Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi tworzy Zespół ds. opracowania programu sektorowego dla sektora wyrobów winiarskich w Polsce. W jego skład wchodzą przedstawiciele urzędów centralnych, jednostek naukowo-badawczych, jak również osoby reprezentujące organizacje winiarskie. 15 września członkowie zespołu wzięli udział w wyjazdowym spotkaniu, które przybliżyło im specyfikę i problemy branży winiarskiej w Polsce. Współorganizatorem wydarzenia był Związek Pracodawców Polska Rada Winiarstwa.
Uczestnicy powstającego Zespołu ds. opracowania programu sektorowego dla sektora wyrobów winiarskich w Polsce skorzystali z gościnności Instytutu Ogrodnictwa w Skierniewicach. W ramach wizyty zwiedzili winnicę Victoria oraz poznali kolekcję odmian winorośli. Pracownicy Instytutu, na czele z Dyrektor prof. Małgorzatą Korbin, przygotowali ponadto prelekcje i prezentacje na temat prowadzonych w instytucie prac z zakresu uprawy winorośli oraz perspektyw rozwoju winiarstwa gronowego i produkcji cydrów w Polsce.
Goście mieli również okazję odwiedzić nowoczesny zakład produkcyjny firmy Jantoń – członka Związku Pracodawców Polska Rada Winiarstwa; jeden z największych zakładów winiarskich w Polsce. Firma Jantoń jest producentem szerokiego asortymentu wyrobów winiarskich, poczynając od win gronowych, poprzez jakościowe ekologiczne wina owocowe, wina grzane, cydry oraz fermentowane napoje winiarskie. Łączna produkcja to 40 mln l rocznie, firma zatrudnia 195 pracowników. Nowy prezes firmy – Jakub Nowak zaprezentował gościom nowoczesne, spełniające wysokie standardy hale produkcyjne i magazyny oraz wyspecjalizowane laboratorium wraz z działem R&D.
Ważnym punktem wydarzenia była dyskusja na temat aktualnej sytuacji, problemów branży winiarskiej, ich przyczyn i perspektyw na rozwój oraz specyfiki polskiego sektora winiarskiego. Warto wspomnieć, że składa się na niego winiarstwo owocowe, produkcja miodów pitnych oraz win gronowych. „Udział poszczególnych podkategorii rynku winiarskie-go jest w Polsce typowy dla szerokości geograficznej. W Polsce produkuje się 1,2 mln hl fermentowanych napojów winiarskich, ok. 1 mln l miodów pitnych i 0,7 mln l win gronowych. Zespół, którego celem jest stworzenie programu rozwoju, zacznie niebawem swoje prace. ZP PRW pokłada w nim duże nadzieje, deklarując jednocześnie gotowość do zorganizowania kolejnych spotkań wyjazdowych w niedalekiej przyszłości” – mówi Magdalena Zielińska, prezes Związku Pracodawców Polska Rada Winiarstwa.
Liderem produkcji fermentowanych napojów winiarskich w Unii Europejskiej jest Wielka Brytania, gdzie powstaje rocznie ok. 10,2 mln hl. Struktura polskiego winiarstwa wynika bezpośrednio z dostępności surowców. Polska jest liderem produkcji owoców takich jak jabłka, czarna porzeczka, wiśnie. W 2016 r. wyprodukowano w naszym kraju ponad 4 mln ton jabłek, co stawia nas na 3. pozycji na świecie po takich mocarstwach jak Chiny i USA. Aktualnym światowym problemem jest stale rosnąca produkcja tych owoców, a winiarstwo owocowe daje potencjał odbioru i przetworzenia tych owoców.
"Obecnie największym wyzwaniem branży jest to, że nie ma w Polsce i Unii Europejskiej odpowiednich przepisów regulujących produkcję napojów fermentowanych, czyli win z innego surowca niż winogrona. Jako kraj jesteśmy światowym potentatem jeżeli chodzi o surowiec w postaci najwyższej klasy owoców. To, w połączeniu z nowoczesnymi zakładami produkcyjnymi, pozwala nam na budowanie silnej pozycji polskich produktów, takich jak cydr czy wina owocowe i grzane, na rynku światowym. Niezwykle istotnym jest fakt rozpoczęcia dialogu z przedstawicielami władzy i ustalenia wspólnego celu, jakim jest zbudowanie mocnej pozycji polskiej branży winiarskiej na świecie, opartej na sile polskiego surowca. Po spotkaniu jestem przekonany że zaczynamy wspólnie podążać w tym kierunku" – dodaje Jakub Nowak, prezes firmy Jantoń.
Powołanie Zespołu ds. opracowania programu sektorowego dla sektora wyrobów winiarskich w Polsce, połączone z merytoryczną dyskusją na temat możliwości i sposobów rozwiązywania problemów ograniczających branżę oraz stałe tworzenie sprzyjających warunków do rozwoju polskiego winiarstwa są nadzieją zarówno dla branży winiarskiej jak i sadowniczej. Produkcja cydrów jest jednym z najszybciej rozwijających się sektorów branży alkoholowej na świecie, rośnie zainteresowanie winami owocowymi - te trendy to szansa na wykorzystanie potencjału polskich przedsiębiorstw.
W rozmowach wzięli udział także inni przedstawiciele Związku Pracodawców Polska Rada Winiarstwa – prezes Magdalena Zielińska oraz członkowie reprezentujący pozostałe duże winiarskie zakłady produkcyjne – Bartex Bartol i Henkell Polska.