Spadkowi cen mleka i jego przetworów towarzyszy utrzymujący się wysoki kurs złotego w stosunku do dolara amerykańskiego oraz euro, co skutkuje spadkiem konkurencyjności cenowej polskiego eksportu mleczarskiego. W konsekwencji, nakładanie się obu niekorzystnych zjawisk, tj. spadku cen światowych oraz wysokiego kursu złotówki, zmusza polskich przetwórców mleka do sprzedaży swoich wyrobów poniżej kosztów produkcji lub do ich magazynowania w oczekiwaniu na odwrócenie się niekorzystnych trendów cenowych i kursowych.
Według danych z kwietnia br. ceny wielu artykułów mleczarskich osiągnęły bardzo niski pułap, np. ceny odtłuszczonego mleka w proszku spadły nawet do 7 PLN/kg a mleka pełnego w proszku oscylują w granicach 8 - 8,5 PLN/kg. Funkcjonowanie w takich warunkach jest na dłuższą metę niemożliwe i może doprowadzić wielu przetwórców do bankructwa.
Należy tu również podkreślić, że Komisja Europejska w czerwcu 2007 roku zawiesiła wypłaty subsydiów eksportowych dla unijnych (w tym polskich) przetworów mlecznych. Dodatkowe środki pochodzące z tzw. refundacji eksportowych, w obecnej sytuacji mogłyby pomóc polskim przetwórcom mleka przetrwać okres dekoniunktury powstrzymując lub przynajmniej częściowo hamując nieunikniony w obecnej sytuacji spadek polskiego eksportu produktów mleczarskich, który dotychczas był motorem rozwoju krajowego przemysłu mleczarskiego.
tagi: ZPPM , kryzys w polskim mleczarstwie ,
Główny odczyt Barometru EFL na II kwartał 2025 roku...
Grupa Tarczyński wypracowała w 2024 roku 2,068 mld zł...
Sklepy E.Leclerc wygenerowały obroty na poziomie 3,4 mld zł...
Eksperci szacują, że niewyspani pracownicy mogą kosztować...
Trwają prace nad nową ustawą o Rzeczniku MŚP...
Zawirowania w światowym handlu...
Rodzimym firmom przyda się promocja ze strony instytucji...
Firmy skupiają się na gromadzeniu zapasów...