Kategorie produktów

Wywiad z Jarosławem Komarem, BASF Polska

Środa, 16 marca 2016 Autor: Monika Dawiec, HURT & DETAL Nr 03/121. Marzec 2016
Jarosław Komar, Professional & Specialty Solutions BASF Polska, mówi jak zabezpieczyć sklep przed szkodnikami i jak skutecznie z nimi walczyć.
Które szkodniki spotyka się najczęściej w sklepach spożywczych czy hurtowniach? Czy pora roku ma znaczenie?

Tych organizmów może być wiele. Przede wszystkim są to owadzie szkodniki magazynowe bytujące w obrębie produktów pochodzenia zbożowego jak omacnica spichrzanka (mól spożywczy), wołek zbożowy, rozkruszki i inne. Uniwersalnymi szkodnikami są karaczany – prusaki czy karaluchy oraz mrówki faraona, choć one wolą głównie pożywienie zawierające białko zwierzęce. Latem w dużym nasileniu należy się spodziewać much i w sąsiedztwie owoców – muszek owocowych oraz os. W pomieszczeniach magazynowych pojawiają się często pająki. Nieproszonymi gośćmi są myszy i szczury, sporadycznie ptaki. Wszystkie te organizmy w sklepach i hurtowniach spożywczych z różnych przyczyn są niepożądane. Większość z nich niszczy żywność posilając się nią i często rozmnażając się w niej. Mogą ją skażać bardzo niebezpiecznymi chorobami jak salmonella, dżuma, włośnica, szkodliwymi grzybami, alergizującymi odchodami i innymi. Gryzonie ponadto mogą niszczyć infrastrukturę, np. często dochodzi do przegryzania elektrycznych przewodów, co w wielu przypadkach prowadzi do pożarów.

Jak zabezpieczyć sklep przed nieproszonymi gośćmi?

Bardzo ważnym elementem są urządzenia monitujące pojawienie się najważniejszych szkodników owadzich i gryzoni rozstawione w newralgicznych miejscach w pomieszczeniach i przed budynkiem (stacje deratyzacyjne). Należy wykorzystywać elementy zwalczania mechanicznego jak lampy owadobójcze, pułapki lepowe i urządzenia odstraszające. W sytuacji poważnego zagrożenia musimy absolutnie sięgnąć po preparaty biobójcze. Aby dobrze chronić żywność w hurtowni i sklepie najlepiej powierzyć to zadanie doświadczonej firmie DDD.

Jak rozpoznać pierwsze oznaki obecności insektów?

Naszą czujność powinny obudzić wszelkie zanieczyszczenia (jak rozkruszona żywność, odchody gryzoni, podejrzana woń) w obszarze magazynowania żywności, w okolicach trudno dostępnych i ustronnych. Niektóre organizmy, np. mole spożywcze można monitować za pomocą pułapek feromonowych. W przypadku szczurów, które najczęściej dostają się do sklepu z zewnątrz (szczur śniady chętnie gnieździ się w obiektach) można wokół dostrzec ścieżki przemieszczania się gryzoni z nor do obiektu. W samym obiekcie często widoczne są zabrudzenia ścian, posadzki w okolicy niezabezpieczonych otworów, przez które szczury wchodzą i wychodzą. Należy również systematycznie sprawdzać stacje deratyzacyjne pod kątem pobierania wyłożonego produktu monitorującego.

Które produkty z oferty BASF poleca Pan do walki ze szkodnikami?

Firma BASF oferuje kilka produktów charakteryzujących się bardzo wysoką skutecznością. Insekty jak mole spożywcze, karaczany, mrówki faraona i muchy można skutecznie zwalczyć preparatem Fendona 6 SC zawierającym oryginalną alfacypermetrynę. Preparat prawidłowo naniesiony bardzo szybko rozwiązuje problem z wszelkimi owadami jak również przez kilka tygodni ciągle działa rezydualnie. W przypadku zwalczania karaczanów i karaluchów kluczowe jest dotarcie z insektycydem do gniazda i zniszczenie całej kolonii. W tym przypadku polecamy najbardziej sprawdzony w Europie produkt Goliath Gel. Fenomen tego insektycydu/przynęty składa się z dwóch elementów. Po pierwsze to unikalna smakowitość formulacji, dzięki czemu produkt jest chętnie pobierany przez owady i transportowany do gniazda. Tam następuje dzielenie się nim z innymi osobnikami. Drugi element to nadzwyczajna moc substancji aktywnej Fipronil, która w niewielkich dawkach jest bardzo toksyczna dla całych gniazd szkodników i tym samym bardzo ekonomiczna dla usługobiorcy. Preparat jest nanoszony punktowo za pomocą specjalnych pistoletów używanych przez firmy DDD.

W hurtowni czy sklepie należy również zwalczać gryzonie. W tym zakresie polecamy Storm... Jest jedynym na rynku preparatem gryzoniobójczym opartym na substancji aktywnej Flokumafen. Kluczowe cechy preparatu Storm to najmocniejsza substancja aktywna, wysoka atrakcyjność wszystkich form użytkowych dla gryzoni, możliwość całkowitego zwalczenia największej plagi gryzoni w ciągu 21 do 28 dni. Optymalnie zastosowany preparat umożliwia uzyskanie najlepszego wśród preparatów gryzoniobójczych efektu zwalczania gryzoni przy niskim koszcie usługi.

Dlaczego warto wybierać produkty gryzoniobójcze/owadobójcze BASF?

Naszą dewizą jest oferowanie preparatów najwyższej jakości. Dzięki temu, że BASF jest firmą R&D (badawczo-rozwojową) możemy oferować nowe skuteczniejsze substancje aktywne i zaawansowane formulacje. Zarówno ekipy DDD, jak i ich usługobiorcy są w pełni usatysfakcjonowani efektami osiąganymi po zastosowaniu naszych preparatów. Bardzo sporadycznie zdarzają się reklamacje.

W celu uzyskania dodatkowych informacji dotyczących oferty biobójczych produktów BASF zachęcam do odwiedzenia strony www.pestcontrol.basf.pl.

Dziękuję za rozmowę.
Monika Dawiec



tagi: BASF Polska , Jarosław Komar ,