Odrębny segment rynku
Do tej pory traktowana raczej jako smak napoju gazowanego, obecnie oranżada stała się wyraźną kategorią rynku napojów. I to kategorią, która szybko ewoluuje, systematycznie rośnie oraz wyróżnia się ogromnym potencjałem, co widoczne jest w ofertach polskich producentów napojów, wprowadzających nowe produkty w jej obrębie.
Rynek oranżady cały czas rośnie wartościowo i ilościowo. W ciągu ostatniego roku kategoria oranżady zanotowała wzrost wartościowy o 8,3% w całym rynku polskim i wynosi 224 mln zł. Tym samym kategoria oranżady zyskuje na znaczeniu na całym rynku napojów gazowanych (CSD). W ujęciu ilościowym udziałami zrównuje się ze smakiem pomarańczowym i sytuuje się na drugiej pozycji, po smaku coli.*
Segment oranżady skoncentrowany jest w handlu małoformatowym, choć wyraźnie zyskuje na znaczeniu kanał supermarketów. W ujęciu wolumenowym znaczenie handlu nowoczesnego jest znacznie wyższe, niż w ujęciu wartościowym, głównie ze względu na rosnącą pozycję supermarketów, które odpowiadają za sprzedaż ponad połowy oranżad w Polsce.**
Zarządzanie półką
Inwestując w kategorię oranżady, warto pamiętać o kilku zasadach zarządzania półką, które pomogą właścicielom sklepów zarabiać na tym asortymencie. Gdy konsument przekracza próg sklepu zmienia się w shoppera. Od tej chwili wysiłki detalisty powinny być skoncentrowane na maksymalizacji własnego wyniku ekonomicznego, co jest tożsame z celem producenta. Dlatego warto połączyć siły w zakresie: polityki asortymentowej, cenowej i promocyjnej, budowania ekspozycji oraz zarządzania stockiem magazynowym sklepu. Dla osiągnięcia sukcesu przez obie strony: zarówno detalistę, jak i producenta, konieczna jest partnerska współpraca, zmierzająca do wzajemnej edukacji i maksymalizacji dochodów, połączonej z budowaniem poczucia satysfakcji shoppera.
Zbudowaniu takiej relacji i umocnieniu współpracy między producentem a detalistą służą wizyty handlowe przedstawicieli firm w sklepach. Aby były efektywne, powinny obejmować kilka ważnych zadań, związanych z bezpośrednią pracą z półką, takich jak: kontrola out of stocków, kontrola ceny oraz ocena jakościowego standardu merchandisingowego. Szczególnie istotna jest przebudowa ekspozycji w celu realizacji założonego standardu i dostępności produktów. Aby zwiększyć rotację produktów w punkcie sprzedaży detalicznej, niezawodnym sposobem jest stworzenie w sklepie wszelkich dodatkowych ekspozycji napojów – szczególnie w okresie letnim. Detaliści mają do dyspozycji: stojaki, standy, wystawki paletowe i końcówki regałów. Należy pamiętać, że podobnie jak w przypadku półki, tak i tutaj obowiązują pewne prawidłowości, pozwalające maksymalizować sprzedaż z wykorzystaniem tych narzędzi. Detalista powinien obserwować zachowania zakupowe konsumentów w swoim sklepie: od kierunku, w którym shopper porusza się po sklepie, poprzez regały, przy których zatrzymuje się na dłużej, aż po merchandisingowe triki, takie jak drzewo decyzyjne, czyli odzwierciedlenie w ekspozycji sposobu, w jaki kupujący dokonuje wyboru przy półce.
Ekspozycja produktów musi być wygodna i przyjazna dla kupującego. Intuicyjne ułożenie produktów oraz układ blokowy, szczególnie ważny dla kategorii napojów, ułatwią shopperom zakupy i pomogą zwiększyć obroty sklepu. Narzędziem, o którym trzeba pamiętać są także materiały POS. To one przykuwają uwagę i zachęcają do zakupu. Wobblery, shelfstopery, owijki paletowe, listwy cenowe, plakaty i ulotki – nie może ich zabraknąć w punkcie sprzedaży. W okresie letnim szczególna uwaga należy się strefom impulsowym, bowiem popyt na te produkty rośnie co najmniej kilkukrotnie. Powinny być dobrze zaopatrzone w napoje impulsowe, np. w puszkach. Warto wspomnieć, że jeśli chodzi o kategorię oranżady, na polskim rynku są dostępne jej impulsowe wersje, także w puszkach.
* Colian Sp. z o.o. za Nielsen, Panel Handlu Detalicznego, Polska, sprzedaż w sztukach, okres II - III 2013 – II - III 2014, kategoria: napoje gazowane.
** Colian Sp. z o.o. za Nielsen, Panel Handlu Detalicznego, Polska, sprzedaż w sztukach, okres II - III 2013 – II - III 2014, kategoria: napoje gazowane, kanał supermarketów wraz z dyskontami.
Monika Dawiec