Z rynku FMCG

Rządowy „Produkt Polski” na I Festiwalu Polskiej Żywności - Z Gruntu Polska

Środa, 03 sierpnia 2016
W dniach 6-7 sierpnia odbędzie się I Festiwal Polskiej Żywności – Z Gruntu Polska. Organizatorem wydarzenia, którego celem jest promowanie polskich płodów rolnych i krajowej żywności jest OPZZ Rolników i Organizacji Rolniczych. Festiwal otworzą m.in. Minister Rolnictwa Krzysztof Jurgiel, Wicepremier Mateusz Morawiecki, Minister Energii Krzysztof Tchórzewski, Szef Komitetu Stałego Rady Ministrów, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Rolnictwa, Prezydent Siedlec, Wójt Gminy Zbuczyn. Podczas Festiwalu Minister Rolnictwa zaprezentuje podstawowe założenia rządowego projektu ustawy wprowadzającej zasady dobrowolnego oznaczania produktów rolno-spożywczych znakiem „Produkt polski”.
Impreza odbędzie się w Borkach Kosach, gm. Zbuczyn koło Siedlec. W programie m.in. wystawy polskich produktów, począwszy od żywności, po maszyny rolnicze, a także konkurs dla uczestników, w którym główną nagrodą będzie ciągnik rolniczy URSUS, a oprócz tego maszyny rolnicze oraz liczne gadżety i upominki. W scenariuszu dwudniowego wydarzenia znajdą się debaty o tematyce gospodarczej i rolniczej, spotkania autorskie, występy kabaretowe, koncerty oraz dyskusje o wsi.

Organizator zadbał też o bogaty program dla najmłodszych. Jednym z partnerów jest Centrum Nauki Kopernik, które pojawi się na festiwalu z pokazem dla dzieci i młodzieży „Eksperymentuj!”. Ciekawie zapowiadają się również pokazy małego inżyniera, na miejscu stanie też miasteczko rozrywkowe.

- Idea dojrzewała we mnie od wielu lat, ale dopiero teraz atmosfera w kraju sprzyja wspieraniu polskiej racji gospodarczej w stopniu pozwalającym na zorganizowanie wydarzenia, które wyróżnia polskie produkty. – wyjaśnia Sławomir Izdebski, przewodniczący Rolniczego OPZZ i organizator Festiwalu.

W części panelowej organizatorzy będą poszukiwali odpowiedzi m.in. na pytanie, czy patriotyzm gospodarczy i konsumencki jest z konieczności słuszną postawą i czy ma swoje rolnicze oblicze, czy polski rząd ma pomysł na odbudowę polskiego rolnictwa, czy wybór między liberalizmem i interwencjonizmem w gospodarce musi być wyborem zero-jedynkowym?

W dyskusjach udział wezmą m.in. Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Krzysztof Jurgiel, Minister Energetyki Krzysztof Tchórzewski, Przewodniczący Rolniczego OPZZR Sławomir Izdebski, ekspert PGE i finansista Jerzy Bielewicz, przedstawiciel Głównego Inspektoratu Weterynarii, dziennikarz i pisarz Rafał Ziemkiewicz, dziennikarz TVP Info Michał Siegieda oraz publicyści rolniczy. Na tematy związane z tym, co obecnie kształtuje gusta kulinarne dzieci wypowiedzą się m.in. przedstawiciele Agencji Rynku Rolnego, Reni Jusis, Maciej Nowak.

Organizator zapewnił też bogaty repertuar imprez towarzyszących, wśród których interesująco zapowiadają się spotkania autorskie z Jerzym Bralczykiem o języku polityki, Rafałem Ziemkiewiczem o jego książce „Jakie piękne samobójstwo”, z posłem i ekonomistą Januszem Szewczakiem, który odpowie na pytania związane z jego ostatnią książką „Banksterzy. Kulisy globalnej zmowy”, z Krzysztofem Daukszewiczem, aktorem Piotrem Pręgowskim czy Krzysztofem Dauszkiewiczem.

Miłośnicy gotowania będą mogli wziąć udział w pokazach kulinarnych Marcina Budynka, który zaprezentuje wspaniałą polską kuchnię regionalną. Na wesoło wystąpią Tomasz Jachimek i Rafał Rutkowski w one man show.

Oba dni zakończą koncerty muzyczne, na scenie festiwalowej wystąpią Droga na Ostrołękę, Margaret i Stachurski.

Festiwalowi Polskiej Żywności patronują Telewizja Polska, Polskie Radio, Wirtualna Polska, Tygodnik Siedlecki, Top Agrar i Tygodnik Poradnik Rolniczy.

www.zgruntupolska.pl
https://web.facebook.com/events/1741072802808456/permalink/1743642149218188/


tagi: Produkt Polski , I Festiwal Polskiej Żywności , Z Gruntu Polska ,