Kategorie produktów

Menu na domowe party

Piątek, 05 grudnia 2014 HURT & DETAL Nr 12 (106) / 2014 (Grudzień)
Alina Andrzejczuk, Sklep spożywczy Rarytas, Zambrów
Dzień w roku, który świętują ludzie na całym świecie – bale, dyskoteki, domówki czy koncerty to oczywiście Sylwester. Ku naszej uciesze zabawy te nie ustają z Nowym Rokiem, a radość i świętowanie trwają przez cały okres karnawału.


Niezwykle istotną rzeczą są dania i przekąski, które pozwalają nam przetrwać całą noc zabawy. Poczynając od dań ciepłych poprzez sałatki i dania zimne kończąc na przekąskach – wszystkie zyskują na znaczeniu, nie tylko na domowych ucztach, ale również na balach i imprezach karnawałowych w różnych miejscach. Skupimy się jednak na przedstawieniu produktów, które powinny się znajdować na półkach sklepowych właśnie w tym okresie, by klient mógł przygotować domową ucztę zaopatrując się we wszystkie potrzebne produkty w osiedlowym sklepie.

Karnawałowy stół

Jak wiadomo w okresie karnawału odchodzimy od tradycyjnych i ciężkich dań na rzecz lekkich przekąsek, dań zimnych czy ciepłych. Coraz częściej zyskują na znaczeniu dania typu finger food, które są proste w podaniu, a także przyjemne dla oka i kubków smakowych. Dania takie nie zmuszają do długiego przesiadywania przy stole, wygodne w trakcie rozmów i zabawy. Dodatkowym atutem jest forma spożycia, do której nie potrzebujemy sztućców i talerzy. Dania tego typu to przeróżne koreczki sporządzone z ryb, warzyw, serów, wędlin, mięs, przypraw w zależności od wyobraźni i pomysłu. Oprócz koreczków na stole karnawałowym mogą znajdować się tartinki, małe kanapeczki, babeczki, mini tarty. A w doborze składników mamy naprawdę szerokie pole do popisu.

Jeśli chodzi o dania ciepłe podawane na takich ucztach to są one ograniczane do minimum czasu przygotowania oraz do możliwości sprawnego zaserwowania gościom. Może to być zupa, pierożki, krem, kurczak na przeróżne sposoby i w różnych sosach, pizzetki, barszcz podany z krokietami i inne smaczne i ciekawe dania. Na stole przy takiej okazji nie powinno zabraknąć podstawowych przekąsek, takich jak deska serów i wędlin oraz pikle.

Tradycyjne produkty

Alina Andrzejczuk przyznaje, że mocną stroną w okresie przedsylwestrowym i karnawałowym w sklepie w Zambrowie są takie produkty jak wędliny oraz warzywa. Na znaczeniu zyskują szlachetne wyroby wędliniarskie. Głównymi dostawcami są Sokołów, JBB oraz PMB. Olewnik, Madej Wróbel, Tarczyński, Henryk Kania, Cedrob, Drosed, Indykpol, Pekpol, Animex, Krakus, Łukosz, PKM Duda to producenci, których produktów nie powinno zabraknąć wśród asortymentu. „Niewątpliwie produktem, który osiąga znaczny wzrost sprzedaży są kabanosy. Idealna przekąska na stół karnawałowy” – przyznaje współwłaścicielka. Istotną kategorią są warzywa: marchewki, ziemniaki, por, cebula, pietruszka, seler, jabłka to podstawowe produkty, które odnotowują wysoki wzrost sprzedaży. Na stół karnawałowy trafiają również owoce.

W dużych ilościach są kupowane ryby na wagę. W sklepie w Zambrowie prym wiodą: łosoś wędzony oraz halibut. Jak przyznaje pani Alina: „Po nabywanych produktach nie trudno się domyślić co szykują klienci na domową ucztę. Kupno warzyw wiąże się z obecnością w koszyku zakupowym również majonezu czy kukurydzy i groszku do przygotowania sałatek. U mnie w sklepie przeważnie kupowane są tradycyjne produkty – do tradycyjnych potraw”. Kukurydza i groszek w puszce widniejące na sklepowych półkach to marki takie jak: Bonduelle, Vernet, Dowtona, Pudliszki, inne marki oferujące takie produkty to m.in.:Jamar, Rolnik, Kwidzyn, d’aucy, Kotlin. Majonezy to przede wszystkim: Winiary, Kielecki, Mosso, Hellman’s, Agrovita, Amino, Roleski, Kętrzyński.

Alina Andrzejczuk zauważa zainteresowanie klientów takimi produktami jak bakalie, mak czy różnego rodzaju orzechy. Takie produkty to przede wszystkim marki: Helio, Bakalland, Siesta.

Szybkie gotowe przekąski

Kategoria, która króluje w okresie karnawałowym, w sklepie w Łomży, jeśli chodzi o sprzedaż to są to pikle. „Począwszy od ogórków zwykłych, pikantnych, korniszonów, chili, po cygańsku, poprzez pieczarki marynowane po sałatki – w tym okresie zwiększamy ilość tych produktów” – informuje Łukasz Zdrodowski. Marki dostępne to Rolnik, Agrovita, Urbanek, Provitus, Dawtona, Pińczów, Orzech, Bonduelle. Na uwagę w tym okresie zasługują również produkty Lisnera, które idealnie nadają się na szybką przekąskę: Rolmopsy, śledzie, sałatki, ryby w różnych postaciach. King Oscar oferuje produkty, z tej samej kategorii, takie jak śledzie, sardynki, tuńczyk, makrela, szprot oraz dorsz dostępne w różnych wariantach. Właściciel sklepu przede wszystkim kieruje swoją ofertę w sklepie do osób młodych. „Młodzież preferencje zakupowe skupia głównie na szybkich i gotowych przekąskach” – informuje.

Coraz częściej zauważa się zmiany w wyborach klientów wśród przypraw. W Łomży wzrasta sprzedaż takich gatunków, które dotychczas się nie sprzedawały, np. bazylia. Pojawiają się także specjalne zamówienia na świeże przyprawy, np. kolendra. „Klienci bazują na lepszych produktach, próbują przyrządzać nowe dania i przekąski, które często są podpatrzone w kulinarnych programach telewizyjnych” – twierdzi pan Łukasz. Klienci pytają także o sosy sojowe. Produkty, na które są już zamówienia na karnawał to bakłażany i awokado. Na znaczeniu w tym okresie zyskuje również łosoś. „Karnawał jest bardzo dobrym okresem dla handlu, lepszym nawet niż świąteczny” – informuje właściciel.

Wykwintne nowoczesne potrawy

Sery zarówno żółte jak i pleśniowe to produkty, które sprzedają się znacznie lepiej niż na co dzień, w okresie karnawałowym, w sklepie w Mońkach. Sery żółte to przede wszystkim z miejscowej mleczarni ale również SM Ryki czy Mlekovita. Z serów pleśniowych prym wiedzie camembert pod markami Turek oraz Hochland. Ser mozzarella natomiast to Bakoma, Zott, Galbani. Ser feta (Favita) osiąga nawet dwukrotny wzrost sprzedaży. Pani Joanna potwierdza tendencję społeczeństwa do kupowania i zamawiania produktów, których do tej pory nie nabywali. Są to produkty takie jak: szparagi, mleczka kokosowe, oleje kokosowe, oliwy czy oleje z dyni. To nieliczne z produktów, o które pytają mieszkańcy tej miejscowości.

Produkty, które również w tym sklepie zyskują na znaczeniu to wszelkiego rodzaju marynowane pieczarki, czosnek, cebulka, ogóreczki mini oraz mieszanki, w których znajduje się kilka rodzajów warzyw. Marki tych produktów to: Orzech, Dawtona, Fructos oraz Urbanek. Poza marynowanymi warzywami w sklepie jest także codziennie duży wybór świeżych warzyw. Zdecydowanie w największych ilościach klienci kupują pieczarki.

Przyprawy kupowane w tym okresie to przyprawy do mięs, pasztetów, marynat, a także bazylia, oregano czy podstawowe takie jak pieprz, ziele angielskie, liść laurowy. Marki dostępne to: Galeo, Kamis, Prymat, Knorr, Vegeta. „W okresie karnawałowym ludzie często pytają o gotowe produkty miedzy innymi sałatki z oliwkami. Produkty, których nie trzeba przygotowywać zyskują na znaczeniu, dlatego mamy w sprzedaży również gotowe sałatki od lokalnego producenta” – informuje Joanna Załoga. Warto wspomnieć o przekąskach takich jak chipsy, orzeszki, paluszki, popcorn gdyż te produkty dość często towarzyszą spotkaniom ze znajomymi. Marki dostępne w sklepie to: Crunchips, Lay’s, Lajkonik, Lubella, Felix, Helio.

Konsumenci w okresie karnawału oczekują przede wszystkim produktów tradycyjnych, one powinny być podstawą: wędliny, warzywa, sery. Jednak nie należy zapominać o wszelkich dodatkach takich jak przyprawy – i te sypkie i świeże, majonezy, pikle oraz dania gotowe, które zyskują na znaczeniu w okresie przedsylwestrowym oraz karnawałowym. Sprawmy by ten okres w każdym aspekcie był radosny, by klient miał dostęp do produktów dzięki, którym przygotuje domową ucztę zaopatrując się w najbliższym osiedlowym sklepie. A sprzedawca dzięki temu osiągnie jeszcze lepsze zyski!

Monika Kociubińska

tagi: impreza , karnawał , menu , przekąski , wędliny , popcorn , przysmaki ,