Wspólne działania dla dobra lokalnych społeczności to wielka wartość, o którą nieustannie dba firma Żywiec Zdrój S.A.– organizator konkursu grantowego „Lokalne Inicjatywy Społeczne”, realizowanego w ramach programu „Dobry Sąsiad”. W ciągu 10 lat na dotacje, darowizny, inwestycje w rozwój lokalnej infrastruktury firma przeznaczyła 14,2 mln złotych. Projekty, które w nowej edycji konkursu otrzymają dofinansowanie, pozwolą mieszkańcom gmin Radziechowy-Wieprz, Węgierska Górka i Jeleśnia żyć lepiej, bliżej siebie oraz bliżej natury.
Nowa edycja, jeszcze więcej możliwościProstota i dostępność – to dwa kluczowe i niezmienne warunki programu, dzięki którym aplikowanie o nagrody jest procesem przyjaznym. W tegorocznej edycji pojawiło się natomiast kilka nowości, które z pewnością ucieszą potencjalnych uczestników. Po pierwsze, wraz z powiększeniem zasięgu programu do trzech gmin, zwiększa się też pula grantów – w tym roku na dofinansowanie inicjatyw przeznaczone jest łącznie aż 150 tysięcy złotych, po 50 tys. na każdą z gmin. W tegorocznej edycji wprowadzono także dodatkową kategorię konkursową. Uczestnicy będą mogli zgłaszać projekty w ramach czterech następujących dziedzin:
- Ekologia – projekty promujące działania prośrodowiskowe i szerzące świadomość ekologiczną wśród społeczności lokalnej.
- Promocja zdrowia – inicjatywy propagujące prowadzenie zdrowego stylu życia poprzez dbałość o odpowiednie odżywianie, nawodnienie i aktywność fizyczną.
- Integracja i aktywizacja społeczności lokalnej – działania, które angażują lokalną społeczność we wspólne działania, takie jak promocja walorów turystycznych rejonu i lokalnej kultury, dzielenie wspólnych zainteresowań.
- Poprawa bezpieczeństwa społeczności lokalnej – nowa kategoria, obejmująca inicjatywy mające na celu poprawę bezpieczeństwa mieszkańców gmin objętych programem.
Konkurs o przyjaznych zasadachWarunki udziału są dla uczestników niezwykle przyjazne, ponieważ formalności zostały ograniczone do minimum. Aby wysłać zgłoszenie, wystarczy pobrać formularz ze strony internetowej programu, wypełnić go i wysłać mailem lub pocztą. Podobnie jak w zeszłym roku, konkurs kierowany jest do wszystkich, którzy chcieliby zaangażować się na rzecz wspólnej sprawy. O grant mogą starać się zarówno organizacje pozarządowe, szkoły, jak i osoby fizyczne. Podobnie jak w ubiegłym roku, wkład własny nie jest konieczny, aby otrzymać nagrodę. W przypadku pojawienia się jakichkolwiek wątpliwości, na każdym etapie składania wniosku można uzyskać pomoc u organizatora programu.
Zapisy do programu grantowego ruszyły 2 października br. i trwają do 19 listopada. Zwycięzców konkursu poznamy z początkiem stycznia 2019, zaś projekty powinny zostać zrealizowane w okresie luty-wrzesień 2019. W porównaniu z ubiegłoroczną edycją, oznacza to znacznie wydłużenie czasu wdrożenia inicjatyw, który zmienił się z czterech do aż ośmiu miesięcy. Wszystkie szczegóły dostępne są na stronie:
https://lis-zywiec-zdroj.pl/ Owocne zaangażowanieUbiegłoroczna edycja programu odniosła wielki sukces – dofinansowanie otrzymało aż 17 projektów. W ich realizację zaangażowało się blisko 12700 uczestników, w tym 2700 bezpośrednich oraz aż 46 lokalnych podmiotów i instytucji. W ramach działań edukacyjnych przeprowadzono 213 warsztatów i lekcji. W efekcie inicjatyw powstały 4 nowe, trwałe elementy infrastruktury. Dzięki realizacji projektów zgłoszonych w ubiegłym roku, zasadzono 680 drzew oraz krzewów i zebrano prawie półtora tysiąca kilogramów śmieci.
Dobry sąsiadKonkurs grantowy „Lokalne Inicjatywy Społeczne” realizowany jest w ramach programu „Dobry Sąsiad”. Stworzony przez Żywiec Zdrój S.A. program, wynika ze strategii zrównoważonego rozwoju firmy. Zgodnie z nią, czerpiąc ze źródeł, producent ze szczególną troską dba o dobro natury i okolic, z których pochodzi. W odpowiedzi na potrzeby lokalnych społeczności, firma współpracuje z organizacjami pozarządowymi, władzami gminnymi i powiatowymi z terenów, gdzie znajdują się zakłady należące do Żywiec Zdrój S.A. Celem programu jest wspieranie oraz pomoc mieszkańcom, a także angażowanie się w rozwiązywanie istotnych problemów z punktu widzenia lokalnej społeczności.