Dzięki odpowiedniej budowie, kartoniki skutecznie chronią żywność. Z kolei natura kartonowego materiału opakowaniowego sprawia, że może on przybierać różnorodne, funkcjonalne formy, które są poręczne, efektywne w transporcie i magazynowaniu oraz przyciągające uwagę konsumenta przy półce sklepowej. Kartony zapewniają najwyższy stopień bezpieczeństwa żywności: chronią ją przed niekorzystnym wpływem światła, tlenu i drobnoustrojów, a przy tym gwarantują, że zachowuje ona swoje walory odżywcze i smakowe. Opakowania te są również przyjazne środowisku – celuloza, wykorzystywana do ich produkcji, jest surowcem w pełni odnawialnym, pozyskiwanym z certyfikowanych lasów, które zarządzane są w sposób odpowiedzialny. Po zużyciu można z nich odzyskać w procesie recyklingu cenne surowce, które zyskują swoje drugie życie. Opakowania kartonowe mają wiele zalet, dzięki którym coraz częściej są wybierane przez konsumentów.
Bezpieczeństwo i funkcjonalność
Opakowanie kartonowe składa się z kilku warstw: papieru oraz folii plastikowej, a w przypadku kartonów aseptycznych (mleko UHT, soki) także cienkiej warstwy aluminium. Każda z nich pełni istotną rolę w procesie ochronnym. Włókna celulozowe, które stanowią ok. 70-85% wagi opakowania, pozyskiwane są z drewna pochodzącego z odpowiedzialnie zarządzanych lasów, co sprawia, że są one surowcem odnawialnym i niewyczerpywalnym. Warstwa polietylenu, druga pod względem masy, stanowi barierę chroniącą przed wilgocią i mikroorganizmami. Z kolei, stosowana w opakowaniach aseptycznych folia aluminiowa, przeciwdziała szkodliwemu wpływowi światła i tlenu, dzięki czemu są one hermetyczne i funkcjonalne. W litrowym kartonie aż 95% masy stanowi napój, a waga samego opakowania to tylko ok. 5%. Wśród ich najważniejszych zalet należy wymienić wysoką odporność na uszkodzenia. Dzięki temu, że się nie tłuką oraz są lekkie i poręczne, świetnie nadają się do transportowania i magazynowania, a także eksponowania na sklepowych półkach. Zachowują przy tym wszystkie wartości odżywcze produktu, w tym cenne witaminy i mikroelementy. Dodatkowo, przechowywana w nich żywność na długo zachowuje przydatność do spożycia, nie wymagając przy tym stosowania konserwantów. Większość kartonów jest wyposażona w funkcjonalne zamknięcia, dzięki czemu mogą być one wielokrotnie otwierane i zamykane.
Odpowiedzialność i ekologia
Kartony do płynnej żywności są opakowaniami ekonomicznymi pod względem zużycia surowców potrzebnych do ich produkcji. W całym procesie wykorzystuje się minimalną ilość materiałów, co pozwala zaoszczędzić energię zarówno w procesie produkcji, jak i w transporcie i magazynowaniu. Drewno, z którego pozyskuje się papier, pochodzi z certyfikowanych upraw leśnych, gdzie każde ścięte drzewo zastępowane jest nowymi nasadzeniami. Z kolei zużyte opakowania są segregowane i poddawane recyklingowi. Stanowią cenny surowiec wtórny, z którego odzyskuje się celulozę, ponownie używaną do produkcji różnego rodzaju papierów, tektur, a także płyt drewnopodobnych.
Potencjał tkwi w kartonie
Kartonowe opakowania do płynnej żywności, cieszą się obecnie ogromną popularnością – aż 95% Polaków kupuje płynne produkty spożywcze w tego typu opakowaniach (badanie TNS, 2013). Kartony są postrzegane przez konsumentów jako bezpieczne i sprawdzone opakowania, co jest ważnym sygnałem dla producentów żywności, specjalistów marketingu i kupców. Klienci przywiązują też coraz większą wagę do kwestii proekologicznych, co przekłada się na ich codzienne wybory. Zgodnie z wynikami badań opinii publicznej przeprowadzonych przez Stora Enso (2015), konsumenci należący do pokolenia tzw. millenialsów są w stanie zapłacić więcej za dany produkt, jeśli posiada on ekologiczne opakowanie, produkowane z surowców odnawialnych. Z kolei coraz szybsze tempo życia wymusza popyt na opakowania poręczne i funkcjonalne. Lekkie i bezpieczne, a przy tym doskonale chroniące przechowywaną w nich żywność, kartony są odpowiedzią na zmieniające się potrzeby i oczekiwania konsumentów. Produkowane w przeważającej części z surowca odnawialnego, efektywne ekonomicznie, bezpieczne i ekologicznie opakowania kartonowe to doskonały wybór, pod każdym względem.
Jan Jasiński
Prezes Fundacji ProKarton
Świadomość ekologiczna polskich konsumentów rośnie – coraz częściej zadają oni producentom i handlowcom pytania o pochodzenie zarówno produktów, jak i ich opakowań. Presja na ekologiczne rozwiązania rośnie także ze strony ustawodawców. Zaczynamy zdawać sobie sprawę z konsekwencji naszych konsumenckich wyborów – opakowanie przestaje być śmieciem, a staje się odpadem, z którego należy odzyskać cenne surowce. Fundacja ProKarton przykłada szczególną wagę do edukacji ekologicznej – w tym roku po raz drugi byliśmy partnerem 23. Finału Akcji Sprzątanie Świata, która jest częścią międzynarodowej inicjatywy Clean Up the World. Prezentując film animowany o baśniowej Rodzinie Kartonów uczyliśmy dzieci jak poprawnie segregować kartoniki, aby trafiały do recyklingu, a cenne surowce były z nich odzyskiwane. Po co? Ponieważ wierzymy, że przyszłością są innowacyjne opakowania charakteryzujące się możliwie najmniejszym stopniem oddziaływania na środowisko.
tagi: opakowania kartonowe , bezpieczeństwo , funkcjonalność , ekologia ,
21 listopada 2024 roku w wieku 68 lat zmarł Krzysztof Pakuła...
W październiku 2024 r. całkowita wartość sprzedaży w...
W tym roku Polacy planują mniej kosztowne święta niż...
Obie strony czeka kilka lat przygotowań...
Sztuczna inteligencja jest coraz mocniej wykorzystywana przez...
Ankietowani wskazali pięć rzeczy, których obecnie...
Do zmian muszą się dostosować także małe przedsiębiorstwa...
Z początkiem stycznia 2025 roku Polska obejmie rotacyjną...