Wiadomości

Nowe regulacje dotyczące podatku cukrowego dopiero od lipca

Czwartek, 13 lutego 2020
Ministerstwo Zdrowia zadeklarowało w środę chęć poparcia przesunięcia terminu wejścia w życie nowych regulacji związanych z wprowadzeniem opłat od słodzonych napojów i napojów alkoholowych o kwartał - na 1 lipca br. Zmiana terminu jest następstwem spotkań Ministerstwa z przedsiębiorcami – czytamy na portalu „GazetaPrawna.pl”
"zgodnie z naszymi deklaracjami pozostajemy otwarci na postulaty wszystkich stron. Po wczorajszym spotkaniu, zorganizowanym przez rzecznika małych i średnich przedsiębiorstw, Adama Abramowicza, z przedstawicielami polskich firm funkcjonujących na rynku napojowym, MZ poprze w toku prac parlamentarnych propozycję przesunięcia terminu wejścia w życie nowych regulacji na 1 lipca 2020 roku. Przesunięcie tego terminu pozwoli przedsiębiorcom na lepsze przygotowanie się do proponowanych przez ministerstwo zmian" - podkreślił wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński.

"W toku procesu legislacyjnego przedstawiciele ministerstwa zdrowia wielokrotnie spotykali się z ekspertami ochrony zdrowia oraz przedstawicielami przedsiębiorców, po to, aby ostateczny projekt w najlepszy możliwy sposób realizował cel, którym jest walka z epidemią otyłości i 20% wzrostem sprzedaży „małpek” w ostatnich latach" - dodał Janusz Cieszyński.

"W związku z napływającymi ze strony ekspertów ds. profilaktyki antyalkoholowej postulatami MZ poprze także zmiany mające na celu przeznaczenie 8 proc. wpływów z opłaty od "małpek", które miały trafić do Narodowego Funduszu Zdrowia, na działania realizowane przez Państwową Agencję Rozwiązywania Problemów Alkoholowych" - poinformował Cieszyński.tagi: podatek cukrowy, Ministerstwo Zdrowia, prawo, ustawa, alkohole, napoje,