Oszczędność surowców i energii - z korzyścią dla środowiskaDo produkcji 1000 nowych butelek zużywa się około 260 kg piasku, 90 kg wapnia, 80 kg sody, 1 kg barwników. Oddanie jednej butelki to oszczędność 1100W mocy czyli tyle prądu ile wystarczy na 22 godziny pracy i zabawy na komputerze lub obejrzenie dwóch filmów na telewizorze LCD.
Korzyści ekonomicznePo kraju krąży prawie 400 mln sztuk butelek zwrotnych. Dzięki ponownemu użyciu szklanych opakowań, zyskuje nie tylko środowisko, ale i portfel, do którego wraca kaucja. Wystarczy oddać 20 butelek, by pozwolić sobie na espresso w kawiarni.
A gdyby oddać je wszystkie, to przy średniej wartości kaucji 35 groszy, otrzymałoby się niemal 150 mln zł.!
Butelka zwrotna w Polsce a świadomość konsumentówZ badań firmy Nielsen nt. opakowań w Polsce wynika, że 49 proc. wolumenu sprzedawanego piwa stanowi piwo w puszce, a 42,3 proc. piwo w butelce zwrotnej, ok. 7,7 proc. piwo w butelce bezzwrotnej, natomiast 1,0 proc. - piwo w opakowaniach PET. Z kolei z raportu TNS dla Carlsberg Polska z 2013 roku wynika, że informacja o tym, iż piwo sprzedawane jest w opakowaniu zwrotnym interesuje zaledwie 6% procent konsumentów, a świadomość, że taka butelka jest opakowaniem ekologicznym ma niespełna 20% konsumentów. Dlatego tak istotna jest dalsza edukacja polskich konsumentów na temat ekologicznych aspektów opakowań zwrotnych.
Mapa sklepów przyjaznych butelce zwrotnejW ramach kampanii „Weź mnie w obroty” powstała m.in. mapa sklepów przyjaznych butelkom zwrotnym www.wezmniewobroty.pl/sklepy. Znajduje się tam coraz więcej punktów, które mają w ofercie piwa w butelkach zwrotnych i przyjmują je bez konieczności okazania paragonu. Do akcji mogą włączyć się wszystkie chętne sklepy, które spełnią powyższe warunki. Każdy punkt handlowy przyjazny butelce zwrotnej otrzymuje specjalną nakleję do umieszczenia na drzwiach, informującą konsumentów o możliwości dokonania zwrotu. Jednym z celów kampanii jest angażowanie konsumentów oraz sprzedawców do zgłaszania kolejnych sklepów przyjaznych butelce zwrotnej.
Głównym celem kampanii „Weź mnie w obroty”, prowadzonej od zeszłego roku przez Carlsberg Polska pod merytorycznym patronatem Fundacji Nasza Ziemia, jest zwiększanie świadomości Polaków i zachęcanie konsumentów i sprzedawców do przyjęcia przyjaznej dla środowiska postawy wobec szklanych opakowań zwrotnych. W ramach kampanii, oprócz spotów i filmików, publikowane są zabawne komiksy o historiach butelek zwrotnych i organizowane są konkursy z nagrodami, m.in. torbami uszytymi przez pracownię społeczną z zużytych bannerów firmowych.
Więcej informacji o kampanii:
www.wezmniewobroty.pl źródło: carlsbergpolska.pl