Wywiady

JEŚLI NA TARGI - TO Z FIRMĄ MAXPOL

Wtorek, 21 lipca 2009
Rozmowa z Tadeuszem Michalakiem - Prezesem Zarządu firmy MAXPOL Spółka z o.o.

Wiosenna edycja organizowanych przez Państwa firmę zagranicznych imprez targowych za nami. Proszę o krótkie podsumowanie targów związanych z branżą rolno-spożywczą w I półroczu 2009 roku.

 

- Pierwsze półrocze jak zwykle jest bardziej znaczące od drugiej połowy roku. Wynika to z czasu poświęconemu na targi. Już jakby stało się tradycją, że te bardzo prestiżowe odbywają się w tym czasie. Zorganizowaliśmy udział naszych producentów w szeregu imprez targowych. Głównie dotyczyły one branży rolno-spożywczej. Najważniejsze z nich to: ISM w Kolonii, PRODEXPO w Moskwie, IFE w Londynie, SIAL w Montrealu, PLMA w Amsterdamie, SNACKEKS w Berlinie, GULFOOD w Dubaju, FOODEX JAPAN w Japonii, czy FANCY FOOD w USA. Wzięło w nich udział wielu znanych polskich producentów. Są wśród nich takie firmy, które biorą udział w kilku imprezach targowych rocznie. Do nich należą między innymi MILLANO, TAGO, BOMILLA, DELICPOL, SĄDECKI BARTNIK, ASTRA. Są to firmy o wieloletniej tradycji i świetnych wyrobach. Ich wyroby są znane i cenione w wielu państwach świata.

 

Czy ogólnoświatowy kryzys gospodarczy odcisnął piętno na aktywności polskich wystawców na zagranicznych imprezach targowych?

 

- Niewątpliwie tak. Większość jednak uznaje, że liczą się tylko obecni. Ciągły kontakt z klientem jest bardzo ważny. To przynosi kolejne efekty. Konkurencja bowiem może w razie nieobecności odbić klienta. Branża rolno-spożywcza jeśli odczuła kryzys, to moim zdaniem w niewielkim procencie.

 

Które imprezy targowe cieszyły się w pierwszym półroczu największym zainteresowaniem wśród polskich wystawców?

 

- Największym zainteresowaniem w pierwszym półroczu jak i w poprzednich latach  - z tym, że w tym roku z większym udziałem - cieszyły się targi: ISM w Kolonii, IFE w Londynie i PLMA w Amsterdamie, w których wzięło udział kilkudziesięciu producentów branży spożywczej. W odróżnieniu od innych, targi ISM w Kolonii są bardzo prestiżowe i specjalistyczne, na nich bowiem prezentowana jest wyłącznie branża producentów słodyczy. Biorą w nich udział praktycznie wszyscy liczący się producenci słodyczy z całego świata. Na tych targach kryzysu nie widać.

 

Wschód, czy Zachód - który kierunek polscy wystawcy artykułów FMCG wybierają najczęściej?

 

- Zdecydowanie Zachód. Przyjmując proporcjonalnie to Wschód stanowi około 40%  udziału w targach. Patrząc od strony producentów to ich zdaniem ponoszenie kosztów wystawiennictwa przy daleko idącej inflacji na rynkach Europy wschodniej nie jest zasadne. Oszczędzają, chociaż dewizą jest być obecnym i to się liczy.

 

Które imprezy targowe związane z sektorem rolno-spożywczym polecilibyście na drugą połowę 2009 roku? 

 

- Druga połowa roku jak już zaznaczyłem jest bardziej skromna. Organizujemy wystąpienie na targach jak co roku WORLD FOOD w Moskwie, ANUGA w Kolonii, AGROPRODMASZ w Moskwie, SWEET MIDDLE EAST w Dubaju oraz SWEET CHINA w Szanghaju. Szukamy dla naszych producentów nowych rynków zbytu i stąd w planie mamy WORLD FOOD w Ałmacie, czy GIDA w Istambule. Sięgamy w głąb Rosji chcemy być obecni na targach FOOD SIB w Nowosybirsku. Tymi propozycjami mamy nadzieję zainteresować naszych polskich producentów. Obecność na tych targach to znacznie wyższe koszty. Tu ukłon w stronę rządu, aby reaktywował możliwości dofinansowania do udziału w targach. Im szybciej to się stanie, tym promocja eksportu polskich produktów będzie bardziej skuteczna, a tym samym może w znacznym stopniu zwiększyć się udział polskiego eksportu tej branży. W kryzysie tym bardziej trzeba pomóc. Oddzielną sprawą jest dofinansowanie z tzw. „Paszportu do Eksportu". Tu o dofinansowanie mogą się ubiegać przedsiębiorstwa, które chcą rozpocząć eksport swoich wyrobów lub ci, których eksport nie przekracza 30% ich produkcji. Jest to jednak oddzielny temat na który już wielokrotnie się wypowiadałem. Bądźmy dobrej myśli, że nastąpi zdecydowane działanie.

 

Czy istnieje już możliwość rezerwacji powierzchni wystawienniczej na rok 2010? Gdzie można uzyskać szczegółowe informacje na temat harmonogramu targów?

 

- Tak, istnieje możliwość rezerwacji powierzchni na 2010 rok. Szczegółowy harmonogram targów na rok 2010 dostępny jest na naszej stronie internetowej, na którą zapraszamy. Jako wieloletni partner i organizator imprez targowych, rokrocznie mamy przydzieloną w pierwszej kolejności prestiżową powierzchnię na wielu organizowanych przez nas targach. Służymy wyczerpującymi informacjami.

 

Panie Prezesie - wiem, że to trudne pytanie - ale proszę powiedzieć: dlaczego warto jeździć z Maxpolem?

 

- To jedno z najtrudniejszych pytań. Na to pytanie powinni odpowiedzieć nasi wystawcy. Ja mogę tylko powiedzieć, że firma MAXPOL uzyskała wyróżnienie Lidera Usług Targowych za lata 2006 i 2007. To wynik naszej działalności. Otrzymaliśmy również od organizatorów targów za granicą wiele dyplomów - za zdaniem naszych partnerów  -bardzo dobrą współpracę. Naszą dewizą jest kompleksowe świadczenie usług samego wystawiennictwa, jak i obsługi udziału przedstawicieli wystawcy. Chodzi o to, aby nie musieli sami organizować swojego udziału. Oni powinni poświęcić czas na promocję swoich produktów i rozmowy z klientami. Cieszymy się jak klient jest zadowolony, bo osiągnął zakładany cel swojego udziału w targach. Mamy liczne grono stałych klientów. Zapraszamy do współpracy na kolejnych targach z MAXPOL-em, i jednocześnie tą drogą serdecznie dziękujemy naszym klientom za bardzo dobrą współpracę.

 

Dziękuję za rozmowę.

 

Tomasz Pańczyk

tagi: Maxpol ,