Oprócz alkoholu istotne są również przekąski serwowane gościom. Tradycja spędzania karnawału za suto zastawionym stołem odchodzi w zapomnienie. Obecnie jedzenie traktowane jest jako dodatek do rozmów i alkoholi. Serwowane są przeważnie potrawy lekkie należące bardziej do przekąsek niż dań.
Komponując listę zakupową należy pamiętać przede wszystkim o przekąskach gotowych, składnikach do koreczków, przystawkach, składnikach do sałatek, ciastach, lodach czy owocach. Przy przekąskach gotowych należy wziąć pod uwagę takie kategorie jak: chipsy, krakersy, paluszki, orzeszki, precle, popcorn czy ciastka. Koreczki można wykonać z: szynki, oliwek, pomidorów koktajlowych, bazylii, sera żółtego, sera pleśniowego, cebuli, piersi z kurczaka, cukinii, marchewki, itp. Do gotowych produktów, które od razu mogą zostać zaserwowane jako przystawka należą m.in. śledzie w oleju bądź grzybki marynowane. Podstawowe składniki do sałatek to: jaja, sałata lodowa, kapusta pekińska, pieczarki, ogórki, papryka, pomidory jak również majonez, ketchup, musztarda itp. Nie należy zapominać o napojach, sokach oraz wodach. Mimo, że jedzenie odgrywa jedynie rolę przekąsek to należy zwrócić uwagę na wiele produktów, które będą poszukiwane właśnie w tym okresie.
Karnawał w dobrej jakości
Wielu mieszkańców Gostynina organizuje Sylwestra oraz imprezy karnawałowe w domu, co da się zauważyć po zwiększonej rotacji produktów spożywczych oraz alkoholi w sklepie spożywczym przy ulicy Bierzwickiej 15. Przyjęcie w domu wpływa na zainteresowanie klientów produktami potrzebnymi do przygotowania przekąsek bądź takimi, które można spożywać samodzielnie i oczywiście napojami oraz alkoholami. W sklepie Sławomira Kalwasińskiego, zauważa się zwiększone obroty w przypadku wyrobów wędliniarskich, mięsa wędzonego, koreczków rybnych, kabanosów czy serów. „Również na Sylwestra sprzedajemy dużo lodów, ciast i napojów” – informuje właściciel sklepu, Sławomir Kalwasiński.
Wybór wędlin i mięs w sklepie jest bardzo duży, a klienci mogą wybierać zarówno spośród wielu znanych marek, jak i wyrobów regionalnych. „Jeśli chodzi o wędliny tradycyjne z regionalnej masarni, to mamy na nie przeznaczoną osobną ladę. Wyroby te są szczególnie doceniane przez klientów oraz kojarzone jako domowe wyroby. Coraz częściej klienci odchodzą od tanich produktów na rzecz produktów bardziej naturalnych, własnego wyrobu bez sztucznych konserwantów” – dodaje pan Sławomir.
Kolejna lada zarezerwowana jest dla producentów znanych takich jak: Peklimar, Olewnik, Tarczyński, Henryk Kania, Madej Wróbel, Sokołów czy Cedrob. Również wielu klientów w tym okresie kupuje sery żółte, komponując deskę serów bądź jako dodatek do koreczków. „Gouda, edamski, królewski – to najczęściej wybierane typowe tradycyjne sery, nie mamy klientów, którzy szukaliby serów pleśniowych czy francuskich” – dodaje detalista.
Oprócz tego w gostynińskim sklepie dostępne są śledzie paczkowane i na wagę. „Te drugie sprzedają się lepiej ponieważ klienci twierdzą, że są zdrowsze” – mówi pan Sławomir.
W sklepie pana Kalwasińskiego bardzo dobrze rotują warzywa mrożone, pod każdą postacią: kalafior, brokuły czy włoszczyzna. „Mrożonych warzyw sprzedajemy zdecydowanie więcej niż np. marynowanych. Marka Hortex gra tu główną rolę. Również warzywa świeże sprzedają się bardzo dobrze” – dodaje właściciel sklepu.
Oliwki czarne, drelowane, z pestką bądź bez, kolbki kukurydzy, koreczki warzywne, pomidory suszone również przykuwają uwagę klientów.
Ciasta dostępne w tym sklepie pochodzą z kilku cukierni, zarówno drogie jak i tańsze rotują na bieżąco ze wzrostem sprzedaży przed weekendem czy właśnie na imprezy i święta. Także są przyjmowane zamówienia od klientów na konkretne ciasta.
„Wśród soków klienci wybierają takie marki jak: Tymbark, Hortex czy Fortuna, mamy również tańsze marki natomiast najlepiej rotują te znane i sprawdzone. Są również tacy klienci którzy nie piją napojów czy soków tylko wodę, i ona również w tym okresie zwiększa swoją sprzedaż, a największym zainteresowaniem cieszą się marki takie jak: Muszynianka, Cisowianka oraz Żywiec Zdrój” – informuje detalista.
Słodycze wybierane w tym okresie to marki takie jak Storck, Colian, Wedel, Wawel czy Milka. Właścicielka przyznaje, że tańsze produkty są poszukiwane w marketach natomiast klienci przychodzący do tego sklepu oczekują dobrych jakościowo produktów znanych marek. Dorato, Cin&Cin, Martini i przede wszystkim Carskoje Igristoje – takimi trunkami mieszkańcy Gostynina witają Nowy Rok.
Na szybko czy przygotowane własnoręcznie?
Karnawał to okres kiedy zauważamy wzrost popytu na produkty przede wszystkim takie jak wędliny oraz alkohole. W zależności od zapotrzebowania klientów, dostępnych środków finansowych oraz gustu są również kupowane produkty z innych kategorii.
Jak informuje właściciel sklepu w Łaniętach, Leszek Drapiński, zarówno piwo jak i alkohole mocniejsze bardzo dobrze sprzedają się w okresie sylwestrowo-karnawałowym. „Wszystko zależy od klientów, czy szukają lepszego i droższego trunku czy coś tańszego. Niektórzy mieszkańcy chcą zaskoczyć bliskich czy rodzinę i kupują wyszukane drogie alkohole, np. wino do ciasta” – opowiada pan Leszek.
Wina najczęściej wybierane są w kategoriach smakowych, klienci pytają o słodkie, półwytrawne bądź półsłodkie warianty, białe, różowe bądź czerwone. „Bardzo dobrze sprzedaje się wino Mogen David, chociaż cena nie jest niska” – dodaje detalista.
Wśród szampanów klienci przeważnie wybierają Carskoje Igristoje. Jak informuje właściciel, od wielu lat jest to podstawowa pozycja, która przede wszystkim swoją ceną przykuwa uwagę wielu osób. Odpowiada im również prosty, przyswajalny smak. „Zawsze można uczcić każdą okazję takim trunkiem” – mówi właściciel.
Z artykułów spożywczych klienci częściej sięgają po produkty, które mogą być wykorzystane do przygotowania przekąski bądź samodzielnie mogą być wystawione na stół.
„Przede wszystkim kabanosy, Sokołów, Olewnik i Tarczyński, paróweczki delikatne, delikatesowe czy kiełbasa podsuszana. Również chipsy, paluszki, przekąski do piwa oraz do wina. Star Chips, Lay’s, Chrunchips to marki dostępnych chipsów. Paluszki Beskidzkie, Cymes, Lajkonik oraz marka własna Lewiatan rotują na bieżąco. Orzeszki w karmelu, orzeszki słone, mieszanka studencka, krakersy, precelki, a także ciastka delicje to produkty lądujące w koszykach klientów szykujących imprezę” – wymienia pan Leszek.
Wśród napojów i soków króluje Pepsi 2 l, soki marki własnej 1 i 2 l, nektary i napoje sieci Lewiatan. Wody wiodące prym w sklepie wielobranżowym to MagneVita, Żywiec Zdrój oraz napoje Tymbark.
Śledzik na raz, ryba po grecku, śledzie w śmietanie, koreczki śledziowe, moskaliki to gotowe produkty, które zdecydowanie w tym okresie zwiększają swoja sprzedaż w sklepie w Łaniętach. Produkty Lisner dominują na półce. Również dostępne są gotowe sałatki warzywne i śledziowe, które bardzo dobrze się sprawdzają w roli przekąsek. Oprócz gotowych dań na szybko klienci przygotowują własnoręcznie dania i sałatki.
W związku z tym kupowane są w większych ilościach warzywa czy owoce. Również warzywa marynowane, ogórki, pieczarki czy papryka. „Klienci robią wszelakie sałatki, z kapusty pekińskiej, włoskiej, kiszonej z różnymi warzywami czy owocami. A do tego majonezy, chrzany z dodatkami czy sosy stanowią nieodłączny element zakupów na przyjęcia. Oferta sklepu jest dość szeroka, staramy się mieć wszystko to czego oczekują klienci” – opowiada detalista.
Ceny promocyjne zawsze atrakcyjne
W niewielkiej miejscowości Baruchowo znajduje się sklep Delikatesy Centrum, gdzie kierownicze stanowisko zajmuje Weronika Bąk. Jak przyznaje pani Weronika mieszkańcy nie przywiązują bardzo dużej wagi do świętowania karnawału. Oczywiście alkohol bardzo dobrze się sprzedaje natomiast przekąski słabiej. Do sklepu oprócz mieszkańców często trafiają ludzie przejezdni z racji umiejscowienia przy głównej trasie do Warszawy.
„Polacy coraz częściej sięgają po wina, i tak jest również u nas, oprócz tego na Sylwestra i karnawał wzrasta sprzedaż szampanów oraz wódki. Piwo w tym okresie ma znacznie mniejsze zainteresowanie” – opowiada kierowniczka sklepu.
Klienci Delikatesów Centrum w Baruchowie w tym okresie chętnie sięgają po wędliny. Ogonówka, polędwica sopocka to najczęstsze wybory z wędlin na co dzień natomiast przed okresem sylwestrowo-karnawałowym rotuje dużo więcej rodzajów. Marki dostępne to: Karol, Sokołów, Morliny, Indykpol, Madej Wróbel oraz Olewnik. „Również bardzo dobrze sprzedają się różnego rodzaju mięsa” – dodaje kierowniczka sklepu.
Sery żółte wykorzystywane do koreczków bądź innych przekąsek najczęściej wybierane w baruchowskim sklepie to gouda, edamski oraz królewski pod markami takimi jak: Mlekpol, SM Ryki, OSM Sierpc oraz Mleczna Zagroda. „Tutaj klienci wybierają zróżnicowane cenowo produkty, klientela jest naprawdę różna” – informuje pani Bąk.
W sklepie Delikatesy Centrum klienci mogą również kupić śledzie, gotowe sałatki i surówki, krokiety, gniazdka z wędzonego łososia i inne tym podobne dania gotowe. Chociaż jak przyznaje kierowniczka sklepu częściej kupują mięso i sami przygotowują potrawy.
W okresie sylwestrowo-karnawałowym klienci sięgają po słodkości. „Chętnie kupują ciasta gotowe jak i również paczkowane ciastka. Marka własna sieci Lewiatan oraz Delicje są wybierane najczęściej. Bardzo dobrze sprzedają się również cukierki luzem, są wystawione kosze gdzie są umieszczone różne rodzaje, zwłaszcza te z gazetki promocyjnej bardzo szybko znikają” – dodaje Weronika Bąk.
Po zwiększonym zainteresowaniu na warzywa marynowane można stwierdzić, że klienci przygotowują również sałatki. „Jest to okres, w którym musimy dbać o to, by na półkach nie brakowało takich produktów jak groszek, kukurydza, fasola, seler, ogórki czy sałatki marynowane. Marki: Bonduelle, Pudliszki, Dawtona, Rolnik, Orzech, Provitus czy Vortumnus to stałe pozycje w tym asortymencie” – informuje kierowniczka. Majonezy, musztardy, sosy, chrzany to oczywiście niezbędne dodatki, a marki dostępne to: Kamis, WSP Społem, Winiary, Krakus, Develey oraz Roleski.
„Warzywa, owoce, ciasta, alkohole, mięsa – to właśnie na tych produktach skupiamy się w tym okresie” – podsumowuje pani Weronika.
Monika Kociubińska