Kategorie produktów

Zimowe kosmetyki

Czwartek, 14 grudnia 2017 HURT & DETAL Nr 12/142. Grudzień 2017
Czego potrzebujemy zimą? Jak odpowiednio zadbać o twarz, dłonie, usta, włosy? Właściwa ochrona i intensywna pielęgnacja, to podstawa.
Zima jest bardzo wymagającą porą roku. Spadek temperatury, silny wiatr oraz mrozy sprawiają, że nasza skóra staje się bardziej podatna na uszkodzenia oraz narażona na wysuszenie i nadwrażliwość, czego skutkiem mogą być m.in.: zaczerwienienia czy popękane naczynka. Dlatego pamiętajmy o codziennej ochronie i pielęgnacji skóry.

Zimowa kosmetyka twarzy

Podczas okresu wzmożonej wrażliwości skóry spowodowanej chłodem i wiatrem, warto do użytku codziennego zaopatrzyć się w płyn micelarny. Stanowi on lżejszą opcję kosmetyku do oczyszczenia twarzy, zmywania makijażu, czy po prostu odświeżenia skóry. Najważniejszą ich cechą, przydatną szczególnie podczas zimowych mrozów jest duża zawartość składników głęboko nawilżających, takich jak witamina E oraz D-panthenol, czyli prowitamina B5, które działają nawilżająco oraz łagodząco. 

Kolejną zmianą, jaką warto wprowadzić do pielęgnacji skóry twarzy w tym okresie jest zastąpienie kremu nawilżającego na dzień kremem ochronnym. Doskonale sprawdzają się one w ujemnych temperaturach, więc podczas wyjazdu na narty bądź snowboard mogą okazać się rozwiązaniem niezastąpionym. Jednak przy aplikowaniu kremu warto pamiętać o tym, że jest on stosunkowo tłusty i czas wchłonięcia się w skórę wydłuża się (średnio około 20 minut) oraz o tym, że nie każdy nadaje się pod podkład. Różnorodność kosmetyków jest ogromna, dlatego też wśród kremów ochronnych pojawiają się m.in. bogate w witaminy A i E wzmacniające i odżywiające skórę czy bogate w masło Shea, wazelinę bądź olejki, czyli składniki wzmacniające barierę ochronną skóry. W szczególności miłośnicy sportów zimowych powinni pamiętać, że skóra nawet w mroźnym okresie roku narażona jest na promieniowanie UV, co łatwo zauważyć po dniu spędzonym na stoku. Dlatego też przy zakupie kremu ochronnego warto upewnić się czy posiada on satysfakcjonujący nas filtr przeciwsłoneczny.

Zadbajmy o dłonie

Zimowe warunki atmosferyczne motywują nas do powiększenia własnej garderoby o grube i ciepłe rękawiczki. Zapewniają one jednak tylko częściową ochronę dla narażonej na podrażnienia delikatnej skóry dłoni, a bariera hydrolipidowa dłoni, która stanowi najważniejszą część bariery ochronnej skóry przed czynnikami zewnętrznymi, ulega szybkiemu zniszczeniu pod wpływem czynników takich jak detergenty czy promieniowanie UV. Dlatego też każda kobieta powinna wprowadzić do swojej codzienności kilka zasad, które zniwelują nieprzyjemne skutki zimowej pogody.

Przede wszystkim systematyczna pielęgnacja

Kremy do rąk powinny spełniać trzy fundamentalne funkcje: natłuszczać, regenerować oraz odżywiać delikatną skórę. Zimą najlepiej zaopatrzyć się w produkt, który przede wszystkim zapewni ochronę. Nie musi być to wyspecjalizowany krem ochronny do rąk. Tłusty bądź półtłusty krem do skóry twarzy również może spisać się świetnie. Należy używać go, gdy skóra dłoni staje się sucha, ale też po każdym umyciu rąk, ponieważ tłuszczowy płaszcz ochronny na skórze dłoni znika po każdym ich umyciu.  Najlepiej zatem zaopatrzyć się w jak najbardziej podręczny krem, aby stale mieć go przy sobie. Raz w tygodniu warto poświęcić więcej czasu na wykonanie peelingu enzymatycznego, który pomoże nam pozbyć się wysuszonego i martwego naskórka oraz wykonać masaż dłoni z pomocą balsamu lub olejku, który pobudzi krążenie skóry.

Równie ważną zmianą, którą należy wprowadzić w życie jest unikanie środków drażniących, zaczynając od mydła i kończąc na silnie działających produktach, których używamy do sprzątania. Środki takie niszczą oraz wysuszają delikatną skórę dłoni, czego skutkiem mogą być podrażnienia. Dlatego pamiętajmy o tym, aby podczas sprzątania czy mycia naczyń zakładać rękawiczki.

Pielęgnacja ust

Usta są jednym z najwrażliwszych punktów ciała, a niestety kobiety czasami zapominają o ich pielęgnacji. Bardzo częstym nawykiem jest oblizywanie warg podczas spacerów na mrozie. Warto jednak oduczyć się tego tak szybko, jak jest to możliwe, gdyż warstwa naskórka pokrywająca usta wysusza się i zostaje wtedy pozbawiona bariery ochronnej. Ochronny balsam, masełko do ust czy nawet wazelina powinny mieć zatem stałe miejsce w torebce każdej kobiety. Jednak poza wyrobieniem sobie nawyku stosowania tych produktów ochronnych, pamiętajmy również o pielęgnacji w domu. Warto poświęcić przynajmniej jeden wieczór w tygodniu na to, aby solidnie zadbać o usta. W pierwszej kolejności najlepiej wykonać peeling, by pozbyć się martwego naskórka na wargach. Następną częścią kuracji jest maseczka. Możemy wykonać ją z tłustego kremu, który nawilży wysuszone usta lub z miodu. Miód jest wykorzystywany do pielęgnacji ust bardzo często, świetnie sprawdza się przy spierzchniętych i popękanych wargach. Wystarczy nałożyć oraz wmasować jego grubą warstwę w usta i najlepiej pozostawić na całą noc.

Nie zapominajmy o włosach

Bardzo często długie włosy przysparzają paniom mnóstwo problemów zimą. Elektryzują się, szybciej przetłuszczają, a po zdjęciu czapki tracą objętość i matowieją. Codziennie przemieszczamy się wielokrotnie z nagrzanych, suchych pomieszczeń w plener, gdzie różnica temperatur wykazuje często ponad dwadzieścia stopni. Narażamy wtedy włosy na gwałtowną zmianę temperatury, co powoduje, że matowieją i wysuszają się. Jak temu zaradzić? Po pierwsze należy nawilżać powietrze w pomieszczeniach, w których przebywamy, a także nosić czapkę, aby zapewnić maksymalne bezpieczeństwo cebulkom włosów, ponieważ konsekwencją ich przemarznięcia jest m.in. wypadanie włosów. Jeśli chodzi o czapkę najlepiej zainwestować w taką z materiałów naturalnych jak dzianina, która przepuszcza powietrze niwelując potliwość i co za tym idzie przetłuszczanie się włosów, ale również chroni skórę głowy przed zmarznięciem. Nie bójmy się często myć włosów zimą. Mają one tendencję przetłuszczać się częściej, dlatego też należy myć je tak często, jak zachodzi potrzeba. Jednak całoroczne, uniwersalne produkty typu szampon i odżywka w jednym lepiej odstawić na okres letni. Zimą zdecydowanie lepiej sprawdzi się łagodny, lekki szampon, który nie obciąży w znaczącym stopniu naszych włosów i sprawdzi się doskonale przy częstszym stosowaniu. Po każdym myciu należy używać odżywek z zimowych serii, które zawierają składniki antystatyczne albo preparatów np. z jedwabiem, nawilżających i wygładzających powierzchnię włosów. Po umyciu włosów niezwykle istotne jest również dokładne wysuszenie ich, ponieważ w kontakcie z ujemną temperaturą włosy mogą zamarznąć, czego rezultatem będzie ich łamliwość. Właściwym uwieńczeniem pielęgnacji zimowej włosów niech będzie cotygodniowe używanie maski, która odżywi cebulki, zamknie łuski włosowe i nawilży skórę głowy. Mróz, wiatr, śnieg czy ogrzewanie centralne mają wpływ na stan naszej skóry, która o tej porze roku wymaga szczególnej pielęgnacji. Wśród bogatej oferty producentów z pewnością każdy znajdzie coś dla siebie.

Anna Pańczyk


tagi: kosmetyki , drogeria ,