Wiadomości

Rynek magazynowy czekają kolejne rekordy

Piątek, 11 sierpnia 2017
W Polsce w budowie znajduje się obecnie ponad 1,6 miliona m kw. powierzchni magazynowej i przemysłowej podaje firma doradcza Savills w najnowszym raporcie podsumowującym pierwsze sześć miesięcy 2017 r. Jest to najwyższy wynik w historii, który zapowiada, że na koniec roku może po raz kolejny paść rekord podaży nowej powierzchni.
„Kondycja rynku nieruchomości magazynowych w Polsce nadal jest bardzo dobra. Polski rynek wciąż nie jest nasycony i ma potencjał do dalszego rozwoju. Spadające bezrobocie może stymulować rozwój białych plam na magazynowej mapie Polski, gdyż część najemców może skusić lepszy dostęp do pracowników w tych regionach. Rynek napędza też dynamiczny rozwój sektora e-commerce, który potrzebuje zaplecza magazynowego i logistycznego. Nic nie wskazuje na to, by koniunktura miał się w najbliższym czasie odwrócić. Co więcej, obecny rok ma szansę być jeszcze lepszym od poprzedniego” – mówi Wojciech Zoń, Dyrektor Działu Powierzchni Magazynowych i Przemysłowych, Savills.

Zgodnie z raportem "Market in Minutes - Rynek powierzchni magazynowych i przemysłowych w Polsce" w pierwszej połowie 2017 roku do użytkowania oddano blisko 800,000 m kw. nowoczesnej powierzchni magazynowej i przemysłowej. Oznacza to 17% wzrost w porównaniu do analogicznego okresu ubiegłego roku. Największymi obiektami dostarczonymi na rynek w tym okresie były: rozbudowa P3 Błonie (47 500 m kw.) w drugiej strefie Warszawskiej, którego właścicielem jest GIC, BTS dla Kaufland (45 700 m kw.) w Bydgoszczy wybudowany przez Panattoni oraz rozbudowa Prologis Park Piotrków II (42 200 m kw.) w regionie Polski Centralnej. Uwzględniając powierzchnie, które już zostały dostarczone na rynek w tym roku i rekordowo wysoki wolumen powierzchni w budowie, na koniec roku należy się spodziewać nowej podaży przekraczającej poziom z 2016 r. (kiedy to sięgnęła prawie 1,2 miliona m kw.).

Obecnie w budowie pozostaje rekordowo dużo powierzchni – ponad 1,6 miliona m kw., czyli ponad dwa razy tyle jak w analogicznym okresie rok temu. Do największych projektów w budowie należą trzy stutysięczniki typu BTS: dwa dla sieci Amazon (161 000 m kw. w Szczecinie i 135 000 m kw. w Sosnowcu), których deweloperem jest firma Panattoni oraz magazyn dla sieci Zalando (130 000 m kw.) w Szczecinie budowany przez firmę Goodman.

Jak podaje firma Savills w pierwszej połowie br. odnotowano również bardzo wysoki popyt na powierzchnie magazynowe i przemysłowe. 1,9 miliona m kw. wynajęte w pierwszych sześciu miesiącach roku było jednym z najwyższych wolumenów w historii i prawie o połowę wyższym niż w tym samym okresie rok temu (1,3 miliona m kw.).

Najwięcej powierzchni zostało wynajęte na pięciu głównych rynkach, z czego aktywność najemców skupiała się przede wszystkim na Polsce Centralnej (24% całkowitego popytu) i Warszawie (22%). Poza głównymi rynkami wysoką aktywność zaobserwowano na zachodzie kraju, w pobliżu granicy z Niemcami, gdzie wynajęto ponad 105 700 m kw. (6% całkowitego popytu).

W pierwszej połowie roku na rynku najmu, wśród największych transakcji, dominowały projekty BTS m.in.: magazyn dla Amazon w Sosnowcu (135 000 m kw.), obiekt dla Castoramy w Strykowie (101 700 m kw.) oraz magazyn dla BSH w Łodzi (79 000 m kw.) wszystkie realizowane przez Panattoni.

Mimo dynamicznego rozwoju rynku wskaźnik pustostanów pozostaje na niskim poziomie – 5.9%, czyli lekko powyżej średniej z trzech ostatnich lat (5,5%). Ponad ¾ powierzchni obecnie budowanej została już wynajęta, dlatego w następnych kilku miesiącach nie jest spodziewany istotny wzrost pustostanów,

Czynsze efektywne utrzymują się na stabilnym poziomie wahając się od 1,80 EUR/m kw./miesiąc do 3,00 EUR/m kw./miesiąc za większe moduły typu BIG BOX, dochodząc do poziomu 4,80 EUR/m kw./miesiąc w przypadku mniejszych powierzchni typu SBU.



tagi: rynek magazynowy , Savills , Wojciech Zoń , Market in Minutes ,