Uwielbiamy wakacje, bo to czas odpoczynku i bezkarnego objadania się świeżymi owocami. Na szczęście jesienią również możemy delektować się ich smakiem, wystarczy sięgnąć po słoik pysznego dżemu, powideł, bądź marmolady. Pamiętajmy, że owoce są bogate w witaminy, niezbędne do właściwego funkcjonowania organizmu, zwłaszcza teraz, kiedy znacznie spada odporność i narażeni jesteśmy na wszechobecne, bakterie, zarazki i wirusy. Dla przykładu gruszka zawiera witaminy z grupy B, A, C, PP, błonnik, pektyny, pierwiastki (fosfor, magnez, miedź, sód, żelazo, jod) oraz kwasy owocowe. Spożywanie gruszek zaleca się w przypadku problemów z trawieniem, przy zatruciach i zaparciach. Gruszki są wskazane dla osób nawet z bardzo wrażliwym żołądkiem, a także przy zapaleniu dróg moczowych oraz kamicy nerkowej. Jabłka doskonale wpływają na trawienie, chronią nas przed zaparciami, są pomocne w diecie odchudzającej. Sporo w nich witaminy C, A i z grupy B, potasu, fosforu, wapnia, żelaza, błonnika, kwasów organicznych. Działają na organizm odkwaszająco. Śliwki znane są ze swoich właściwości regulujących trawienie – spożywając je unikniemy zaparć i wyregulujemy perystaltykę jelit. Dzięki temu regularne jedzenie śliwek chroni nas przed nowotworem jelita grubego. Związki obecne w tych owocach – witaminy (A, C, E), pierwiastki (magnez, potas, żelazo, fosfor), pektyny i kwasy organiczne – obniżają wysoki cholesterol, działają przeciwmiażdżycowo. Truskawki bogate są w witaminę C i PP, która reguluje m.in. dotlenienie krwi. Znajduje się w nich bogactwo soli organicznych, poprawiających przemianę materii i pektyn, oczyszczających jelita z resztek pokarmu i korzystnie wpływających na naturalną florę bakteryjną. Wapń i fosfor wzmacniają kości i zęby oraz poprawiają pracę mięśni, a w połączeniu z magnezem odkwaszają organizm. Co więcej, poprzez spalanie tłuszczów owoce te posiadają właściwości odtruwające i oczyszczające. Ze względu na wysoką zawartość żelaza, są również ważnym składnikiem kobiecej diety. Ochronią przed anemią, wzmacniają organizm, wpływają odświeżająco na cerę i włosy. Są poza tym wielkim sprzymierzeńcem w walce z chorobami reumatycznymi i artretycznymi. Maliny podobnie jak truskawki bogate są w witaminę C, a także kwas foliowy, które są dla organizmu niezbędnymi przeciwutleniaczami, zawierają duże ilości błonnika, dzięki czemu zapobiegają nowotworom jelita grubego, prostaty i trzustki, zawierają substancje podobne do aspiryny i dlatego działają przeciwzapalnie oraz przeciwbólowo, obniżają gorączkę. Maliny mają także właściwości rozkurczowe. Dlatego dżemy to nie tylko słodka przyjemność, ale i bogactwo witamin.
„Owoce leśne, kiwi, truskawka, cytryna, pomarańcza, malina – to ulubione smaki dżemów naszych klientów. I chociaż gospodynie domowe nadal szykują samodzielnie przetwory, to gotowe produkty również są chętnie kupowane. Producenci dbają o ofertę, ich dżemy są naprawdę smaczne, sporo ostatnio na rynku pojawiło się produktów niskokalorycznych, co jest odpowiedzią na trend dbania o linię. Świetnie przyjęła się ostatnia nowość Stovit – dżem malinowy. To bardzo dobry produkt, klienci od razu go polubili. Chętnie kupują także nowości Łowicz, staramy się wszystkie na bieżąco wprowadzać do oferty, hitem jest obecnie dżem Łowicz agrest-kiwi” – mówi Grzegorz Koślarz, właściciel działającego od pięciu lat sklepu w Raciborach.
Rynek dżemów zdominowany jest przez markę Łowicz, według badania TGI Millward Brown (lipiec 2013-czerwiec 2014), aż 57,09% respondentów deklaruje jej spożywanie, natomiast w miarę w równym stopniu sięgają po pozostałą ofertę, czyli po następujące produkty: Sorella, Fruktus, Międzychód, Stoczek, Materne, Provitus, Stovit, Fruta (obecnie sukcesywanie zastępowane przez nowe dżemy Stovit), Agrovita, Owocowa rozkosz i Jamar. Spożycie dżemów deklaruje 55,2% przebadanych respondentów, z czego 20,27% raz w tygodniu, 18,76% 2 razy w tygodniu, 8,9% 3-4 razy w tygodniu, 3,85% 5-6 razy w tygodniu, codziennie 1,6%, rzadziej niż raz w tygodniu 46,63%.
Trzeba przyznać, że producenci dżemów wyjątkowo dbają o kategorię, wprowadzają nowe produkty, ciekawe smaki i ciekawe połączenia smaków. Pamiętają także o opakowaniach, ich estetyka i kolorystyka przykuwa uwagę i zdecydowanie zachęca do zakupów. Co więcej, jak w przypadku Owocowej rozkoszy, jej producent, firma Scandic Food zastosowała na słoikach etykietę typu easy peel off, która łatwo schodzi i nie zostawia śladów, dzięki czemu można go wykorzystać w kuchni ponownie, na przykład jako pucharek do deserów, czy estetyczne opakowanie do przechowywania drobnych produktów spożywczych, może także być oryginalnym świecznikiem. Nie tylko nowe opakowania i nowe smaki powodują to, że rynek dżemów rozwija się dynamicznie. To także pojawienie się na nim nowego gracza.
Jesienią 2014 Herbapol zaskoczył konsumentów i wprowadził na sklepowe półki nową kategorię produktów, w której nie był dotychczas obecny. Nowe produkty to kompleksowa oferta dżemów, konfitur i powideł, która zaspokoi podniebienie każdego entuzjasty owocowych przetworów.
Firma Herbapol przemierzyła całą Polskę w poszukiwaniu najbardziej sprzyjających wzrostowi roślin regionów, wyselekcjonowano najlepsze, lokalne odmiany owoców i w zgodzie z tradycyjnymi recepturami zostały zamknięte w słoikach. Wśród nowej oferty znajdują się najbardziej lubiane przez Polaków smaki, takie jak: truskawka, wiśnia i czarna porzeczka. Herbapol zaskakuje konsumentów nie tylko nowymi smakami, ale również i nowymi odsłonami dżemów.
tagi: przetwory , dżemy , witaminy , konfitury , marmolady , owoce ,
21 listopada 2024 roku w wieku 68 lat zmarł Krzysztof Pakuła...
W październiku 2024 r. całkowita wartość sprzedaży w...
W tym roku Polacy planują mniej kosztowne święta niż...
Obie strony czeka kilka lat przygotowań...
Sztuczna inteligencja jest coraz mocniej wykorzystywana przez...
Ankietowani wskazali pięć rzeczy, których obecnie...
Do zmian muszą się dostosować także małe przedsiębiorstwa...
Z początkiem stycznia 2025 roku Polska obejmie rotacyjną...