Szybko, szybciej, najszybciej – tak przebiegają ostatnie przygotowania do świąt. Co oferują producenci, by ułatwić Polakom to trudne zadanie?
Bogato zastawiony stół, różnorodne przystawki, dania, wypieki, lśniący od czystości dom – wymagają wiele pracy. Ale czego się nie robi by stworzyć w święta idealną atmosferę. Na szczęście na sklepowych półkach znajdziemy mnóstwo podpowiedzi.
Niejednego z pewnością przeraża lista produktów spożywczych, których będziemy potrzebować na okres świąt. Warto więc właściwie zaplanować wydatki i zastosować się do kilku zasad, dzięki którym zaopatrzysz się we wszystkie artykuły potrzebne do przyrządzenia świątecznych potraw. Nie należy zapominać o tak zwanych gotowcach. Bo życie trzeba sobie ułatwiać, a nie utrudniać…
Szybciej i prościej
Chcesz szybko i tanio urządzić wigilijną kolację? To naprawdę jest możliwe! Są takie potrawy, które da się zrobić w kilka minut. Oczywiście pod warunkiem, że zdecydujemy się na podanie dań z produktów przetworzonych, czy pakowanych w fabryce, gdzie przygotowuje się je do masowej sprzedaży. Producenci dbają o wysoką jakość i domowy smak. Jest to doskonałe rozwiązanie dla zabieganych.
I tak na przykład do przygotowania sałatki jarzynowej – można wykorzystać gotowe mieszanki warzywne w puszkach czy słoikach. Jeżeli chodzi o czerwony barszcz – zamiast obierania i gotowania buraków – warto mieć pod ręką zupę instant, koncentrat, czy barszcz w kartonie. Podobnie sytuacja wygląda z zupą grzybową – możemy także dodatkowo wykorzystać wersję mrożoną bądź suszone mieszanki grzybów. W przypadku śledzi – możemy podać je na stół prosto z opakowania.
Również pierogi czy uszka możemy kupić gotowe – wyroby garmażeryjne cieszą się dużym zainteresowaniem w okresie przedświątecznym, również te w wersji mrożonej. Warto więc zarezerwować sobie sporo miejsca w sklepowych zamrażarkach.
Szybkie gotowanie jest tak samo ważne jak szybkie sprzątanie! Ale czy istnieje coś takiego? Podobno porządek robi się długo i mozolnie, za to bałagan – ekspresowo. Dzięki odpowiednim produktom – możemy obalić ten mit! Ekspresowe porządki to chusteczki nasączone – do szyb, do kuchni, do łazienki, do mebli – rodzajów jest nieskończenie wiele. A najważniejsze, że wystarczy kilkanaście minut, by całe mieszkanie lśniło! I pozostaje już tylko czekać na gości!
Przedświąteczna gorączka
„Zakupy na ostatnią chwilę to specjalność moich klientów” – mówi z uśmiechem Teresa Marczyńska, właścicielka sklepu pod Wrocławiem. Ale jak sama przyznaje – to zupełnie zrozumiałe w przedświątecznej gorączce, dlatego też sklepy spożywcze powinny być na to odpowiednio przygotowane.
„Przygotowania do świąt rozpoczynam na około 1,5 miesiąca wcześniej. Jest to sprawdzona już taktyka, dużo łatwiej wówczas o promocyjne ceny niektórych produktów. A jest to bardzo ważny aspekt przedświątecznego handlu, przede wszystkim dlatego, że podczas zakupów na święta klienci często szukają dobrych i znanych marek, ale w atrakcyjnych cenach” – dodaje pani Teresa.
Jednymi z ważniejszych przed świętami produktów, których w żadnym sklepie nie może zabraknąć, są gotowe ciasta na wagę, wyroby garmażeryjne, barszcze czerwone instant oraz koncentraty. Bardzo dobrze sprzedają się także owoce i grzyby – w wersji suszonej oraz mrożonej.
„Na około 3 tygodnie przed świętami zbieramy zamówienia od klientów na wyroby cukiernicze. Mam zaprzyjaźnioną cukiernię, z której od lat przywożę wypieki, również na okresy świąteczne. Klienci znają je, doceniają wysoką jakość i domowy smak. I jak sami przyznają – szkoda im czasu na pieczenie od podstaw tak wielu ciast na Boże Narodzenie. Wyjątkiem są babeczki i pierniczki, które chyba wszyscy lubimy przygotowywać wspólnie z dziećmi. W tej kategorii w zeszłym roku hitem sprzedaży były produkty Dr. Oetker” – opowiada detalistka.
Wśród produktów, które ułatwiają przygotowanie świątecznych potraw pani Teresa wymienia także barszcze czerwone instant marki Winiary, zupę grzybową Knorr oraz koncentraty barszczu czerwonego marki Krakus i Rolnik. „Mam także sprawdzoną firmę gastronomiczną, od której kupuję wyroby garmażeryjne na wagę – pierogi z kapustą i grzybami oraz uszka sprzedają się bardzo dobrze w okresie przedświątecznym. Sama je kupuję dla siebie na święta, charakteryzuje je domowy smak” – dodaje. Wśród mrożonek, które muszą być w sklepie przez cały rok, bardzo dobrze rotują produkty Iglotex oraz Hortex.
W sklepie w podwrocławskich Siechnicach znajdziemy także produkty z kategorii chemii gospodarczej. Królują płyny do mycia podłóg i szyb. Prawdziwym hitem sprzedaży są także ściereczki nasączone. I to nie te uniwersalne, ale przeznaczone do konkretnych powierzchni – kuchni, łazienki czy okien – idealnie sprawdzają się w ostatnich, szybkich porządkach przed samymi świętami” – podsumowuje detalistka. Wśród znanych marek wymienia Jan Niezbędny oraz Presto.
Paragonowe wzrosty
Jak wynika z danym Centrum Monitorowania Rynku, przed świętami w sklepach małoformatowych do 300 mkw. wyraźnie wzrasta też sprzedaż kategorii zup mokrych oraz zup w torebkach. W kategorii zup mokrych 50% udziałów wartościowych generowana jest przez trzech producentów Agros-Nova, Profi i Cimesmak. W tej kategorii najpopularniejszym wariantem produktu jest barszcz czerwony. W kategorii zup w torebkach rynek zdominowało Nestlé z produktami marki Winiary, które odpowiada za 80% udziałów wartościowych kategorii. Trzema najczęściej kupowanymi wariantami są Winiary Barszcz Biały/ torebka 66 g, Winiary Barszcz Czerwony Instant/ torebka 60 g, Winiary Żurek/ torebka 49 g. W analizowanym okresie znacząco zwiększa się też sprzedaż dodatków do ciast, żelatyny, drożdży oraz ciast w proszku.
Osiedlowy sklep często jest jedynym ratunkiem dla tak zwanego zabieganego klienta, który w świątecznym szale zakupowym może o czymś zapomnieć. Na liście „gotowców” nie może zabraknąć ciast na wagę oraz tych w proszku, pierogów – również w wersji mrożonej czy barszczu czerwonego – w postaci instant i płynnej. Ale to tylko jedne z wielu obowiązkowych pozycji. Detaliści, którzy najlepiej znają swoich klientów – wiedzą co im w duszy gra, również przed świętami.
Monika Dawiec