Kategorie produktów

Dbaj o zdrowie!

Wtorek, 16 lutego 2016 HURT & DETAL Nr 02/120. Luty 2016
Sezon przeziębień i grypy to również okres większego zainteresowania domowymi metodami leczenia. Nie mając czasu na wizytę u lekarza Polacy chętnie sięgają po leki bez recepty, suplementy czy produkty funkcjonalne.
Półki sklepowe pełne są nie tylko suplementów diety, ale też rozgrzewających herbat, a także margaryn, olejów, soków zawierających dodatkowe właściwości i witaminy czy składniki pozytywnie oddziałujące na nasze zdrowie. Również w większości sklepów klienci mają dostęp do całej gamy leków dostępnych bez recepty.

Sklepowa apteczka

Dostępność środków OTC w sklepach handlu tradycyjnego jest bardzo doceniana przez klientów. Kupić można w nich przede wszystkim wszelkiego rodzaju środki przeciwgrypowe oraz na przeziębienie, na katar, kaszel oraz ból gardła czy środki przeciwbólowe i suplementy diety.

Jak informuje Elżbieta Szarejko z Centrum Monitorowania Rynku, środki OTC mają niewielkie znaczenie dla obrotów sklepów małoformatowych do 300 mkw., a ich udział w całkowitej liczbie transakcji wynosi zaledwie około 0,6%, mimo to leki i parafarmaceutyki można znaleźć w około 90% placówek. Żelaznym punktem półki OTC są środki przeciwbólowe, które odpowiadają za około 77% transakcji i ponad 64% obrotów tą kategorią. Preparaty przynoszące ulgę w bólu mają niemal wszystkie sklepy oferujące środki OTC, a ich wysoka dystrybucja utrzymuje się przez cały rok. W okresie od października do marca częściej można w sklepach małoformatowych kupić preparaty na katar i kaszel. Na półce ze środkami OTC w typowym sklepie osiedlowym można znaleźć zwykle 10-11 preparatów, w tym około 6 środków przeciwbólowych, około 2 na przeziębienie i jeden na kaca.

Do najczęściej stosowanych marek środków przeciwgrypowych/na przeziębienie według badań TGI Millward Brown należą m. in.: Gripex, Rutinoscorbin, Fervex, Polopiryna, Theraflu, Bayer Aspirin C, Febrisan, Bayer Aspiryn, Amol, Rutinacea czy Scorbolamid. Środki przeciwbólowe to m. in.: Ibuprom, Apap, Ibum, Ibuprofen, Pyralgina, No-Spa, Paracetamol, Nurofen, Panadol, Polopiryna czy Etopiryna. Marki używane najczęściej preparatów na katar to: Acatar, Otrivin, Sudafed, Nasivin, Xylometazolin, Xylogel, Vicks, oraz Cirrus. Pastylki do ssania oraz tabletki na ból gardła: Cholinex, Strepsils, Neo-angin, Chlorchinaldin, Tymianek i Podbiał, Tantum Verde, Septolete, Orofar, Holisept oraz Herbitusin. W razie kaszlu klienci ratują się następującymi środkami: Flegamina, Herbapect, Tymianek i Podbiał, Flavamed, Mucosolvan, ACC Max, Stodal, Herbitusin czy Ambrosol.

Dostępność tych artykułów w sklepie chwalą sobie również detaliści. Agnieszka Kruk jest kierowniczką w sklepie Delikatesy Centrum w Wisznicach. I jak przyznaje, jest to zdecydowany plus, że sklepy takie jak nasz mają dostępne środki na wszelkiego rodzaju dolegliwości, a klienci nie muszą szukać leków dostępnych bez recepty w aptekach. „W naszej niewielkiej miejscowości są 4 apteki, i chociaż klienci nie muszą daleko ich szukać to przy okazji zakupów kupują u nas dostępne leki. Najczęściej klienci w naszym sklepie sięgają po środki przeciwbólowe. Również Gripex czy Aspiryna w okresie zachorowań rotują na bieżąco. Asortyment w naszej sklepowej „aptece” stanowią wyłącznie pozycje podstawowe środków na różne dolegliwości. I nie stawiamy na rozszerzanie tej półki ponieważ klienci przychodzą po właśnie takie leki, które mamy. Chętnie kupowane są także preparaty z magnezem. Zwłaszcza te w postaci tabletek musujących. Warto je mieć w sklepie” – opowiada pani Agnieszka.

Funkcjonalność produktów

Sposobów na radzenia sobie z dolegliwościami czy na wzmacnianie odporności jest naprawdę dużo, a każdy ma swój sprawdzony. Herbata z imbirem, miód z mlekiem czy czosnkiem, sok malinowy, rosół czy grzane wino – każdy jest dobry. Równie ważne jest dbanie o stan zdrowia oraz przeciwdziałanie chorobom cywilizacyjnym. Odpowiednie będą tu produkty zawierające dodatkowe właściwości, obniżające cholesterol, zawierające witaminy i minerały, produkty wysoko błonnikowe, wzbogacone sterolami, bądź z dodatkiem omega-3.

Jak przyznaje pani Beata Mackiewicz, kierowniczka sklepu w Rakowiskach, klienci coraz częściej poszukują zdrowej żywności ze sprawdzonych źródeł. Coraz częściej są kupowane produkty zbożowe, np. firmy Sante. Coraz więcej ludzi patrzy na skład pieczywa, sięgają po produkty dietetyczne. „Również masła, które obniżają cholesterol sprzedajemy w coraz to większych ilościach. Myślę, że w ciągu kilku dobrych lat jest tendencja do jedzenia mniej mięsa i wędliny. Zaczynamy się zdrowo odżywiać” – dodaje pani Mackiewicz.

Do produktów funkcjonalnych, jak również rozgrzewających w zimowe dni, należą herbaty. W sklepie w Rakowiskach jest bardzo duży wybór wśród herbat tradycyjnych, smakowych, ziołowych czy funkcjonalnych zawierających witaminy czy wpływających dobroczynnie na nasz organizm. „Klienci często w okresie zachorowań, jak również przez cały rok, sięgają po herbaty z dodatkowymi właściwościami. Na odchudzanie, na cholesterol, na pracę jelit, na trawienie, wybór jest naprawdę szeroki” – opowiada pani Mackiewicz.

Żywność funkcjonalna pozwala zmniejszyć ryzyko zachorowania na niektóre choroby – w tym przede wszystkim cywilizacyjne, takie jak cukrzyca, otyłość lub choroby układu krążenia. Rosnąca świadomość konsumentów i potrzeba zdrowego odżywiania wpływa na coraz większe zainteresowanie takimi produktami na półkach sklepowych.

Monika Kociubińska


tagi: zdrowie , żywność , produkty , farmaceutyki ,