Wiadomości

Ptasia grypa w województwie lubelskim

Czwartek, 02 stycznia 2020
Wirus pojawił się w trzech fermach w gminie Uścimów i zabił aż 25 tysiące indyków. Wojewoda lubelski Lech Sprawka ograniczył transport drobiu w strefach zagrożonych wirusem. Teren występowania ognisk został zabezpieczony przez powiatowego lekarza weterynarii, policję oraz inne służby.
Służby weterynaryjne wdrożyły wszystkie procedury zwalczania przewidziane w przypadku wystąpienia grypy ptaków u drobiu. Główny Lekarz Weterynarii w dniu 31 grudnia 2019 r. poinformował Komisję Europejską o wystąpieniu wysoce zjadliwej grypy ptaków za pośrednictwem systemu ADNS.

W środę zostało opublikowane rozporządzenie Wojewody Lubelskiego w sprawie zwalczania grypy ptaków (HPAI) na terenie powiatów lubartowskiego, łęczyńskiego i parczewskiego. Zgodnie z wydanym rozporządzaniem określono obszar zapowietrzony i zagrożony w promieniu co najmniej 3 km wokół ogniska.

"Dzisiaj rozpoczęło się radykalne usuwanie zagrożenia, przygotowywane są transporty padłych zwierząt. Jesteśmy przygotowani do gazowania pozostałych indyków w tych fermach" - powiedział na briefingu wojewoda lubelski Lech Sprawka.

Ocenił, że szybko przeprowadzona akcja daje nadzieję na to, że wirus nie będzie dalej się rozprzestrzeniał. Zastrzegł jednak, że to pokaże dopiero czas.

Wojewoda zapowiedział odszkodowania dla hodowców, którzy ponieśli straty

"Odszkodowania będą obejmowały zarówno wartość rynkową wszystkich padłych ptaków i tych, które zostaną zagazowane, ale również koszty związane z utylizacją zarówno pasz, sprzętu i działań związanych z oczyszczaniem tych ferm. W tym zakresie państwo, rząd, zapewnia środki na odszkodowania, tak żeby rzeczywiście, przynajmniej w tym fragmencie, zaspokoić te straty, które ponieśli hodowcy" – zapewnił Lech Sprawka.


Grypa ptaków – co warto wiedzieć

Grypa ptaków to wirusowa choroba drobiu. Wirus ginie przy obróbce termicznej w temperaturze 70°C.
Drób i jaja upieczone, usmażone lub ugotowane są w pełni bezpieczne. Powszechnie stosowane środki dezynfekcyjne, mydło i detergenty bardzo skutecznie eliminują zagrożenie. Zachowanie podstawowych zasad higieny, częste mycie rąk ciepłą wodą z mydłem, dezynfekcja pomieszczeń inwentarskich, są prostymi, a jednocześnie bardzo efektywnymi sposobami zapobiegania grypie.

Dotychczas nie stwierdzono żadnego przypadku zachorowań u ludzi wywołanych odmianą wirusa H5N8. Jednak biorąc pod uwagę, że jest to wirus należący do grupy wirusów grypy, należy w miejscu zwalczania choroby zachować szczególną ostrożność.

Choroba ma jednak bardzo duże, negatywne znaczenie ekonomiczne. Kraj, w którym pojawi się choćby jedno ognisko grypy, nie może eksportować drobiu i produktów pochodzenia drobiarskiego co najmniej z regionu, w którym choroba się pojawiła, niestety również, w zależności od umów bilateralnych (świadectwo zdrowia), z obszaru całego państwa, co generuje bardzo wymierne straty finansowe. Grypa może występować u wszystkich gatunków drobiu i wielu gatunków dzikich ptaków.

Jedyną efektywną bronią w walce z grypą ptaków jest:
  • szybkie rozpoznanie choroby w laboratorium,
  • likwidacja ptaków w ognisku oraz
  • wprowadzenie tymczasowych ograniczeń na obszarze występowania grypy, aby zapobiec jej dalszemu rozprzestrzenieniu (zgodnie z decyzją Wojewody).


tagi: ptasia grypa , wirus , gospodarstwo rolne , rolnictwo , hodowla drobiu ,