Wiadomości

Zawieszono wiechę na budynku inwestycji Waimea Cargo Terminal Airport Szczecin-Goleniów

Czwartek, 13 czerwca 2019
W czwartek 12 czerwca br. z udziałem Macieja Dziadosza Prezesa Zarządu Portu Lotniczego Szczecin-Goleniów, Paweł Litkiewicz Wice Prezes Zarządu Welcome Airport Services oraz inwestora - Andrzeja Rosińskiego Prezesa Zarządu Grupy Kapitałowej Waimea Holding S.A. zawieszono wiechę na inwestycji Waimea Cargo Terminal Airport Szczecin-Goleniów. Terminal towarowy ma zostać oddany do użytkowania na koniec sierpnia br., cała inwestycja na przełomie października i listopada 2019 roku. Będzie to drugi terminal cargo, który zrealizuje Grupa Kapitałowa Waimea Holding S.A.
Wiecha, zwana też wiankowym, to polska tradycja budowlana, polegająca na zawieszeniu przystrojonego kolorowymi wstążkami wieńca na górnej części budynku. Uroczystość zawieszenia wiechy na budynku Waimea Cargo Terminal Airport Szczecin-Goleniów odbyła się na znak zakończenia ważnego etapu budowy dla inwestycji - zamknięcia stanu surowego nowoczesnego terminala. Waimea Cargo Terminal Airport Szczecin-Goleniów multimodalny terminal o łącznej powierzchni 8 000 mkw. wraz z zapleczem biurowo-socjalnym będzie stanowił integralną część infrastruktury międzynarodowego Portu Lotniczego Szczecin-Goleniów i zapewni kompleksową obsługę frachtu lotniczego na Pomorzu Zachodnim. Koncepcja architektoniczna powstała w pracowni CITY architekci. Zaprojektowane zostały funkcjonalne i reprezentacyjne przestrzenie cargo, które kompleksowo wyposażone będą spełniać wszelkie wymagania przyszłych użytkowników, w szczególności niezbędne do organizacji przeładunku towarów z zachowaniem norm bezpieczeństwa oraz międzynarodowych przepisów o cywilnym transporcie lotniczym.

– Od wielu lat obserwujemy rozwijający się rynek cargo lotniczego, mając pełną świadomość, że jest to jedna z gałęzi transportu lotniczego którą czeka, w najbliższym okresie czasu bardzo dynamiczny rozwój. Dzięki inwestycji realizowanej przez Waimea Holding S.A., już w niedługim czasie Port Lotniczy Szczecin-Goleniów będzie mógł w pełni wykorzystać swoje atuty, mogąc w oparciu o najwyższe standardy obsługi cargo lotniczego spełniać wymagania stawiane przez firmy zlokalizowane na Pomorzu Zachodnim i północno-wschodnich Niemczech a specjalizujące się w logistyce towarów, w szczególności w dziedzinie e-commerce – powiedział Maciej Dziadosz, Prezes Portu Lotniczego Szczecin-Goleniów.

Waimea Cargo Terminal Airport Szczecin-Goleniów będzie najnowocześniejszą jednostką operacyjną w regionie zachodniopomorskim. W połączeniu z możliwościami jakie otwiera nowy terminal Waimea Cargo Terminal Airport Szczecin-Goleniów, parametrami technicznymi samego lotniska i warunkami do rozwoju transportu towarowego, w perspektywie kilku lat, Szczecin-Goleniów ma szansę stać się centrum frachtu lotniczego oddziaływującym na cały region. Ważnym atutem projektu jest jego wyjątkowa lokalizacja, Port Lotniczy Szczecin-Goleniów wraz z nowym terminalem cargo będzie mógł w pełni wykorzystać swoje atuty, realizować obsługę frachtu lotniczego i spełniać wymagania stawiane przez firmy zlokalizowane na Pomorzu Zachodnim i północno-wschodnich Niemczech specjalizujące się w logistyce towarów, w szczególności w dziedzinie zakupów przez internet. Na polskim rynku inwestują najwięksi gracze z obszaru e-commerce co potwierdza, że potencjał rynku jest bardzo duży. Obsługa rynku e-commerce charakteryzuje się tym, że  przesyłki muszą docierać do klientów bardzo szybko, a szybkość to atut transportu lotniczego i dobrze funkcjonującego terminala cargo.

– Będzie to drugi terminal cargo w Polsce w ramach infrastruktury lotniskowej, który wybudujemy w bezpośrednim sąsiedztwie Portu Lotniczego. Od wielu lat obserwujemy rozwijający się rynek cargo lotniczego, mając pełną świadomość, że jest to jedna z gałęzi transportu lotniczego, którą czeka w najbliższym czasie bardzo dynamiczny rozwój. Władze Portu obdarzyły nas zaufaniem doceniając naszą pierwszą realizację przy lotnisku Rzeszów-Jasionka. Jestem przekonany, że Port Lotniczy Szczecin-Goleniów będzie mógł w pełni wykorzystać swoje atuty, mogąc w oparciu o najwyższe standardy obsługi cargo lotniczego spełniać wymagania stawiane przez firmy zlokalizowane w regionie i specjalizujące się w logistyce towarów. Już za dwa miesiące oddamy do użytkowania obiekt, na którym dzisiaj zawieszamy symboliczną wiechę. Terminal wyposażymy w najnowocześniejsze urządzenia, a obsługę frachtu lotniczego na najwyższym poziomie zapewni wiodący operator handlingowy WELCOME Airport Services – podkreślał na uroczystości Andrzej Rosiński, Prezes Zarządu Waimea Holding S.A.

Operatorem handlingowym będzie firma WELCOME Airport Services, która na powierzchni 2 000 mkw. będzie świadczyć kompleksową obsługę handlingową przesyłek towarowych w obiekcie. WELCOME Airport Services jest największym pod względem ilości obsługiwanych przewoźników agentem handlingowym w Polsce. Firma zatrudnia ponad 2000 Pracowników świadcząc usługi obsługi naziemnej samolotów, pasażerów i cargo kilkudziesięciu liniom lotniczym z całego świata w 6 portach lotniczych. Terminale cargo zlokalizowane w bezpośrednim sąsiedztwie portów lotniczych są ich dla WELCOME naturalnym dopełnieniem niezbędnym do realizacji pełnego zakresu usług dla przewoźników lotniczych. – Po Krakowie, Warszawie oraz Poznaniu, będzie to czwarta lokalizacja, w której WELCOME Airport Services oferować będzie kompleksowe usługi związane z lotniczym cargo. Terminal cargo w Szczecinie to jeden z dwóch ważnych dla naszej firmy projektów w tym roku. Wkrótce rozpoczniemy również działalność w nowoczesnym terminalu cargo w Warszawie. Cieszymy się nie tylko z umocnienia pozycji WELCOME jako dynamicznie rozwijającej się firmy, ale również z dodatkowej oferty, jaką możemy zaproponować naszym partnerom, a także z tego, że stajemy się ważną częścią rozwoju regionu Zachodniopomorskiego – powiedział na uroczystości Paweł Litkiewicz, Wice Prezes Zarządu Welcome Airport Services.

Najemcą Waimea Cargo Terminal Airport Szczecin-Goleniów została także firma OMERAir CARGO Sp. z o.o. oferująca pełny zakres usług spedycji lotniczej, morskiej oraz kolejowej. OMERAir CARGO na powierzchni 1 350 mkw. będzie świadczyć usługi w zakresie organizacji transportu towarów w przewozach lotniczych. Rynek cargo lotniczego rozwija się bardzo dynamicznie i ma olbrzymi potencjał. Przewozy lotnicze cargo stanowią jeden z filarów rozwoju gospodarczego, w szczególności są wsparciem dla innowacyjnych gałęzi przemysłu oraz dla handlu. Rola transportu lotniczego w Polsce będzie rosła, a wraz z nią rozwijać się będzie rynek rozwój usług cargo, będących coraz dynamiczniej rozwijającą się dziedziną transportu lotniczego.

Inwestorem Waimea Cargo Terminal Airport Szczecin-Goleniów jest spółka celowa Waimea Logistic Park 3 Sp. z o.o. należąca do Grupy Kapitałowej Waimea Holding S.A. Wartość inwestycji szacowana jest na ponad 30 milinów złotych. Projekt architektoniczny wykonała pracownia architektoniczna CITY architekci. Generalnym wykonawcą inwestycji jest firma Eastwave Building Company Sp. z o. o.

Grupa Kapitałowa Waimea Holding S.A. specjalizuje się w budowie na wynajem nowoczesnych parków magazynowo-przemysłowych oraz terminali cargo, powierzchni spełniających najwyższe światowe standardy. W 2019 roku spółka planuje realizację projektów takich jak Waimea Logistic Park Stargard, Waimea Logistic Park Bydgoszcz, Waimea Logistic Park Korczowa, Waimea Logistic Park Rzepin, Waimea Logistic Park Teresin, Waimea Logistic Park Tarnowo-Podgórne, oraz budowę kolejnych terminali cargo w sąsiedztwie portów lotniczych, w tym Waimea Cargo Terminal Szczecin Airport. Waimea Holding S.A. rozpoczęła proces budowy hal magazynowych klasy A z małymi modułami magazynowymi do sprzedaży i na wynajem. Pierwsze tego typu inwestycje inwestor planuje zrealizować w Bydgoszczy, w Kajetanach koło Warszawy, w Poznaniu oraz w Gdańsku.
tagi: Waimea Cargo Terminal Airport Szczecin-Goleniów, inwestycje ,