Sprzedaż wody w Polsce ciągle wzrasta a jak pokazują dane z innych krajów, nadal będzie rosła. Podczas gdy statystyczny Polak wypił w 2004 r. 39 litrów wody, Czech spożył jej 55 litrów, Niemiec - 101 litrów, a Włoch - 157 litrów.
Już teraz widać, że zmieniają się „wodne” preferencje Polaków. Z jednej strony wzrasta świadomość i rosną potrzeby konsumentów, którzy kupują produkty markowe, doceniając ich jakość, z drugiej zaś strony część konsumentów nadal kieruje się w swoich wyborach przede wszystkim atrakcyjną ceną. Zmianie ulegają także motywy zakupu wód butelkowanych, coraz częściej konsumenci kupują wodę, nie tylko poszukując ugaszenia pragnienia, ale doceniają korzystny wpływ wody na ich zdrowie i samopoczucie – podkreśla Anna Makowska, dyrektor marketingu Nestlé Waters Polska S.A.
W zależności od potrzeb organizmu konsument może wybierać w wodach nisko-, średnio- oraz wysokozmineralizowanych. Co ważne, bez ograniczeń można pić wody nisko- i średniozmineralizowane. W przypadku normalnie funkcjonującego organizmu wody lecznicze powinny być przyjmowane pod nadzorem specjalisty.
Przykładem wody mineralnej na każdy dzień jest naturalna woda mineralna „Jurajska”. Ze względu na pierwotną czystość mikrobiologiczną i chemiczną, skład oraz optymalną kompozycję makro- i mikroelementów może być polecana w dowolnych ilościach ludziom w każdym wieku – informuje Wojciech Grądek z Jurajskiej Spółdzielni Pracy. Firma ma w swojej ofercie średniozmineralizowaną, niskosodową, naturalną wodę mineralną oraz wody smakowe.
Coca Cola HBC opierając się na badaniach, które mówią, że Polacy na co dzień chcą pić przede wszystkim wodę źródlaną, która pochodzi z polskich gór i ma swojsko brzmiącą nazwę, wprowadziła na rynek „Kroplę Beskidu”, butelkowaną w zakładzie w Tyliczu w Beskidzie Sądeckim. Oprócz tego firma oferuje naturalną wodę mineralną gazowaną „Multivita” oraz niegazowaną „Vita”. Wszystkie wody oferowane są w butelkach 1,5l i 0,5 l, ponadto „Kropla Beskidu” oferowana jest także w butelce szklanej 0.25l.
Wśród wód wysokozmineralizowanych, w krajowej czołówce plasuje się „Galicjanka”. Produkt skierowany jest do konsumentów chcących uzupełnić ubytek minerałów w organizmie. Dostępna jest w dwóch pojemnościach 1,5 i 0,6 litra, oraz średnio i mocno gazowana. „Galicjanka” to także woda źródlana niskozmineralizowana, niegazowana. Produkt ten najczęściej można spotkać w ekonomicznych opakowaniach 5 litrowych, coraz popularniejszych wśród konsumentów.
Liderem jednak na rynku wód wysokozmineralizowanych jest Spółdzielnia Pracy „Muszynianka”. Jak informuje Maria Janas, prezes „Muszynianki”, woda ta charakteryzuje się wysoką zawartością magnezu i wapnia, a co za tym idzie, polecana jest szczególnie dla osób narażonych na stres, duży wysiłek fizyczny, mających problemy z przemianą materii, nadkwasotą, chorobami dróg żółciowych i nadciśnieniem.
Wśród czołowych graczy na rynku należy wymienić także firmę Nestlé Waters Polska S.A. która oferuje dwie marki lokalne: Nałęczowiankę i Mazowszankę oraz marki importowane: Perrier, Vittel, San Pellegrino i Acqua Panna. Najnowszą, produkowaną w Polsce naturalną wodą źródlaną jest Nestlé Aquarel.
Konkurencja zmusza graczy do rozszerzania oferty produktów. To dzięki temu konsumenci mogą znaleźć w sklepach wody w butelkach o różnych pojemnościach. Lider polskiego rynku wody - znana marka Żywiec Zdrój oferuje na przykład naturalną wodę źródlaną niegazowaną w opakowaniach 0,5 l, 1,5 l, 0,7l, 5l, wodę gazowaną w butelkach 0,5l,1,5l, oraz lekko gazowaną w opakowaniu 1,5l. Z kolei „Ustronianka” oprócz wód źródlanych i naturalnych w formie gazowanej i niegazowanej oraz lekko gazowanej oferuje także Magnesianę z dodatkiem magnezu.
Od kilku lat na rynku dostępne są również wody smakowe. O ile jeszcze pod koniec roku 2004 stanowiły one 3-4% całego rynku wody butelkowanej, o tyle w 2005 udział ten sięgał już 7-9%. Ten segment rozwija się bardzo dynamicznie i przełamuje dotychczasowe opory wśród niektórych konsumentów, dlatego też producenci coraz chętniej wprowadzają wody aromatyzowane do swojej oferty.
Nie tylko produkt wysokiej jakości ale także dystrybucja wpływa na sprzedaż. W związku z wymaganiami rynku każda z firm współpracuje z super- i hipermarketami oraz innymi sklepami o dużej powierzchni. Ponadto producenci prowadzają własne sieci sprzedaży i dystrybucji bezpośredniej, jak również podpisują umowy z hurtownikami.
Sprzedaż wód mineralnych uzależniony jest oczywiście w dużej mierze od pogody. Przez niesprzyjającą aurę wzrost sprzedaży wód w 2005 roku nie był tak wysoki jak oczekiwano, jednak producenci zaznaczają, że osiągnęli dobre wyniki. Według badań AC Nielsen sprzedaż naturalnej wody butelkowanej wzrosła w 2005 roku o prawie 14%, co pozwala z optymizmem patrzeć w przyszłość.
Coca Cola HBC chwali się spektakularnym sukcesem na rynku jaki osiągnęła „Kropla Beskidu”, która w ciągu zaledwie kilku miesięcy znalazła się w pierwszej trójce najlepiej sprzedających się wód w Polsce. Jak mówi Iwona Jacaszek dyrektor ds. korporacyjnych Coca-Cola HBC Polska, firma zamierza w obecnym roku maksymalnie wykorzystać potencjał zakładu w Tyliczu.
„Muszynianka”, która uzyskała prawie 10-procentowy przyrost sprzedaży krajowej i 20-procentowy przyrost eksportu przewiduje, że w bieżącym roku przy podobnych warunkach pogodowych w okresie wiosenno-letnim nastąpi przyrost sprzedaży o dalsze 6-8%. Jak podaje Jurajska Spółdzielnia Pracy, o ile rynek wody wzrósł w ujęciu ilościowym o 7-9% (w zależności od źródeł informacji) i był to najdynamiczniejszy segment rynku napojów bezalkoholowych, wzrost sprzedaży naturalnej wody mineralnej „Jurajska” był znacznie większy i wyniósł ponad 40%.
Zagrożeniem dla producentów wód jest ubożenie społeczeństwa i co za tym idzie wzrost sprzedaży wód Private Label (tanie marki sieci). Nie dziwi więc deklaracje firm o inwestycjach w odnowienie i wzmocnienie poszczególnej marek. Działania takie zapowiedziała na przykład „Galicjanka”, która w 2006 roku ma zamiar poprawić wizerunek swoich produktów. Nad wzmocnieniem wizerunku będzie także pracowała marka Żywiec Zdrój. Magdalena Potocka, rzecznik prasowy firmy zapowiada zaangażowanie środków w poprawę ekspozycji i widoczności w sklepach.
Nestlé zamierza skoncentrować działania przede wszystkim na marce „Nałęczowianka”. Celem jest wzmocnienie jej pozycji, zapewnienie młodszego, bardziej dynamicznego wizerunku oraz dodania marce siły i optymizmu zgodnie z oczekiwaniami konsumentów. Oczywiści firma nadal będzie konsekwentnie budowała znajomość i pozycję marki Nestlé Aquarel oraz wzmacniała lokalnie pozycję marki Mazowszanka.
Barbara Bożek-Paczesny v-ce prezes ds. marketingu w Ustroniance szacuje, że mimo dynamicznego rozwoju na rynku wód i kilku wiodącym producentom nadal cechuje go duże rozdrobnienie. Jako widoczną tendencję wskazuje wzrostu udziału w sprzedaży wód niegazowanych w stosunku do gazowanych.
tagi: wody mineralne ,
Z najnowszego rynkowego raportu wynika, że w tym roku 24%...
Firmy skupiają się na gromadzeniu zapasów...
Światowi dostawcy nie nadążają z dostawami do Polski...
Inwestycje w maszyny i wyższa sprzedaż...
Eksperci zapowiadają, że nowe przepisy TFR i MiCA...
W ubiegłym roku uchwalono 14 tys. stron nowego prawa....