W świetle badań w kwestii higieny mamy jeszcze co nieco do przepracowania. Wyniki raportu „Badania na temat higieny Polaków” zrealizowanego przez TNS OBOP dla firmy Rossmann mówią same za siebie…
Na pewno nie brak kobiet, które w łazience mogą spędzać naprawdę długi czas, poddając się rozmaitym zabiegom kosmetycznym. Nie inaczej jest w przypadku mężczyzn – przybywa tych, którzy zdają sobie sprawę, że czyści i zadbani nie tylko lepiej wypadają w oczach partnerek, ale też kolegów i koleżanek z pracy. Kiedy jednak przemawia do nas średnia krajowa, przestaje być tak różowo i pachnąco…
Raz i już…
Z najnowszego badania wynika, że tylko 27% Polaków myje się dwa lub więcej razy dziennie. Taką postawę prezentują głównie osoby młode – do 39. roku życia. Ponad połowa ogranicza się do jednej kąpieli lub prysznica w ciągu doby. Co ciekawe tradycja porannego prysznica dopiero u nas się tworzy. Zdecydowanie preferujemy wieczorne ablucje – taką wersję przed położeniem się spać wybiera 54% respondentów. Dla porównania 34% deklaruje, że rano bierze prysznic. 11% Polaków uważa, że jedna kąpiel na dwa dni w zupełności im wystarcza…
Żel wybierany częściej niż mydło
Ponad połowa Polaków podczas mycia sięga po żel pod prysznic. Co czwarty pytany mówi, że wybiera mydło w kostce. Mydło wybierają głównie konsumenci w wieku starszym (26% osób w wieku 50-59 lat oraz 43% ankietowanych powyżej 60 roku życia). To także produkt, po który chętnie sięgają panowie. Żel najchętniej wybierany jest przez młodszych klientów.
Ważny zapach
Czym kieruje się Polak sięgając po konkretny wariant żelu pod prysznic? Aż 61% osób odpowiedziało, że zapachem produktu. Na drugiej pozycji jest cena – na ten aspekt zwraca uwagę 30% pytanych. Skład i konsystencja kosmetyku ma znaczenie dla 1/5 ankietowanych, a tylko 18% sprawdza przed zakupem, do jakiego typu skóry produkt jest dedykowany.
Higiena po polsku
Jak więc Polacy dbają o higienę? 65% odpowiada, że bierze kąpiel lub prysznic. Co trzecia osoba deklaruje, że regularnie zmienia ubranie (aż chciałoby się zapytać, co z pozostałymi?!). 15% ankietowanych na tak postawione pytanie odpowiada, że … używa perfum. Można tylko mieć nadzieję, że jednak skrapiają się tymi pachnidłami na skórę umytą, a nie z lekka nieświeżą, bo nie ma chyba bardziej dokuczliwej dla otoczenia mieszanki niż zmieszana woń potu i perfum… W kwestii mycia włosów 28% Polaków czyni to co drugi dzień, a 29% uważa, że najlepiej, gdy myją je co trzy dni. Mniej niż ¼ ankietowanych myje włosy codziennie. Co ciekawe częściej deklarują to mężczyźni niż kobiety (33% wobec 14%). Aż co piątemu Polakowi wystarcza umycie włosów raz w tygodniu!
Kosmetyk kontra pot
Polacy w walce z potem wciąż stawiają na dezodoranty – tak przynajmniej zadeklarowało 40% pytanych. W tej grupie do używania raz dziennie przyznało się 47% badanych, a nieco mniej – 39% używa go dwa razy dziennie. Antyperspirant to kosmetyk, po który sięgają głównie te osoby, które deklarują, że myją się zarówno rano, jak i wieczorem. Ten produkt, który lepiej i pewniej zabezpiecza przed poceniem, doceniają głównie osoby pracujące (56%), z wykształceniem wyższym (59%) lub średnim (53%). Częściej też znajdziemy go w koszyku osoby młodej (15-39 lat) niż starszej.
Lepiej z higieną jamy ustnej
Rośnie wśród Polaków, szczęśliwie, dbałość o stan uzębienia. ¾ zadeklarowało, że myje zęby dwa razy dziennie. Ale już co piąty Polak czyści zęby tylko raz dziennie, zazwyczaj wieczorem. Gorzej wypada regularność wymiany szczoteczki do zębów. Choć dentyści zachęcają, by po nową sięgać po 2-3 miesiącach użytkowania, to aż 45% Polaków wymienia ją rzadziej, a ¼ robi to ledwie co pół roku. Co dziesiąty Polak zmienia szczoteczkę raz na rok. Aż strach pomyśleć, jak ona musi wyglądać po takim czasie…
Bakterie na rękach
Oczywistym jest, że nie możemy żyć w wyjałowionym środowisku. Bakterie są z nami od zawsze, ale kiedy przybywa tych chorobotwórczych, a nie myjemy dokładnie rąk, zagrażają nam rozmaite przypadłości: od grypy po biegunkę. Jednak zwyczaj, by myć ręce ciepłą wodą i mydłem kilka razy dziennie nie wszedł nam przesadnie w nawyk. 42% pytanych nie jest w stanie odpowiedzieć, jak często myje ręce w ciągu dnia. ¼ deklaruje, że myje ręce od 6 do 10 razy w ciągu doby, a 1/5 – 3 do 5 razy. Ręce najczęściej myjemy po wyjściu z toalety (87%), przed jedzeniem (80%), po powrocie do domu (73%), zanim zaczniemy przyrządzać jedzenie (69%) i po kontakcie ze zwierzętami (53%).
Lidia Lewandowska