Dane przedstawione w raporcie „Główne ulice handlowe na świecie" są barometrem odporności sektora powierzchni handlowych oraz atrakcyjności ulic handlowych w 60 krajach. Większość z dziesięciu najdroższych ulic świata wykazała spadki czynszów za najlepsze powierzchnie bądź utrzymała obecny poziom, co spowodowane było ograniczeniem planów ekspansji przez handlowców.
Nowojorska Piąta Aleja, gdzie najemcy muszą się liczyć z czynszami w wysokości 1 700 dolarów amerykańskich za stopę kwadratową rocznie (13 027 EUR/mkw./rok), co stanowi spadek o 8,1% w stosunku do 2008 r., pozostaje najdroższą ulicą świata, niezmiennie od ośmiu lat. Dzielnica Causeway Bay w Hong Kongu oraz Pola Elizejskie w Paryżu (na zdjęciu) zachowały odpowiednio drugie i trzecie miejsce w rankingu.
Największy skok w rankingu (z 12 na 9 miejsce, przy wzroście czynszów o 7,1%) jest udziałem ulicy Kaufingerstrasse w Monachium, w Niemczech. Ulica Grafton Street w Dublinie, w Irlandii z kolei odnotowała największy spadek w pierwszej dziesiątce, przesuwając się z piątej na ósmą pozycję, ze spadkiem czynszów na poziomie 22,5%. W zeszłym roku po raz pierwszy awansowała do pierwszej piątki.
W ujęciu globalnym największy wzrost czynszów zaobserwowano w Sao Paulo, w Brazylii. Przy Alameda Lorena oraz Iguatemi czynsze wzrosły odpowiednio 111% oraz 79,3%. W regionie Azji Pacyfiku - w New Delhi, w Indiach ulica Basant Lok odnotowała największy wzrost na poziomie 79,1%, w Europie natomiast czynsze przy ulicy Rue St Catherine w Bordeaux, we Francji zwiększyły się o 17,6%.
W ujęciu globalnym największe spadki czynszów odnotowano przy ulicy Colaba Causeway w Mumbaju (63,5%). W rejonie obu Ameryk - w Rio de Janeiro czynsze przy Sao Conrado Fashion Mall obniżyły się o 53,4%, a w Europie, w Bukareszcie przy Calea Victoriei o 48,1%.
„Ostatnie dwanaście miesięcy były jednym z najtrudniejszych okresów dla sektora powierzchni handlowych - na wielu rynkach wydatki konsumpcyjne wyraźnie się zmniejszały, sprzedaż słabła. W poprzednich dwunastu miesiącach globalne rynki powierzchni handlowych zdawały się odporne, jednak ostatnio można było już zauważyć pełne skutki kryzysu. Dobrą wiadomością jest jednak to, że najgorsze mamy zdecydowanie za sobą. Wiele głównych rynków weszło w fazę ożywienia. W Niemczech, w kraju o jednej z najsilniejszych gospodarek, ogłoszono oficjalne zakończenie recesji. Bez wątpienia przyszły rok może się jeszcze okazać skomplikowany dla niektórych rynków, jednak oczekuje się, że coraz większa ich liczba powróci na ścieżkę rozwoju" - mówi John Strachan, szef Globalnego Działu Powierzchni Handlowych firmy Cushman & Wakefield.
(Maja Święcka)
W tym roku Browar Okocim świętuje 180-lecie istnienia. Z tej...
Znamy laureatów Sustainability Awards For Retail! Podczas...
Grupa wypracowała stabilne wyniki finansowe na poziomie 287,4...
Eksperci szacują, że niewyspani pracownicy mogą kosztować...
Trwają prace nad nową ustawą o Rzeczniku MŚP...
Zawirowania w światowym handlu...
Rodzimym firmom przyda się promocja ze strony instytucji...
Firmy skupiają się na gromadzeniu zapasów...