Drogeria

Letnie porządki

Piątek, 21 czerwca 2019 Autor: Anna Pańczyk, HURT & DETAL Nr 06/160. Czerwiec 2019
Wiadomo – lato to wakacje, odpoczynek, relaks, podróże… Ale to także często więcej prania i sprzątania – zwłaszcza w większych gospodarstwach domowych. Przedstawiamy ofertę ratunkową – produkty, które ułatwią codzienne obowiązki – a pranie i sprzątanie z ich pomocą – okaże się szybkie i bezbolesne!
  • Pranie
Podczas przerwy wakacyjnej codziennym widokiem dla rodziców są zielone od trawy ślady na spodniach lub olbrzymia plama po soku na koszulce dziecka. Poza tym, upalne dni sprawiają, że ubrania szybciej tracą świeżość i wymagają częstszego prania. Warto zawczasu zaopatrzyć się w odpowiednie środki, które ułatwią szybką reakcję. Wśród podstawowych preparatów do wyboru mamy proszek lub żel do prania oraz kapsułki. Decydując się na dwa pierwsze warianty, najczęściej pod uwagę bierzemy cenę, zapach oraz rodzaj materiału do którego jest przeznaczony. Ten środek powinien poradzić sobie z trudnymi plamami oraz zachować kolor ubrań w nienaruszonym stanie. W tym przypadku, szczególnie podczas okresu wakacyjnego, warto również zaopatrzyć się w odpowiedni środek do płukania tkanin, który zapewni ich świeżość i miękkość. Może okazać się on również niezastąpiony podczas wymiany pościeli z grubszej zimowej na lżejszą letnią. Dzięki zastosowaniu odpowiedniego płynu do płukania położymy się pod świeżą, pachnącą i miękką kołdrą. Jeżeli decydujemy się na kapsułki do prania warto poszukać propozycji wielozadaniowych. Kapsułki coraz częściej proponowane są jako rozwiązania zastępujące jednocześnie płyn myjący, płyn zmiękczający czy też płyn do płukania. Pozycją, która również przyda się szczególnie podczas okresu letniego jest odplamiacz. Poradzi on sobie z plamami, które okazują się wyzwaniem podczas podstawowego prania i pozwoli cieszyć się ulubionymi ubraniami dłużej. Mając w domowym arsenale wszystkie potrzebne produkty żadne pranie, ani żadna plama nie będą już straszne.

  • Odkurzanie
Nie dajmy się pokonać wakacyjnemu lenistwu! Lato to świetny czas na porządki w mieszkaniu. Ciepła pogoda i długie, słoneczne dni sprawią, że sprzątanie przeobrazi się w przyjemność.

Każdy czas będzie odpowiedni na generalne odkurzenie mieszkania, bez względu na to kiedy odbyły się ostatnie porządki. W szczególności podczas ciepłych dni, gdy otwieramy okna na oścież, warto zadbać o to, aby usunąć z mebli kurz, który może osadzać się wraz z pyłkami i zanieczyszczeniami z zewnątrz. Niezbędnymi artykułami w tym przypadku będzie albo uniwersalny płyn do powierzchni, albo specjalistyczne preparaty. W zależności od powierzchni jaką odkurzamy odpowiedni produkt zapewni dodatkowe właściwości, takie jak nabłyszczenie, impregnacja czy zabezpieczenie danej powierzchni.

  • Szafy i szafki
Szafy i szafki również wymagają gruntownego uporządkowania. Nie chodzi już o samą wymianę zimowej garderoby na letnią. Warto przede wszystkim przetrzeć wnętrze szaf i szafek, ponieważ często okazują się one miejscami, o których zapominamy podczas gruntownych porządków. Można wykorzystać moment sezonowej wymiany garderoby i przewietrzyć je oraz przemyć środkiem zabijającym zapach i bakterie. W niemytych szafach może również zalegać kurz, który później osadza się na ubraniach. Dlatego też warto zadbać o ich porządek.

  • Mycie podłóg
W trakcie rutynowego sprzątania powinien znaleźć się też czas na odświeżanie podłóg. Cieplejsza pogoda sprawi, że wyschną one szybciej, a co za tym idzie – sam proces sprzątania się skróci. Nie pozostaje nic innego jak wykorzystać ten czas. Po letnich spacerach do domu wnosimy sporo kurzu, pyłków czy chociażby ziemi. Nie zwracamy na to uwagi w takim stopniu, jak zimą, dlatego warto w okresie wakacyjnym regularnie odkurzać wszystkie podłogi i umyć je przeznaczonymi do tego środkami. W zależności od rodzaju podłogi możemy zaopatrzyć się w przeznaczony do danego materiału detergent. W przypadku podłóg drewnianych trzeba pamiętać o wcześniejszym ich zaimpregnowaniu, po tym najlepiej wybrać preparat przeznaczony do drewna. Z kolei płyn uniwersalny może sprawdzić się świetnie do powierzchni płytkowych. Poza odpowiednimi detergentami podczas mycia podłóg niezastąpiony jest odpowiedni mop i wiadro. Do wyboru mamy różne rodzaje mopów – sznurkowy, paskowy, płaski, obrotowy czy parowy. Różnią się one materiałem, z którego są wykonane, kształtem, sposobem wyciskania nadmiaru wody oraz ceną. W zależności od indywidualnych preferencji każdy znajdzie coś dla siebie.

  • Łazienka
Niesprzątana regularnie łazienka może stać się siedliskiem bakterii i drobnoustrojów, dlatego też wymaga ona szczególnej uwagi oraz regularności podczas porządków. Warto, aby w domowym arsenale środków gospodarczych zawsze znajdowały się artykuły, które pozwolą na sprawne i dokładne uporanie się ze sprzątaniem łazienki. Do porządków tych niezbędne są gumowe rękawice ochronne oraz ścierki przeznaczone tylko do łazienki, nie używamy ich później do innych pomieszczeń. Muszla klozetowa wymaga dokładnej dezynfekcji – do tego przyda się nam specjalistyczny środek dezynfekujący do WC. Poza tym, do umycia umywalki czy przycisku do spłuczki pomocnym preparatem będzie płyn czyszczący w sprayu lub płynie, ułatwi on aplikację i cały proces sprzątania. Poza dokładną dezynfekcją łazienki warto również gruntownie ją odkurzyć oraz umyć podłogę.

Podczas okresu letniego skupiamy się na korzystaniu z pięknej pogody i odpoczynku. Jednak czas ten również oznacza nieco więcej domowych obowiązków. Promienie słońca wpadające przez okna do mieszkania na pewno umilą każde porządki, a dzięki odpowiednim preparatom szybko uporamy się z nawet nieoczekiwanymi sytuacjami.

Anna Pańczyk
Redaktortagi: letnie porządki, drogeria, produkty, sprzedaż, konsument,