Przeziębienie, mała kontuzja, zdarte kolano, ukąszenie przez owada czy poparzenie słoneczne to jedne z wielu niedogodności, które zazwyczaj przytrafiają się na wakacjach. Dlatego tak ważne jest odpowiednie wyposażenie wakacyjnej apteczki w kosmetyczce.
Podstawowe leki OTC oraz te specjalne, dobrane pod kątem miejsca, a właściwie kraju, do którego się wybieramy, są jednymi z ważniejszych, które zabiera się na wyjazd wakacyjny. Niestety w każdej apteczce niezbędne okazują się być środki na dolegliwości żołądkowe, które mogą utrudnić, a nawet zepsuć długo planowany wypoczynek. Środki na kłopotliwe wzdęcia, biegunkę, zatrucie pokarmowe czy bóle brzucha – to ważny asortyment.
Niestety wbrew pozorom również przeziębienie nie jest rzadkością podczas letnich wyjazdów. Częste przebywanie na słońcu, kąpiele w wodzie, klimatyzowane pomieszczenia, gwałtowne zmiany temperatury – to tylko jedne z wielu czynników, które podczas osłabionej odporności mogą wpłynąć na spowodowanie przeziębienia. Jedną z bardziej dokuczliwych i nieprzyjemnych dolegliwości towarzyszących przeziębieniu jest często ból gardła. Płukanie gardła wodą z solą czy z dodatkiem wody utlenionej może pomóc w walce z infekcją. Warto połączyć takie leczenie z odpowiednimi tabletkami do ssania, które uśmieżają ból gardła oraz działają przeciwbakteryjnie. Dla dzieci producenci polecają leki na gardło w postaci lizaków.
Na wakacjach podczas upalnego dnia, wyjątkowo niebezpieczna może być także gorączka. Warto mieć więc w swojej kosmetyczce termometr. Leki przeciwgorączkowe działają także napotnie, więc nie należy zapominać o nawodnieniu.
Gorączka może też często być objawem udaru słonecznego. Kiedy temperatura ciała przekracza 38-39 °C w przypadku dorosłego człowieka należy zastosować leki przeciwgorączkowe, np. paracetamol. Jeśli wysoka temperatura ciała utrzymuje się ponad dwie doby lub przekracza 40 °C, nie można już zwlekać i należy wezwać lekarza.
Woda utleniona – to absolutny niezbędnik wakacyjnej kosmetyczki. To produkt uniwersalny o wszechstronnym zastosowaniu w lecznictwie, kosmetyce i nie tylko. Dodatkowo gaziki, plastry, najlepiej wodoodporne i możemy mieć spokojną głowę wyruszając na urlop.
Biwak w lesie czy wakacje pod namiotem wymuszają bardziej specyficzne przygotowanie bagażu. Warto pamiętać o preparatach o działaniu repelencyjnym przeznaczonym do ochrony przed ukąszeniami komarów, kleszczy i innych owadów kłujących. Gdyby jednak do niego doszło pamiętajmy, że producenci oferują także środki po ukąszeniu.
Podczas ekspozycji na słońce powinniśmy szczególnie chronić nasze oczy. Oczywiście okulary przeciwsłoneczne z filtrem UV to podstawa, jednak niezastąpione okazują się być także krople łagodzące, które zawierają filtry ochronne oraz przynoszą natychmiastową ulgę dla podrażnionych słońcem oczu.
Krem z filtrem znajduje się w każdej wakacyjnej kosmetyczce. Kobiety najczęściej stosują preparaty fotoochronne w formie balsamów i mleczek. Mężczyźni preferują kremy. Spraye kupują osoby młode i rodzice do pielęgnacji skóry dzieci.
Mimo, że popyt na produkty sezonowe jest uzależniony przede wszystkim od czynników niezależnych od sprzedawców (pogoda, planowane przez konsumentów wyjazdy), można zwiększyć zainteresowanie tą kategorią poprzez trzy obszary działań: odpowiedni czas premiery, stałą dostępność (preparaty do opalania powinny być dostępne całorocznie, sporo osób wyjeżdża do ciepłych krajów w czasie polskiej jesieni i zimy) oraz obecność zamienników, takich jak samoopalacze czy balsamy brązujące.
Warto pamiętać o tym, że kosmetyki do opalania stanowią tzw. kategorię impulsową. Efektywnym sposobem ich sprzedaży są dodatkowe ekspozycje, np. stojaki reklamowe, które w sposób uporządkowany prezentują asortyment. W mniejszych punktach sprzedaży, które z powodu ograniczenia powierzchni wykorzystują swoje półki, sprawdza się eksponowanie produktów do opalania w jednym bloku. Przy tego typu ustawieniu układamy produkty seriami – przed opalaniem, dla dzieci, dla całej rodziny i po opalaniu – w ramach każdej serii, ustawiając produkty od lewej – od najniższych do najwyższych faktorów. Dla sklepów, które nie mają miejsca na półce oraz powierzchni na stojak – rekomenduje się ekspozytory naladowe.
Przed wyjściem na słońce: preparaty przygotowujące skórę do plażowania – kosmetyki złuszczające i silnie nawilżające.
W czasie plażowania: kosmetyki z odpowiednim faktorem ochrony przed promieniowaniem UVA i UVB, dopasowanego do wieku karnacji, typu skóry i rodzaju wakacyjnej aktywności.
Po opalaniu: preparaty nawilżające, utrwalające opaleniznę i łagodzące ewentualne skutki poparzeń słonecznych.
Jadąc na wczasy, szczególnie z dzećmi, podróżujący starannie dobierają produkty do kosmetyczki, która często staje się podręczną apteczką. Podstawowe leki – na ból gardła, gorączkę, środki pierwszej pomocy, preparaty do oczu, przeciw ukąszeniom owadów, czy produkty z filtrem do opalania, a także te łagodzące skórę po opalaniu – to najważniejszy wakacyjny asortyment.
Monika Górka
tagi: wakacje , kosmetyki , drogeria , apteczka , gorączka , upał , krem , uv , filtr , balsam , przeciwsłoneczny ,
21 listopada 2024 roku w wieku 68 lat zmarł Krzysztof Pakuła...
W październiku 2024 r. całkowita wartość sprzedaży w...
W tym roku Polacy planują mniej kosztowne święta niż...
Obie strony czeka kilka lat przygotowań...
Sztuczna inteligencja jest coraz mocniej wykorzystywana przez...
Ankietowani wskazali pięć rzeczy, których obecnie...
Do zmian muszą się dostosować także małe przedsiębiorstwa...
Z początkiem stycznia 2025 roku Polska obejmie rotacyjną...