczeń na uprzątniętych już powierzchniach. W każdym zakamarku zalegać może tłuszcz i wszelkie zanieczyszczenia. Szczególnie podczas odświeżania mieszkania po zimie warto zwrócić uwagę na miejsca, do których raczej na co dzień nie zaglądamy. W pierwszej kolejności odkurzamy szafki od góry, następnie czyścimy je w środku, dopiero później zabieramy się za zewnętrzne części – fronty oraz blaty. Na sam koniec pozostawiamy podłogę. Do porządków w kuchni świetnie sprawdzić może się jeden produkt przeznaczony do zatłuszczonych powierzchni. W końcu tłuszcz zbiera się nie tylko na używanych podczas gotowania garnkach czy patelniach. Osadza się on zarówno na szafkach, jak i ścianach. W wielu sytuacjach wystarczyć może znany każdemu płyn do mycia naczyń, który poradzi sobie z zatłuszczonymi powierzchniami nie wpływając negatywnie na skórę dłoni. W przypadku mebli drewnianych warto zachować szczególną ostrożność – pod wpływem dużej ilości wody mogą one ulec uszkodzeniu.

Kolejnym pomieszczeniem, które podczas porządków wymagać będzie specjalistycznych preparatów jest toaleta. W tym przypadku najważniejsza jest dezynfekcja. Musimy pozbyć się wszelkich bakterii i drobnoustrojów, dla których wilgoć w pomieszczeniu jest świetnym środowiskiem do rozwoju. Stąd też, warto postawić na silny detergent specjalistyczny przeznaczony właśnie do tego typu pomieszczeń. Umycie toalety, umywalki i podłogi to podstawa. Podczas dużych porządków należy zwrócić również uwagę na miejsca pomijane na codzień. Właśnie dlatego, środkiem dezynfekującym warto wyszorować również płytki na ścianach oraz trudno dostępne elementy armatury. Zwieńczeniem porządków w toalecie są zawieszki do klozetu, które długo po zakończonym sprzątaniu zadbają o świeżość oraz ochronę muszli przed osadzaniem się kamienia. Z kolei w przypadku łazienki warto zawczasu zaopatrzyć się w odpowiedni preparat do kabiny prysznicowej, który usunie osad, kamień oraz pozostałości po mydle lub środek do czyszczenia i dezynfekcji wanny.

Do innych powierzchni – uniwersalnie

W przypadku pozostałych pomieszczeń warto dostosować środki czystości indywidualnie. Do powierzchni wykonanych z delikatnego i wrażliwego na zarysowania materiału należy wybrać odpowiedni preparat zalecany przez producenta. Z kolei do miejsc takich jak parapety czy glazura zamiast trzech różnych środków najlepiej może sprawdzić się jeden – uniwersalny. Okazuje się on również dobrym rozwiązaniem do mycia podłóg. Jeżeli nie posiadamy w domu podłoży wykonanych z wymagających materiałów – jak chociażby drewno olejowane – spokojnie możemy wykorzystać płyn uniwersalny. Szybkim rozwiązaniem okazują się też chusteczki nawilżane dostosowane do każdej powierzchni, które sprawdzą się podczas ekspresowego odświeżania mieszkania lub ostatecznych poprawek.

Niecodzienne sprzątanie

Podczas gruntownych, świątecznych porządków poza podstawowym uprzątnięciem i odkurzeniem mieszkania należy pamiętać również o obowiązkach, które wykonujemy rzadziej. Szczególnie warto skupić się na miejscach, o których przy okazji regularnych porządków zdarza się zapomnieć.

Zapomniane miejsca

Odkurzenie szafek, uprzątnięcie śmieci czy umycie podłóg wydają się być rutynowymi elementami każdego sprzątania. Podczas gruntownych porządków warto zatem zwrócić uwagę na miejsca, o których często zapominamy, przez co z biegiem czasu stają się skupiskiem kurzu i brudu. W trakcie cyklicznego sprzątania często nieświadomie pomijamy przestrzenie, do których na co dzień nie mamy łatwego dostępu. Mowa tutaj m.in. o żyrandolach i lampach, na których z biegiem czasu zaczyna zalegać kurz. Niezależnie od materiału, z jakiego są wykonane warto wykorzystać chociażby suchą ścierkę do gruntownego odkurzenia. Natomiast do żyrandoli szklanych sprawdzić może się również uniwersalny płyn do powierzchni. Kolejnym „zakamarkiem” są ściany, a szczególnie rogi pomieszczeń. Przy pomocy suchego mopa lub szczotki w kilka chwil odkurzymy je w każdym pomieszczeniu.

W większości polskich domów okna myje się przynajmniej dwa razy w roku. Często jednak zapominamy o umyciu żaluzji lub rolet. Szczególnie podczas świątecznych porządków wypada dokładnie wyczyścić je przy użyciu ściereczki z odpowiednim płynem. Jeśli żaluzje lub rolety występują w stelażu, również warto zwrócić na niego uwagę. Ostatnią pozycją wśród zapomnianych miejsc są drzwi. Codziennie z nich korzystamy, jednak podczas porządków łatwo zapomnieć o kurzu, który gromadzi się na skrzydłach i framugach.

Duże pranie

Odświeżenie firan i dywanów obowiązkowo powinno znaleźć się na liście wiosennych porządków. Do prania firan najlepiej sprawdzi się odpowiednio przystosowany, specjalistyczny środek, który poradzi sobie z osadem z kurzu, tłuszczu lub nikotyny. Jeśli nie znajdują się na nich kolorowe wzory warto sięgnąć również po preparat z dodatkiem wybielacza. Pranie firan najkorzystniej rozpocząć od namoczenia ich w ciepłej (nie gorącej) wodzie z odpowiednim detergentem. W przypadku firanek z kuchni, na których osadza się tłuszcz, warto wymienić wodę kilkukrotnie. Po namoczeniu przechodzimy do właściwego prania. Decydując się na wykorzystanie pralki najkorzystniej wybrać delikatny program, np. pranie ręczne. Tworząc harmonogram porządków świątecznych warto zsynchronizować pranie firan z myciem okien, aby oszczędzić sobie trudności z dotarciem do okna oraz zniwelować ryzyko dodatkowych zabrudzeń. Dzięki odświeżeniu firan całe mieszkanie nabierze blasku.

Odkurzanie dywanów należy raczej do listy regularnych porządków. W okresie przedświątecznym warto zastanowić się więc nad ich upraniem – usuniemy wówczas więcej brudu niż w przypadku samego odkurzania i pozbędziemy się uporczywych plam. W pierwszej kolejności należy zorientować się z jakiego materiału wykonany jest dywan, który chcemy uprać. W ofertach wielu sklepów dostępne są proszki do czyszczenia dywanów, które po wstępnym odkurzeniu wystarczy zaaplikować, pozostawić na określony przez producenta czas i ponownie odkurzyć. Jednak w przypadku wymagających materiałów korzystniejszym rozwiązaniem może okazać się skierowanie się do specjalistycznej pralni, która w szczególny sposób zadba o delikatną wykładzinę.

Pranie firan i odświeżanie dywanów to czynności, które powinny być obowiązkowymi pozycjami podczas gruntownych porządków. Możemy zająć się nimi już na samym początku. Zwinięty dywan oraz firany czekające na powieszenie nie będą nam przeszkadzały podczas dalszych działań.

Wyczekiwane mycie okien

Wielu osobom początek wiosny może kojarzyć się z myciem okien. Nic dziwnego – wpadające do mieszkania promienie słoneczne motywują do odświeżenia szyb, na których coraz bardziej widoczne zaczynają być zabrudzenia nagromadzone po zimie. Umyte okna nadają świeżości całemu mieszkaniu, które nagle wygląda na czystsze. W końcu to przez szyby obserwujemy co dzieje się na zewnątrz. Nie każdy jednak wie ile pracy wymaga umycie okien bez pozostawienia mikrozabrudzeń i smug. Często wymaga to wiele wysiłku oraz, niejednokrotnie, stresu. Jednak korzystając z odpowiednich preparatów i akcesoriów możemy ułatwić sobie ten żmudny obowiązek. Na rynku znajduje się niezliczona ilość płynów do mycia szyb. Wybierać możemy spośród preparatów niwelujących powstawanie smug i zacieków, produktów nabłyszczających oraz tych w spreju lub piance. Najczęściej płyn do mycia szyb w gospodarstwach domowych ma szersze zastosowanie niż jego główne przeznaczenie. Możemy wykorzystać go również do umycia framug okiennych lub parapetów. Odpowiedni preparat to jedno, drugą natomiast niezwykle istotną kwestią są akcesoria. Smugi pozostające na szybach mogą być zmorą każdej osoby, która kiedykolwiek podejmowała się ich mycia. Stąd też, na rynku dostępnych jest obecnie mnóstwo rozwiązań ułatwiających tą czynność. Najpopularniejszym z nich są ściereczki z mikrofibry do okien, które dzięki strukturze materiału bardzo dobrze zbierają wszelkie zabrudzenia. W sklepach znajdziemy również m.in. elektryczne ściągaczki lub szmatki do mycia okien przy użyciu samej wody. Istnieje wiele możliwości w zakresie tego obowiązku, każda następna wydaje się być jeszcze lepsza od poprzedniej. Najważniejsze jest jednak, aby znaleźć najlepszy sposób dla siebie.

Porządki okiem detalisty

O zdanie w tej sprawie zapytaliśmy również detalistów. „Przed świętami klienci będą na pewno zabiegani” – przyznaje pani Edyta Chrzanowska, właścicielka sklepu „Ósemka” mieszczącego się na ulicy Wyspowej 8 w Warszawie. Nadmiar obowiązków zarówno związanych ze sprzątaniem, jak i gotowaniem sprawia, że konsumenci poszukują miejsc „pod ręką”, gdzie zakupią najpotrzebniejsze artykuły. Zwiększa się tempo życia na co dzień, a co za tym idzie w okresie przedświątecznym każda minuta staje się ważna.

Do osiedlowego sklepu pani Edyty konsumenci przychodzą po najpotrzebniejsze artykuły chemii gospodarczej takie jak: płyn uniwersalny, płyn do mycia szyb, proszek do prania, produkty do zmywarki oraz ręcznego mycia naczyń, artykuły do łazienki – ale również akcesoria, bez których nie obejdzie się podczas sprzątania – czyli gąbki, ściereczki oraz rękawiczki. Klienci za porządki zabierają się nieco wcześniej, nawet dwa tygodnie przed świętami. „Już w marcu zaczyna się sezon na mycie okien w mieszkaniach. Stąd też na pewno znikać z półek będzie płyn do mycia szyb” – przyznaje właścicielka placówki. W sklepie pani Edyty w okresie bezpośrednio przedświątecznym zmiany w sprzedaży notują także produkty do kuchni, m.in. folia aluminiowa czy papier do gotowania. Wówczas zaczyna się czas kuchennych przygotowań do uczty świątecznej.

Dekoracje wielkanocne

Zwieńczeniem porządków świątecznych jest wielkanocne ozdobienie mieszkania. Wystarczy odrobina kreatywności, aby nadać wnętrzu specjalny klimat. Świąteczne akcenty jak rzeżucha, pisanki czy stroiki pozwolą poczuć wielkanocny nastrój jeszcze przed świętami. Poza tym, świąteczna metamorfoza wnętrza może być świetną zabawą dla całej rodziny.

Święta Wielkanocne spędzamy w otoczeniu najbliższych. Dlatego też, niewarto zajmować sobie głowy sprzątaniem bezpośrednio przed nimi. Odpowiednie zorganizowanie czasu oraz wybrane artykuły chemii gospodarczej sprawią, że z porządkami uporamy się raz-dwa! Stąd też, niezwykle istotna w okresie przedświątecznym jest rola detalistów. Zabiegani konsumenci często poszukują produktów do sprzątania, które zakupią w nagłych sytuacjach szybko, bez zbędnego krążenia po olbrzymich centrach handlowych. W każdej placówce, szczególnie w tym „porządkowym okresie” warto przeznaczyć przynajmniej jeden regał na podstawowe produkty z kategorii chemii gospodarczej.

Anna Pańczyk
Redaktortagi: świąteczne porządki, produkty, drogeria,