Kategorie produktów

Wywiad z Jackiem Wyrzykiewiczem, PR & Marketing Services Managerem w Hochland Polska

Środa, 18 września 2019 Autor: Monika Książek , HURT & DETAL Nr 09/163. Wrzesień 2019
Hochland Polska prowadzi zrównoważony rozwój w kilku obszarach: rynek, środowisko, miejsce pracy, społeczeństwo. Firma od lat działa w sposób odpowiedzialny wobec pracowników, klientów, konsumentów i dostawców, co jest integralną częścią codziennego funkcjonowania. Na ten temat rozmawiamy z Jackiem Wyrzykiewiczem, PR & Marketing Services Managerem w Hochland Polska.
Skąd pomysł na realizację strategii zrównoważonego rozwoju w Hochland Polska?

Pomysł pojawił się wiele lat temu i jest przejawem naszej dbałości o jakość i bezpieczeństwo surowców oraz produktów, tworzenie wyrobów w odpowiedzi na potrzeby zdrowotne konsumentów, odpowiednie znakowanie opakowań i etykiet oraz odpowiedzialną reklamę.

Jednym z dobrych przykładów jest realizacja strategii w obszarze rynku. W Hochland w ramach programu partnerstwa, dostawcy mleka znajdują nie tylko stałego odbiorcę surowców, ale dzięki wsparciu finansowemu mogą modernizować swoje gospodarstwa oraz mają też szansę na uczestnictwo w szkoleniach. Hochland Polska skupuje mleko od ponad 600 gospodarstw, które podlegają restrykcyjnym procedurom stosowanym dla uzyskania produktu najwyższej jakości. W tych wszystkich gospodarstwach krowy mogą być karmione wyłącznie paszą pozbawioną GMO. Szczegółowe wymagania obejmują także utrzymanie dobrostanu zwierząt, dbałość o ekologię i środowisko naturalne, a także ochronę żywności. Przez to zyskują konsumenci, bo możemy im dostarczać zdrowe, bezpieczne produkty z surowców najwyższej jakości.

Jak to wygląda w obszarze środowiska? Czy były jakieś inwestycje z tym zawiązane?

Zrównoważony rozwój realizowany jest poprzez redukcję: zużycia wody i energii, ilości produkowanych opakowań, emisji gazów cieplarnianych, ograniczenie transportu, lepsze zarządzanie odpadami czy wykorzystywanie energii ze źródeł odnawialnych. Naszym celem strategicznym jest obniżanie wpływu na środowisko o 1,5% rocznie.

Miniony okres to liczne inwestycje prośrodowiskowe. Wymiana wyparki w proszkowni w zakładzie w Węgrowie pozwoliła na ponad 6-krotne ograniczenie zużycia pary, dzięki temu w skali roku zakład zużyje mniej gazu o 10.400 MWh. Dzięki likwidacji wież do chłodzenia skraplacza wyparki oraz dodatkowej izolacji ścian budynku proszkowni zredukowano także znacznie emisje hałasu do środowiska. W zakładzie w Kaźmierzu oddano do eksploatacji nową instalację wentylacji z odzyskiem ciepła, a także wymieniono system dystrybucji świeżego powietrza wewnątrz hali produkcyjnej – dzięki tej inwestycji zakład oszczędza 300 MWh energii elektrycznej rocznie tj. 2,8%. Uruchomienie kolumny bromianowej i wymiennika jonitowego w zakładzie w Węgrowie pozwoliło na obniżenie poziomu jonu amonowego i bromianów w wodzie z wyparki do poziomów wymaganych rozporządzeniem. Umożliwiło także zużywanie 20 tys. m3 rocznie wody odzyskanej z proszkowni do kotła parowego. Gospodarka odpadami prowadzona jest według hierarchii postępowania z odpadami, w zgodzie z którą priorytetem dla nas jest zapobieganie wytwarzania odpadów, a na ostatnim miejscu – utylizacja czyli ich spalanie. Współpraca z farmerem, który na wydzierżawionej od Hochland prasie odzyskuje ser z opakowań aluminiowych a następnie zużywa go do skarmiania trzody chlewnej, pozwoliła na lepsze zagospodarowanie odpadów produkcyjnych. Dzięki temu zmniejszyliśmy ilość odpadu, dotychczas kierowanego do spalarni o 43 tony rocznie.

Czy pracownicy także mogą odczuć w swojej codziennej pracy pozytywne skutki podejmowania przez Hochland Polska odpowiedzialności?

W obszarze miejsce pracy dbamy o edukację i rozwój pracowników na różnych szczeblach, przejrzysty system ocen pracowniczych, a także wynagrodzeń i benefitów. Tworzymy również możliwości do angażowania się pracowników w proces zarządzania firmą. Hochland Polska realizuje programy dla osób zatrudnionych, które mają na celu promocję zdrowego stylu życia i bezpiecznych warunków pracy. Jeden z bardziej interesujących projektów w tym obszarze to „Postaw świat na kółkach” – program promujący zdrowy styl życia połączony z 2 akcjami charytatywnymi oraz zachęcaniem do przesiadania się z samochodów na rowery. Inną inicjatywą jest projekt PARASOL, realizowany obecnie w zakładzie w Węgrowie, w ramach którego wdrażamy system EVAProcess. Polega na wprowadzeniu ciągłej poprawy bezpieczeństwa w oparciu o obserwacje sposobu wykonywania pracy oraz na podstawie rozmów z obserwowanym pracownikiem i identyfikacji zagrożeń dla bezpieczeństwa pracy. Finalnie taki system poprawia bezpieczeństwo pracy oraz pozwala na eliminowanie rutynowych działań zagrażających bezpieczeństwu.

Zrównoważony rozwój to także dbanie o dobre sąsiedztwo i dialog ze społecznościami lokalnymi, współpraca z partnerami społecznymi czy angażowanie się w działania lokalne. Co Hochland zrobił w tym obszarze?

Minione lata obfitowały w wyjątkowo dużo aktywności z lokalnymi społecznościami Kaźmierza i Węgrowa, w których działa firma. Ruszyły projekty z obszaru wolontariatu – Hochland wspiera Klasy Patronackie, poznańskie uczelnie wyższe, Święto Chleba i Sera. Udało się także wyposażyć w dodatkowy sprzęt pracownie komputerowe w Liceum Ogólnokształcącym im. Adama Mickiewicza w Węgrowie, odnowić szatnie dla najmłodszych w Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II w Węgrowie, a także odnowić pomieszczenie w Świetlicy Środowiskowej pani Wandy Kosińskiej. W przedszkolu „Krasnal Hałabała” w Kaźmierzu wolontariusze pod kierownictwem Hochland zbudowali ogródek sensoryczny, a także wyremontowano i wyposażono salę terapeutyczną. Dużą popularnością cieszyły się pikniki rodzinne Hochland, na których pojawili się pracownicy wraz z rodzinami. W czerwcu 2019 Hochland Polska zakupiła dla Węgrowa i Kaźmierza stacje naprawy rowerów, wszędzie tam, gdzie Hochland ma swoje zakłady produkcyjne w Polsce. Zależy nam, aby lokalna społeczność była zadowolona z takiego sąsiada, jakim jest Hochland Polska.

Dziękuję za rozmowę.
Monika Kociubińska



tagi: Hochland Polska , Jacek Wyrzykiewicz , zrównoważony rozwój ,