Gospodarka

Rekordowa aktywność najemców biurowych

Czwartek, 14 listopada 2019
Rynek biurowy w Polsce, a zwłaszcza w Warszawie, znajduje się w bardzo ciekawej fazie. Aktywność deweloperów jest imponująca – w III kw. tego roku na stołeczny rynek trafiło ponad 60 tys. mkw., zaś w budowie znajdują się 32 budynki biurowe o łącznej powierzchni 765 tys. mkw.
Kilka lat temu, właśnie ze względu na tę aktywność, prognozowano znaczne podwyższenie współczynnika powierzchni wolnej. Jak widać po ostatnich wynikach, prognozy te nie sprawdziły się, a wręcz przeciwnie. W trzecim kwartale padł rekord, jeśli chodzi o popyt na nowoczesne powierzchnie biurowe. Na 9 największych rynkach w Polsce najemcy wynajęli ponad 0,5 mln mkw., z czego aż 284,4 przypadło na Warszawę. 

Jest to wynikiem wzrostu zapotrzebowania na wysokiej jakości powierzchnie biurowe w stolicy, który obserwujemy już od roku 2015 roku. Od roku 2016 znacznie wzrósł również współczynnik absorpcji netto, co powoduje, że od tego czasu nieustannie spada ilość powierzchni niewynajętej. W tej chwili w centrum Warszawy wynosi on 5,5%, co oznacza, że najemcy poszukujący powierzchni w tym rejonie miasta mają zawężony wybór, zwłaszcza, jeśli poszukują powierzchni większych niż 1 500 - 2 000 mkw. Nie należy spodziewać się, że ta sytuacja zmieni się w ciągu najbliższych 2 lat, ponieważ podaż nowych projektów, mimo że w najbliższych latach będzie dość duża, nie przewyższy znacząco popytu netto.

Na celowniku najemców z pewnością znajdują się projekty mogące się wyróżnić jakąś wyjątkową cechą takie, jak SKYSAWA, flagowy projekt PHN, powstający przy ul. Świętokrzyskiej 36, który jako jeden z nielicznych będzie miał bezpośrednie połączenie z metrem, Varso Place, który rośnie w okolicach Dworca Centralnego i będzie najwyższym budynkiem w Unii Europejskiej, czy ArtN na terenie dawnej fabryki Norblina, który może pochwalić się wyjątkowym połączeniem funkcji użytkowych – biura, gastronomia, usługi. Ich doskonała lokalizacja – w Centralnym Obszarze Biznesu i na jego obrzeżach, z pewnością przemówi do wielu międzynarodowych firm, które stawiają na prestiżowy adres i szukają wysokiej jakości powierzchni.tagi: rynek biurowy w Polsce ,