Dzięki wzrostowi świadomości konsumentów poprzez edukację żywieniową, zmianę nawyków i stylu życia – kategorie artykułów śniadaniowych są jednymi z najdynamiczniej rosnących na rynku spożywczym.
Warto przyjrzeć się ofercie śniadaniowej, ponieważ od odpowiedniego zatowarowania półek zależą obroty sklepu nie tylko w godzinach porannych. Sprawdzamy co Polacy najczęściej kupują na śniadanie w małych osiedlowych sklepach, i jaki asortyment proponują producenci.
Jakie śniadania jedzą Polacy?
Tradycyjne śniadanie to wędlina, ser żółty, pieczywo, jajecznica, parówki, a także owsianka, jogurt czy płatki z mlekiem. A do tego kawa, herbata i sok.
Jak wynika z badania przeprowadzonego przez Krajową Federację Producentów Zbóż* na potrzeby kampanii „Zboże smakuje i inspiruje” – 89% Polek wskazało pieczywo jako najważniejszy i najchętniej wybierany składnik śniadania. Drugim po pieczywie najpopularniejszym produktem śniadaniowym Polaków są płatki śniadaniowe. Według badania większość respondentek pamięta o śniadaniu, a aż 32% spożywa je razem ze swoimi dziećmi.
Tak naprawdę wszystko zależy od upodobań, preferencji smakowych, wieku, a także wykonywanej pracy. Są wśród nas bowiem zwolennicy śniadań na słodko, a także ci wybierający treściwe posiłki, które zawierają sporo kalorii. Inne śniadanie powinien zjeść pracownik fizyczny, inne sportowiec, a jeszcze inne mały uczeń czy osoba na diecie.
Dla przykładu na śniadaniach reprezentacji Polski przed Euro 2016 nie mogło zabraknąć owsianki robionej na płatkach ryżowych lub jaglanych z mlekiem kokosowym i dodatkami.
Poranne porady
Po nocnej regeneracji organizm, aby ruszył pełną parą, potrzebuje witamin i składników odżywczych. Poranny posiłek wpływa także korzystnie na apetyt, pozwalając na kontrolę uczucia głodu w ciągu całego dnia. Dietetycy podkreślają, że śniadanie powinno być zdrowe i pożywne, bo jako pierwszy posiłek w ciągu dnia dostarcza ono organizmowi paliwa energetycznego, poprawia samopoczucie i zwiększa koncentrację.
Śniadanie należy spożywać w ciągu 30 minut od przebudzenia. Pod względem kaloryczności śniadanie znajduje się na 2 miejscu po obiedzie, więc powinno dostarczać około 500 – 700 kcal. Najlepiej na śniadanie spożywać produkty bogate w białko, gdyż dłużej czujemy się syci oraz następuje przyspieszenie podstawowej przemiany materii. Ważne są również warzywa oraz owoce, będące źródłem błonnika, regulującego pracę jelit oraz zwiększającego uczucie sytości. Ponadto warzywa i owoce są bogate w witaminy i sole mineralne zapewniające prawidłowe funkcjonowanie organizmu.
Przede wszystkim nasz pierwszy posiłek powinien być dobrze zbilansowany, zarówno pod względem kaloryczności, substancji odżywczych oraz witamin i soli mineralnych.
I tak na przykład płatki owsiane, pełnoziarniste lub żytnie pieczywo stanowią świetne źródło błonnika, który zapewnia sprawną pracę przewodu pokarmowego. Ważna jest także porcja protein, bowiem organizm potrzebuje aminokwasów, a proteiny właśnie z nich są zbudowane. Warto więc wybrać chudą wędlinę drobiową czy lekki twarożek.
Kolejny element, który powinniśmy uwzględnić, to porcja tłuszczu. Nie należy się go obawiać, a w żadnym wypadku wykluczać z jadłospisu. To tłuszcz w dużej mierze warunkuje nasze zdrowie. Sprawia, że serce, układ hormonalny i odpornościowy pracują prawidłowo, a cera, włosy i paznokcie są w dobrej formie. Co więc wybrać? Warto postawić na zdrowe tłuszcze – porcja orzechów włoskich doskonale się sprawdzi.
Kawa, herbata czy sok?
Wiele osób nie wyobraża sobie poranka bez filiżanki ulubionej kawy, która pobudza do działania. Napój ten zapewnia odpowiednią dawkę kofeiny, pomaga także uporać się z bólem głowy.
Poranna herbata – czarna, owocowa czy też zielona również doskonale komponuje się ze śniadaniowym menu. Dietetycy zalecają picie rano lekkiego herbacianego naparu, i co ważne, najlepiej po posiłku. Często zamiast kawy, herbaty czy kakao, rano pijemy sok.
Mamy bowiem świadomość wartości spożywania 5 porcji owoców, soków czy warzyw dziennie. Szklanka soku to wyjątkowo praktyczne rozwiązanie i pomysł na super śniadanie – dostarcza organizmowi niezbędną porcję witamin, składników mineralnych oraz błonnika pokarmowego, a jego wypicie zajmuje nam zaledwie chwilę.
Śniadanie w sklepie
Sklep Wioletty Sokołowskiej istnieje w Zelowie od 11 lat. Pani Wioletta to bardzo pozytywna osoba, która już przy wejściu wita klientów uśmiechem. „Lubię swoją pracę, spełniam się w prowadzeniu biznesu i staram się robić to jak najlepiej. Dlatego też zaopatrzenie w moim sklepie musi być zawsze na najwyższym poziomie” – mówi detalistka.
„Śniadanie to najważniejszy posiłek dnia, sama również staram się nigdy nie wychodzić z domu bez zjedzenia czegokolwiek. Dla naszych klientów pracujemy od bladego świtu i właśnie dla tych zabieganych od rana – śniadania szykujemy w sklepie. Są to przede wszystkim kanapki. Kupują je zarówno listonosz, jak i pracownicy z budowy czy uczniowie do szkoły. Kanapki szykujemy na miejscu, na konkretne zamówienie. Sprzedają się bardzo dobrze i przyciągają nowych klientów” – dodaje z uśmiechem pani Wioletta.
Tradycyjne wybory
Co Polacy jadają na śniadania? Patrząc po tym, co widnieje na porannym paragonie w sklepie w Zelowie – lubimy tradycyjne i konkretne śniadania. Jak przyznaje pani Sokołowska wszystko zależy od wieku i płci klienta. Mężczyźni zazwyczaj kupują rano świeże bułeczki, ser żółty, wędlinę lub parówki oraz jaja. Młode kobiety wybierają produkty nabiałowe, często jest to po prostu jogurt lub biały serek granulowany. Mamy kupują dzieciom mleko, płatki do mleka, a także serek waniliowy, jogurt owocowy czy deser smakowy. „Natomiast kiedy dzieci są w sklepie same, bez rodziców, do szkoły najchętniej kupują słodycze, rogaliki, a także bakalie i orzechy” – mówi detalistka.
Oczywiście obowiązkowo do każdego śniadania w wielu domach pojawia się poranna kawa, bez której dzień byłby o wiele cięższy. Jak opowiada właścicielka sklepu, klienci wybierają kawy lekkie jak cappuccino, ale również tradycyjne mielone lub rozpuszczalne. Z herbat stawiają na czarne, czasem zielone, głównie ekspresowe, ale coraz częściej także sypane.
Jeżeli chodzi o ulubione śniadaniowe produkty to pierwsze co przychodzi mi na myśl to świeże pieczywo, w naszym sklepie najchętniej kupowane jest tradycyjne białe – bułeczki, gryzka, chleb. Do tego masło Warmia z Polmlek, ser paczkowany Hochland, parę plasterków wędliny czy parówki.
„Częstymi zakupami śniadaniowymi są też jogurty Jogobella, serek Danio, serek Mój Ulubiony z Wielunia” – dodaje. Jako uzupełnienie śniadania, bądź też przekąski na drugie śniadanie w sklepie w Zelowie, klienci stawiają na rodzynki, orzechy Bakalland oraz Helio, na półce jest też marka Aro. Oprócz tego chętnie kupowane są rogaliki takie jak 7Days czy bułeczka mleczna Dan Cake, a także inne wyroby cukiernicze.
Jako dodatki do śniadania klienci wybierają ketchup, musztardę czy majonez. Jak przyznaje pani Wioletta najlepiej rotuje Ketchup Kotlin, musztarda Roleski, majonez Winiary. Dalsze pozycje zajmują produkty marki Motyl i Frubex.
„Oczywiście myśląc o śniadaniu nie można zapominać o napojach. Rano zazwyczaj pijemy kawę lub herbatę, dla dzieci wybieramy zdrowy sok. Wśród herbat dominuje Yunnan i Golden Assam, a także zielone i owocowe herbaty Posti. Jeżeli chodzi o kawę niezastąpiona jest Lavazza, a także Tchibo oraz Cappuccino od Mokate” – mówi detalistka.
Jeżeli chodzi o soki, w roli zdrowego uzupełnienia każdego śniadania idealnie sprawdzą się świeże soki Marwit, wśród których w sprzedaży króluje sok marchewkowy oraz naturalnie mętne soki NFC bez dodatku cukru marki Słoneczna Tłocznia.
Na śniadanie w sklepie w Zelowie znajdziemy wszystko, to co niezbędne. Tak jak wspominała detalistka – śniadania klienci jej sklepu jadają różnorodne. Jedni wybiorą kanapkę z żółtym serem i parówkę, inni klasyczną jajecznicę, niektórzy postawią na jogurt z owocami czy drożdżówkę. W sklepie znajdzie się także ratunek dla tych, którzy nie zdążyli zjeść w domu śniadania i mogą kupić świeżą kanapkę na zamówienie. „Zdaję sobie sprawę, że konkurencja wokół jest bardzo silna, dlatego staramy się jak tylko możemy, żeby zapewnić klientom wszystko co niezbędne. Wielu z nich zdecydowanie preferuje zakupy w naszym tradycyjnym sklepie, gdzie obsługa odbywa się zza lady. Lepiej w takim układzie odnajdują się zwłaszcza osoby starsze” – podsumowuje pani Wioletta.
Asortyment dla stałego klienta
Sklep Łukasza Ulidowskiego mieści się w niewielkim Lipsku. Młody detalista przejął biznes po rodzicach i samodzielnie prowadzi placówkę handlową od 5 lat. W głównej mierze klientami sklepu są mieszkańcy Lipska. „Produkty śniadaniowe wiodą prym jeżeli chodzi o sprzedaż. Jak dla mnie poranek nie może być udany bez filiżanki kawy. Klienci najchętniej kupują marki Prima, Forte i Tchibo, a także Mokate Cappuccino z magnezem. Wśród herbat dobrze sprzedaje się Minutka, Lipton i Yunnan” – mówi pan Łukasz. Dla najmłodszych rodzice najczęściej na śniadanie kupują mleko oraz Mlekołaki, Czekoladowe kuleczki Nesquik oraz płatki kukurydziane Corn Flakes. W kategorii nabiału, która charakteryzuje się zwiększoną sprzedażą na porannych paragonach prym wiodą serki Danio, deserki Monte Zott, jogurty owocowe Bakoma, sery żółte Warmia, a także puszyste serki Almette w różnych smakach.
Jak obserwuje detalista – inne produkty kupowane są na śniadanie w tygodniu roboczym, a inne w weekendy. „Od poniedziałku do piątku w miesiącach szkolnych klienci kupują takie produkty, z których mogą przygotować szybkie śniadanie dla całej rodziny, podczas weekendów natomiast wybierają zazwyczaj jaja na klasyczną jajecznicę” – podsumowuje pan Łukasz.
Mały rodzinny biznes w małej miejscowości to nie lada wyzwanie, ale przyznaje pan Ulidowski asortyment dostosowany do stałego klienta to klucz do sukcesu.
Dla dzieci i dorosłych śniadanie to najważniejszy posiłek dnia. Chociaż powtarzamy to niemalże do znudzenia, to jednak często jeszcze niektórzy z nas o tym posiłku zapominają lub jedzą go w dużym pośpiechu, co niekorzystnie wpływa na funkcjonowanie organizmu w ciągu reszty dnia. Dlatego też warto rano poświęcić te kilka minut więcej na spokojne skonsumowanie zdrowego i pożywnego śniadania.
Monika Dawiec