Wiadomości

Fabryka AVON w Garwolinie liderem światowej skali w 2019 roku

Środa, 29 stycznia 2020
Avon Operations Polska to największa i jednocześnie najbardziej zaawansowana technologicznie fabryka Avon na świecie. Ten innowacyjny kompleks produkcyjny zlokalizowany w Garwolinie (woj. mazowieckie) zatrudnia ponad 1 tys. pracowników, pracujących w systemie zmianowym. Fabryka zaopatruje w kosmetyki klientów z ponad 59 krajów na 3 kontynentach. Wraz z początkiem lutego 2019 roku nowym dyrektorem AOP został Piotr Mikołajski, który w planach ma dalszy rozwój fabryki.
Fabryka Avon Operations Polska powstała w 1997 roku i zajmuje powierzchnię 49,500 m2 (4,95 ha). Wydajność kompleksu jest zadziwiająca - dziennie na terenie zakładu wytwarza się średnio 320 ton masy kosmetycznej, służącej do wyprodukowania 1,4 mln sztuk produktów. Każdego tygodnia do klientów z obszaru EMEA wyjeżdżają miliony gotowych kosmetyków, wśród których znajdują się m.in. najpopularniejsze perfumy, szminki, kremy i szampony. To dzięki temu fabryka Avon Operations Polska uznawana jest za niezwykle ważny punkt na międzynarodowej mapie firmy. W Polsce fabryka AOP zaliczana jest do grona największych i najbardziej rozwiniętych zakładów produkcyjnych. Jest również jednym z najważniejszych pracodawców w województwie mazowieckim.

3 zaawansowane obszary produkcji

Avon Operations Polska składa się z trzech obszarów, tzw. operacji, specjalizujących się w określonej gamie produktów. Około 40% wolumenu, głównie perfumy, tusze do rzęs, błyszczyki i podkłady powstaje w Operacji 1. Właściwy proces produkcji rozpoczyna się w Mieszalni, nazywanej wewnętrznie „kosmetyczną kuchnią”. To tam w 22 mieszalnikach, według określonej receptury, łączone są wszystkie składniki, a cały proces, polegający na podgrzewaniu, chłodzeniu i mieszaniu, zajmuje od 2 do 10 godzin. Gotowa masa kosmetyczna zostaje następnie skontrolowana przez Dział Jakości i przetransportowana do linii napełniającej, gdzie na 14 Liniach Pakujących, zostaje ona umieszczona we właściwych opakowaniach. W Operacji 1. tygodniowo produkuje się 1,7 miliona butelek perfum, 630 tysięcy tuszy do rzęs i błyszczyków oraz 780 tysięcy emulsji.

Największa część wolumenu, bo aż 47%, powstaje w Operacji 2. Wśród produkowanych tu towarów, znajdują się głównie kremy, szampony, odżywki oraz emulsje do pielęgnacji ciała i twarzy. Podobnie jak w przypadku Operacji 1., produkcja rozpoczyna się w Mieszalni, składającej się z 24 mieszalników. Proces mieszania trwa zwykle od 4 do 12 godzin, po czym gotowa i zatwierdzona masa trafia do Pakowalni, wyposażonej w 17 linii napełniających masę kosmetyczną w butelki i słoiczki plastikowe oraz szklane tuby i saszetki. Po zapakowaniu, produkty w zbiorczych kartonach trafiają do magazynu, gdzie podlegają paletyzacji i zostają przygotowane do wysyłki do centrów dystrybucyjnych, z których każdego tygodnia do klientów trafia 4,9 miliona produktów.

Z kolei pozostałe 13% wolumenu stanowią szminki i balsamy do ust, produkowane w powstałej w 2011 roku Operacji 3. W Mieszalni Operacji 3. znajdują się 4 miksery, a przygotowanie jednej partii masy kosmetycznej zajmuje do 6 godzin. Zanim jednak trafi ona do Pakowalni, gdzie znajduje się 5 linii napełniających, Dział Jakości przeprowadza liczne testy, mające na celu skontrolowanie zgodności ze standardami takich parametrów, jak: kolor, zapach i aplikacja na skórze. Następnie masa trafia do linii napełniającej i to właśnie tam rozpoczyna się proces przygotowania szminki, która musi być nie tylko funkcjonalna, ale również pięknie wyglądać. Kluczowym momentem produkcji jest przenoszenie uformowanych sztyftów z formy do opakowania. Gotowe produkty trafiają w następnej kolejności do magazynu, a potem do branchu, czyli Avon Distribution Polska, skąd rozpoczynają podróż do Klientów. W Operacji 3. tygodniowo powstaje 470 tysięcy różnych rodzajów szminek, produkowanych w ponad 20 odcieniach.

Avon Operations Polska – gwarancja najwyższej jakości

Fabryka AVON Operations Polska posiada 5,4 tys. kodów produktów gotowych i 2 tys. formuł mas kosmetycznych. Każdego roku fabryka realizuje ok. 48 tys. zamówień wyrobów gotowych oraz przygotowuje 35 tys. mieszań mas kosmetycznych. Zautomatyzowane linie produkcyjne fabryki pracują z prędkością do 200 sztuk na minutę. W trosce o najwyższą jakość i bezpieczeństwo standardów, na obszarze całej fabryki wdrożony i utrzymywany jest Zintegrowany System Zarządzania ISO, który obejmuje bezpieczeństwo (OHSAS 18001), jakość (ISO 9001) i środowisko (ISO 14001) oraz Dobre Praktyki Produkcyjne (ang. Good Management Practice) (ISO 22716).tagi: Fabryka AVONO perations Polska , Garwolin ,