W dniach 2-3 sierpnia br., na Ukrainie, we Lwowie, przebywała polska delegacja pod przewodnictwem podsekretarz stanu Ewy Lech.
W skład delegacji wchodzili również: główny lekarz weterynarii Paweł Niemczuk oraz dyrektor Państwowego Instytutu Weterynaryjnego – Państwowego Instytutu Badawczego w Puławach prof. Krzysztof Niemczuk.
Celem spotkań była wzajemna wiarygodna, oparta na stanie faktycznym, wymiana informacji o sytuacji epidemiologicznej w zakresie afrykańskiego pomoru świń (ASF) zarówno w Polsce jak i na Ukrainie, ze szczególnym uwzględnieniem obszaru nadgranicznego.
Ukraina staje się drugim, po Białorusi państwem, z obszaru którego wirus ASF może skutecznie przedostać się na terytorium Polski. Dlatego, tak ważne jest, aby strona polska posiadała pełną informację o sytuacji epizootycznej po ukraińskiej stornie granicy. Ułatwi to podejmowanie adekwatnych i skutecznych działań epidemiologicznych i administracyjnych. W tym aspekcie kluczowe dla Polski stają się ukraińskie administracyjne obwody wołyński, lwowski i zakarpacki graniczące z naszymi województwami lubelskim i podkarpackim. Obwód zakarpacki mógł być zarzewiem powstania już dwóch ognisk ASF u trzody chlewnej w Rumunii, na pograniczu ukraińsko rumuńskim.
Podczas rozmów strona polska zaproponowała zorganizowanie dla ukraińskich pracowników administracyjnych i laboratoryjnych wizyt studyjnych, które realizowane będą w MINROL, GIW a także w PIWet-PIB w Puławach. Celem ich będzie przekazanie ukraińskim specjalistom najważniejszych informacji o dotyczących wdrożonych zasad postępowania administracyjnego i laboratoryjnego, które z jednej strony są niezbędne do skutecznego ograniczania rozprzestrzeniania się wirusa ASF na terytorium państwa gdzie choroba występują, a z drugiej są zgodne z wymaganiami unijnymi.
Dodatkowo, rozmowy dotyczyły sytuacji międzynarodowej w zakresie ASF, ze szczególnym uwzględnieniem Republiki Czeskiej oraz Rumunii, czyli kolejnych państwa UE na terytorium których ASF stwierdzono w ostatnim czasie zarówno u dzików (Czechy) jak i u trzody chlewnej (Rumunia).
Delegacji ukraińskiej przewodniczył wiceminister, szef Ukraińskiej Inspekcji Bezpieczeństwa Żywności i Ochrony Konsumentów Volodymyr Lapa. W skład ukraińskiej delegacji wchodzili również wicegubernator obwodu lwowskiego Rostyaław Zamłynsky, wicegubernator obwodu zakarpackiego Wiktor Mikulin, a także pracownicy ukraińskiej Inspekcji, lekarz weterynarii z obwodów przygranicznych i pracownicy administracyjni odpowiedzialni za zwalczanie ASF na Ukrainie.
źródło: minrol.gov.pl