Jak podkreśla Dyrektor Polskiej Izby Mleka Pani Agnieszka Maliszewska - Polscy przetwórcy mleka ubiegający się o nadanie uprawnień eksportowych na rynek Chińskiej Republiki Ludowej w zakresie surowców paszowych z niecierpliwością czekają na ostateczne wyniki kontroli, która miała miejsce w maju tego roku. Liczymy na jak najszybsze zakończenie uzgodnień formalnych pomiędzy władzami weterynaryjnymi Polski i Chin, tj. protokołu bilateralnego oraz wzoru świadectwa zdrowia. Aktualnie aż 86 zakładów posiada uprawnienia eksportowe w zakresie produktów mleczarskich przeznaczonych dla ludzi. Oznacza to, że Chińczycy przez lata zdążyli poznać i docenić najwyższą jakość naszych produktów, dlatego mamy nadzieję, że już niedługo surowce paszowe pochodzenia mlecznego również będą mogły być przedmiotem wysyłki do Państwa Środka.
Polska Izba Mleka działając w interesie polskich przetwórców mleka ubiegających się o nadanie uprawnień eksportowych na rynek Chińskiej Republiki Ludowej w zakresie surowców paszowych, czuje się zaniepokojona faktem braku ostatecznych wyników kontroli, w związku z tym zwróciła się z pismem do Głównego Lekarza Weterynarii o wyjaśnienie i interwencję w tej sprawie.
Mając na uwadze fakt, że dziesięciu zainteresowanym podmiotom zależy na jak najszybszym zdobyciu uprawnień i poza kwestią techniczną związaną z BSE, są gotowe zgodzić się na inne zapisy w protokole. PIM czyni starania, aby powstała oddzielna lista (zawierająca parmeat serwatkowy), a co za tym idzie, konieczne jest podpisanie protokołu określającego wymogi oraz, co niezwykle istotne, musi zostać również uzgodniony wzór świadectwa zdrowia, który m.in. będzie mówił o statusie kraju w odniesieniu do BSE, jak i pochodzeniu surowców.
W piśmie skierowanym do Głównego Lekarza Weterynarii Polska Izba Mleka wystąpiła o niezwłoczne przesłanie projektu świadectwa zdrowia w tym zakresie, jeśli taki wzór się pojawi na etapie uzgodnień PL-CN.
Analizując Wykaz zakładów mleczarskich uprawnionych w drodze decyzji administracyjnej stosownie do art. 21 a ust. 1 i 3 ustawy z dnia 16 grudnia 2005 r. o produktach pochodzenia zwierzęcego (Dz.U. z 2017, poz. 242, z późn.zm.) do produkcji produktów mleczarskich na rynki państw trzecich zamieszczonej na stronie Głównego Inspektoratu Weterynarii, Polska Izba Mleka zwraca uwagę, że odbiega on od listy GACC opublikowanej na stronie: http://www.customs.gov.cn//customs/jyjy/jckspaq/xxfw63/jkspjwscqyzcxx/jkrpjwscqyzcmd/rzpyyepfrpcw/oz8/2379186/index.html
Dziewięć zakładów ujętych na liście GACC nie figuruje w zestawieniu na stronie GIW.
W związku z powyższym Polska Izba Mleka podjęła interwencję i zwróciła się do Głównego Lekarza Weterynarii o podjęcie działań i wyjaśnienie przyczyn wspomnianej rozbieżności.