Drogeria

Dzidziuś – pielęgnacja od najmłodszych lat

Czwartek, 06 czerwca 2019 Autor: Anna Pańczyk, HURT & DETAL Nr 05/159. Maj 2019
Ochrona dziecka to priorytet każdej mamy. Pielęgnację od pierwszych dni życia zapewniają odpowiednie produkty. Jakich kosmetyków używać i jak odpowiednio zadbać o pielęgnację maluszka?
Skóra dziecka zdecydowanie różni się od skóry osoby dorosłej, jest cieńsza i delikatniejsza, a co za tym idzie – szczególnie narażona na czynniki zewnętrzne i szkodliwe substancje. Dlatego też wybór odpowiednich kosmetyków jest niezwykle ważny dla jego zdrowia. Dopiero około 2-3 roku życia skóra dziecka zaczyna przypominać skórę dojrzałego człowieka. Przez cały ten okres trzeba szczególnie o nią dbać stosując preparaty odpowiednio dostosowane do wieku.

Coraz częściej przyszli rodzice zaopatrują się we wszystkie potrzebne artykuły dla dziecka jeszcze przed jego narodzinami. Skompletowanie odpowiedniej wyprawki na pewno pozwoli zaoszczędzić dużo stresu po porodzie.

Troskliwa pielęgnacja

  • Produkty pielęgnacyjne
Podczas kompletowania produktów pielęgnacyjnych warto skupić się na najważniejszych potrzebach niemowlęcia. Szczególnymi etapami pielęgnacji skóry dzidziusia jest jej nawilżenie, ochrona oraz zabezpieczenie przed czynnikami zewnętrznymi. Produkty dla niemowląt powinny być przede wszystkim dostosowane dla dzieci od 1 dnia życia oraz opatrzone odpowiednimi atestami. Warto, aby były one również hipoalergiczne, ponieważ przez pierwsze dni z noworodkiem dopiero uczymy się tego, jakie potrzeby będzie miała jego skóra.

  • Nawilżenie i ochrona skóry
Podczas codziennej pielęgnacji skóry dziecka przede wszystkim trzeba zadbać o jej odpowiednie nawilżenie. Skóra niemowlęcia jest cieńsza od skóry dorosłego człowieka, nie ma jeszcze w pełni wykształconych naturalnych właściwości ochronnych oraz szybciej traci wilgoć.

Wśród produktów przeznaczonych do utrzymania odpowiedniego nawilżenia skóry dziecka wyróżniamy preparaty pielęgnacyjne oraz ochronne. Preparaty pielęgnacyjne charakteryzują się delikatniejszą konsystencją i służą do codziennej pielęgnacji skóry niemowlęcia. Przez pierwsze dni z noworodkiem w domu dopiero uczymy się jego potrzeb. Może okazać się, że jego skóra nie będzie wymagać dodatkowego nawilżenia. Jednak mimo wszystko warto, aby w wyprawce znalazł się balsam nawilżający przeznaczony dla dzieci od 1 dnia życia, ponieważ skóra noworodka siłą rzeczy silniej narażona jest na utratę wilgoci. Preparaty ochronne z kolei przydadzą się przede wszystkim podczas spacerów. Krem ochronny do buzi zabezpieczy skórę niemowlęcia przed czynnikami zewnętrznymi podczas chłodniejszych dni.

Kolejną kategorią produktów służących do utrzymania odpowiedniego nawilżenia skóry dziecka są emolienty, które tworząc pancerz ochronny zatrzymują wodę w naskórku, chronią skórę przed działaniem czynników zewnętrznych oraz wpływają na niego regenerująco. Emolienty stosuje się jako podstawową pielęgnację podczas leczenia problemów skórnych. Szczególnie polecane są do pielęgnacji u dzieci z atopowym zapaleniem skóry, jednak coraz częściej pojawiają się również jako składnik płynów myjących dla najmłodszych.

  • Pielęgnacja po kąpieli
Pierwsze kąpiele noworodka nie powinny trwać długo (zdecydowanie wystarczy kilka minut) i mogą odbywać się w samej wodzie. Do kąpieli niemowlęcia używamy odpowiednich preparatów przeznaczonych dla dzieci od 1 dnia życia, wystarczy łagodny płyn do kąpieli lub mydło w kostce dla niemowląt oraz szampon. Nawilżenie skóry po kąpieli jest szczególnie ważne w sytuacji, gdy zauważymy, że jest ona wysuszona. Przyda się wtedy krem nawilżający, którego cienką warstwę wklepujemy delikatnie w skórę niemowlęcia po kąpieli.

  • Pielęgnacja przy codziennych obowiązkach
Podczas kompletowania wyprawki warto zadbać o to, aby znalazły się w niej: krem ochronny do pupy, chusteczki nawilżane oraz maść na odparzenia. Podczas zmieniania pieluszki w pierwszej kolejności musimy oczyścić skórę dzidziusia chusteczkami. Nawet jeżeli u dziecka nie występują podrażnienia na skórze przy pośladkach, przed założeniem pieluszki warto profilaktycznie zabezpieczyć skórę kremem ochronnym. Ostatnia pozycja na liście wyprawkowej z tej kategorii, czyli maść na odparzenia, może przydać się w sytuacji, w której zauważymy zmiany na skórze przy pośladkach niemowlęcia. Jeżeli skóra jest zdrowa wystarczy krem ochronny.

  • Ochrona przed promieniowaniem
Poza odpowiednim nawilżeniem trzeba również pamiętać o ochronie skóry przed promieniowaniem UV. Wystawienie na promienie słoneczne samo w sobie jest niezdrowe. Dlatego też warto szukać cienia podczas spacerów z niemowlęciem lub osłaniać go przed słońcem. Jeśli chodzi o kremy z filtrem, należy smarować nimi wszystkie okryte części ciała dziecka. Skóra niemowlęcia jest bardziej wrażliwa na działanie promieniowania słonecznego, ponieważ słabiej od skóry osoby dorosłej produkuje barwnik. Krem z filtrem należy wybierać odpowiednio do grupy wiekowej. Skóra niemowlęcia nie jest jeszcze wykształcona w takim stopniu, aby chronić się przed składnikami kremów dla dorosłych. Najlepiej wybrać filtry mineralne, które tworzą na powierzchni skóry warstwę odbijającą promieniowanie UV.

Na promieniowanie UV jesteśmy narażeni w każdej porze roku – dlatego też warto zawsze pod ręką mieć preparat przeciwsłoneczny. Dla dziecka najlepiej wybrać najwyższy stopień ochrony, (do 3 roku życia zalecane są filtry o SPF 50). Krem potrzebuje około 20 minut aby się wchłonąć, także aplikujemy go odpowiednio wcześniej przed opuszczeniem domu.

Czym się sugerować przy wyborze?

Kompletowanie wyprawki dla noworodka może okazać się niezapomnianą przyjemnością jeśli będziemy pamiętać o najważniejszych kwestiach. Wybierając kosmetyki dla dzidziusia kierujemy się przede wszystkim jego bezpieczeństwem, dlatego też warto szukać preparatów z minimalnym składem – pozbawionym składników koloryzujących czy zapachowych. Poza tym, zawsze trzeba zwrócić uwagę na dostosowanie danego produktu do wieku oraz odpowiednie atesty. Kosmetyki dla dzieci powinny mieć przynajmniej dwa atesty: Państwowego Zakładu Higieny oraz ośrodka takiego jak Centrum Zdrowia Dziecka lub Instytut Matki i Dziecka.

Anna Pańczyk
Redaktor
tagi: ochrona dziecka, produkty, kosmetyki, pielęgnacja,